Türkiye’nin Gelmiş Geçmiş En İyi Gitaristleri

instagram takipçi hilesi

Gitar parmakla ya da pena ile çalınan, sekiz şeklini anımsatan, yanları iki tarafından oyuk üzerinde ses perdeleri olan uzun saplı ve telli bir müzik aletidir. Gitar akor çalınabilen müzik aletlerinden önemli bir tanesidir. Gitarın tarihçesine baktığımızda İranlılar ve Araplardan gelip yayıldığı düşünülmektedir. İran yoluyla Arap dünyasına daha sonrada Arapların fetihlerle Avrupa’ya açılmasıyla Avrupa’da da yaygınlaşmıştır.

  • Jimi Hendrix

1 Jimi Hendrix

Gelmiş geçmiş en iyi gitar ustasının biri Jimi Hendrix’ dir. Ayrıca farklı ülkelerde farklı gitar ustaları yetişmiştir. Çok sevilen ve yediden yetmişe herkesin ilgisini çeken gitarın o günlerden bugüne kadar ki popülaritesi değişmemiştir.

  • Ahmet Kanneci

2 Ahmet Kanneci

Ülkemize dünyaya yayılışından daha geç gelse de gitar topraklarımızda çok sayıda iyi gitarist yetişmiştir. Ayrıca hem gitarist olup hem de vokal yapan çok yetenekli sanatçılara sahibiz. Demir Demirkan gençlerin çok beğendiği gitaristlerdendir. Ahmet Kanneci ise İspanya’nın ünlü gitaristleriyle konserler vermiştir. Arif Deniz Toker, geçmiş zamanda whisky grubunda çalmıştır. Süleyman Bağcıoğlu ülkemizde çok farklı tasarımdaki gitarları en iyi kullanan isimdir. Metin Türkcan, Erkan Oğur, Asım Can Gündüz, Cem Köksal, Metin Türkcan, Hakan Şavklı, Volkan Başaran, Akın Eldes, Batu Mutlugil, Yavuz Çetin, Gür Akad ve adını sayamadığımız birçok gitaristimiz vardır.

Saymış olduğumuz gitaristlerimiz kendi dallarında Dünyaca tanınmış isimler olmuşlardır.

Klasik Gitar : Ahmet Kanneci, Erkan Oğur, Cenk Erdoğan,

Elektro Gitar : Asım Can Gündüz, Demir Demirkan, Arif Deniz Toker, Süleyman Bağcıoğlu, Metin Türkcan, Serdar Öztop, Gür Akad, Akın Eldes, Tuncer Tunceli, Batu Mutlugil, Kerim Çaplı

Bass Gitar : Levent Yüksel, Ahmet Güvenç, Özkan Uğur, Cem Bahtiyar, Ari Barokas, Burak Güven, Demirhan Baylan, Doğan Duru, Gürol Ağırbaş, Kerem Tüzün, Taner Öngün, Tarkan Gözübüyük, Zafer Şanlı, Erdal Kızılçay,

  • Asım Can Gündüz

3 Asim Can Gunduz

Gitar Çalmaya Başlamadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Akor her müzik aletiyle çalınamaz. Akorun en iyi çalındığı müzik aletlerinin gitar ve piyano olduğu bilinmektedir. Üç veya daha fazla ses aynı anda tınılandığında oluşan sese akor denir. Gitar akorları öğrenilmesi gereken ilk bilgidir. Çünkü gitarı çalarken buna çok ihtiyaç olacaktır. Akor kalıpları öğrenilirken aynı zamanda notalar ve semboller de öğrenilmelidir. Her nota karşılığında bir harfi her harf de bir notayı temsil eder. Gitar çalmak için kaliteli gitar almak da bir o kadar önemlidir. Öğrendiklerinizin uygulamasını yapacağınız gitarın size uygun olması gerekir.

Gitarla İlgili Tüm Bilgilerin Güvenilir Adresi

Akorlar, notalar, semboller öğrenilmesi kolay uygulama ve terimlerdir. Akorlar.com İnternet sitesi üzerinden bu konularla ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz. Akor ve nota adresinden öğrenmek istediklerinizle ilgili bilgi alabilirsiniz. Geçmişte müzik aletlerini öğrenmek, müzik parçaları için akorlara ulaşmak zor olsa da günümüzde bunlar artık çok kolaylaştı. Öğrenilmek istenen notalar olsun, gitar akorları olsun hepsinin görsel ve yazıya dökülmüş haline ulaşmak mümkündür.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu