Yaşam

Türkiye’nin Demir Kadını Neslican Tay’ın İlham Veren Hayat Hikayesi

Neslican Tay Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Neslican Tay; Youtube, İnstagram ve Twitter’da gönüllere taht kuran bir fenomendir. Onun bu denli tanınmasının altında yatan neden ise; sadece güzelliği ya da güzel giyinişi değil. Onu diğer fenomenlerden ayıran en önemli özelliği hayat öyküsü. Tek bacağı yakalandığı kanser hastalığı nedeniyle kesilen Neslican, protez bacaklarıyla yürüyor. Birçok “sıradan” insana göre yıkıcı olan bu durum; Neslican için hiç de problem değil. Aksine Neslican için bu durum “demir kadın” olma şansıdır.

1- Kanser Olduğunu Nasıl Anladı?

neslican tay 800x450

Neslican bir gün bacağında hafif bir ağrı hisseder. Zamanla ağrının artması ile birlikte hastaneye giden Neslican, doktorlar tarafından spor yaptığı gerekçesiyle kas yırtılması olabileceği teşhisi ile eve gönderildi. Fakat bu durum Neslican’ın kanser teşhisinin geç konmasına sebep oldu. Neslican üniversite sınavına girmeden 2 hafta önce kanser olduğunu öğrendi. Sınava giremeyen Neslican’ın bacağındaki büyük tümör, tedavilerle geçmedi. Küçülmesi gereken tümör daha da büyüdü ve Neslican’ı ameliyata aldılar. Ameliyattan sonra bacağını kaybeden Neslican ameliyattan 14 gün sonra bacağındaki sargılarla alışveriş merkezine gitti.

Ama bacağını asla gizlemedi. Aksine şort giyerek gitti. Gittiği gün Instagrama fotoğraf yükleyen Neslican o günden sonra durmadan kendini anlatmaya karar verdi. Başta sadece arkadaşları tarafından tanınan Neslican’ın gönderileri zamanla birçok kişi tarafından takip edilir hale geldi. Ameliyatta bacağını kaybeden Neslican, bacağını kaybetmesine karşın kanseri yendiği için mutluydu.

2- Yeniden Kansere Yakalandı

neslican tay kimdir 3 800x734

Neslican’ın kanseri yenme mutluluğu 6 ay sürdü. 6 ay sonra bir kez daha tümör oluştu ve Neslican yeniden ameliyata girdi. Ameliyattan sonra tümöründen kurtulan Neslican, o dönemdeki azmini TED X’e çıkarak ilham veren hikayelerini anlattı. 6 aylık sağlıklı geçen süreçten sonra Neslican bir kez daha kansere yakalandı. Ve bu kez ameliyatla da iyileşemeyecekti.

Yaşam azmi ve yaşama aşkı ile yanıp tutuşan Neslican, hayattan asla vazgeçmedi. Üniversite sınavlarına girdi. Ve üniversiteyi kazandı. Ancak o dönem tedavisi gören Neslican’ın tümörü bir dönem çıkartılamadı. Tedaviler de sonuç vermedi. Fakat Neslican asla yılmadı. Yeniden yeniden yeniden hayata tutundu. Her sabah erkenden kalkıp makyajını yapmasının yanı sıra tüm ameliyatlara kırmızı rujunu sürerek giden 20 yaşındaki genç kadın, sağlığını düzeltmek için asla savaşmaktan vazgeçmedi.

3- Kanser Değil, Sen Güçlüsün

3 kere kansere yakalanmasına rağmen “şifayı bulacağıma çok inanıyorum” diyen Neslican, geçtiğimiz gün insagram hesabından bir video paylaştı. Paylaştığı videoda ciğerlerinin berbat durumda olduğunu belirten Neslican’dan alınan biyopsi Amerika’ya gönderilip incelendi. Daha önce aldığı kemoterapi tedavilerinden başka bir kemoterapi türünü alan Tay “İyileşeceğime çok inanıyorum. İyileşmeyeceğimi bir gün, bir kere bile düşünmedim. Ama iyileşirken bu kadar acılı olması beni çok yıpratıyor” dedi.

Son olarak sözlerini “Gerçekten bu hayatta kalmak istiyorum, ben gerçekten yaşamayı çok fazla istiyorum.” diyen Neslican dün gece yoğun bakıma kaldırıldı. Milyonlar Neslican için dua ediyor ve yapacaksın biliyorum diyor. Evet Neslican! Gerçekten başarıp yeniden insanları motive eden ve insanlara “ne saça şeyleri kafama takıyormuşum” diyeceksin. Dualarımız Neslican ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu