Türkiye’de Keşfedilmeyi Bekleyen 9 Cennet Koy

instagram takipçi hilesi

türkiyenin cennet koyları

Türkiye, tarihi yapıları ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer ülkeler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Güzelliğiyle kendisine hayran bırakan ülkemiz, turistlerde yeniden ziyaret etme isteği uyandırıyor. Bunun yanı sıra yerli turistler tarafından da keşfedilmeye devam ediyor.

türkiyenin en güzel koyları

Peki ama Türkiye’de saklı kalmış bugüne kadar çok dikkat çekmemiş ve dolayısıyla hala keşfedilmeyi bekleyen koylar hangileri? Bu sorunun cevabı yazımızda saklı. Kim bilir belki de güzelliğini gördükten sonra bu yılki tatil rotanızı bu koylara çevirebilirsiniz.

Bozukkale

bozukkale koyu 1

Marmaris’in Bozburun Yarımdası’ında  Karaburun’u geçtikten sonra karşımıza çıkan Bozukkale koyu, Değirmenburnu ile Kaleburun arasında yer alan Koyu Loryma Antik Kent kalıntılarını hala koruyabilen ve tarihi yelpazesi oldukça geniş bir koydur. Genellikle mavi tur teknelerinin demirlemeyi tercih ettiği koy, diğer koylara göre daha geniş bir alana sahiptir. Bu nedenle tarihte de önemli bir yere sahip olmuştur. Açık deniz ile birleşen tarihi görüntünün sizi mest edeceğinden şüpheniz olmasın.

Adrasan

adrasan koyu 1

Adrasan koyu, yeni adıyla Çavuşköy, Antalya’dan Kumluca’ya yolunuz düştüğünüzde 100. Kilometrede görünmeye başlar. Yemyeşil dağların arasında uzanan koy, doğanın bize sunduğu muhteşem güzelliklerden biridir. Akdeniz’in şahane güzelliğinin farkına varabilmek için önce bu koyu görmenizde fayda var.

Adrasan, Türkiye’nin güney ucundaki en son nokta diyebiliriz. Eğer buraya kadar yolunuz düştüyse yapmanız gereken tek şey denize kadar ulaşan çam ağaçları arasında uzanan kumsalda denizin ve güneşin tadını çıkarmak.

Hamsilos

sinop hamsilos koyu

Hamsilos, Sinop’a 17 km uzaklıkta bulunan doğa harikası bir koydur. Dünyada nadir görülen coğrafi oluşumlardan olan fiyordun Türkiyede’deki tek örneği olarak gösterilir. Alında tam olarak bir fiyort örneği olmasa da fiyorttan çok daha güzel bir doğal güzelliğe sahiptir. Deniz adeta bir nehir gibi kıvrılarak kara parçasının içerisine girmiş ve muazzam bir görüntü sergilemektedir.

Gideros

gideros koyu

Gideros Batı Karadeniz’de Amasra ile Sinop arasında bulunan kartpostallık bir manzaraya sahip bir koydur. Yeşil ile mavinin ahenkli dansına bembeyaz kumsallar da eklenmiş ve ortaya muhteşem bir görüntü çıkmıştır. Yeşille maviyi bir arada görerek huzuru tam anlamıyla yaşamak istiyorsanız Kastamonu’nun Cide ilçesinde bulunan Gideros Koyu tam size göre.

 Akbük

muğla akbük koyu 1

Akbük Koyu, Muğla’ya bağlı Gökova Körfezi’nin kuzeyınde yer alan koyların en derin ve en genişidir. Özel Koruma Bölgesi kapsamında yer alan koy, doğasını bozulmadan korumuş eşşsiz güzellikte bir koydur. Akyaka’dan hareket eden teknelerin en sık ziyaret ettikleri yerlerden biri olan Akbük Koyu, sessiz bir ortamda kafa dinlemek isteyenler için çok ideal bir bölgedir. Orman ve deniz iç içe olduğu için denizin her rengini burada görmeniz mümkündür

Kömür Limanı

kömür limanı koyu

Kömür limanı, Saroz Körfezi’nde saklı bir cennettir. Denizin kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahip olan bir denizi olan Saroz Körfezi’ne bakan küçük bir koydur. Eskiden kömür taşındığı için adı Kömür Limanı olarak kalmış ve yaz aylarında kampçıların akınına uğramaktadır. Denizin berraklığı dalış meraklılarının da ilgisini çekmektedir.

Gökgemile

gökgemile koyu

Muğla’nın Dalaman ilçesindeki Kapıdağ Yarımadası’nın batı yakasında yer alan koy, gezi tekneklerinin fazla uğramaması nedeniyle sakinliğiyle bilinir. Ağaçlarla kaplı iki yeşil burun arasında Akdeniz’e doğru uzanır. Yalnızlığını ise sadece balıkçı tekneleriyle paylaşır.

Sazak

sazak koyu

Doğa’nın Antalya’ya hediye ettiği eşsiz güzelliklerden olan bu koy, yüksek tepelerden izlenmesi gereken eşsiz bir manzaraya sahiptir. Mavi yolculuk kaptanları tarafından Balayı Koyu olarak adlandırılmıştır. Manzarası insana doyumsuz bir keyif veren, aynı zamanda doğal ve korunaklı bir yapısı olan Sazak Koyu, bölgenin geçmiş zamanlardan beri liman olarak kullanıldığının delili niteliğindedir.

Değirmenbükü

datça değirmenbükü koyu

Etrafı çam ormanlarıyla çevrili bu koy Gökova’nın en büyük koyu olma özelliğine sahiptir. Etrafındaki çam ormanları sebebiyle denizin rengi zümrüt yeşilini almıştır. Marmaris’e 25 km uzaklıkta olan koy mavi turların vazgeçilmez pek çok koyuna ev sahipliği yapmaktadır.

Kaynak
neredekalgezimanyagezmeyegidiyoruzgezilmesigerekenyerlersozculeblebitozu

İlgili İçerikler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu