MaksatSpor

Türk Sporu Hemsball’ı Tanıyalım! Hemsball Nedir? (İlk Yerli Sporumuz)

Hemsball Sporu Hakkında Bilgi

instagram takipçi hilesi
Yeni Trend Hemsball
Yeni Trend Hemsball

    Hemsbaal nedir?

Hemsball, her yaştan insanın oynayabileceği zevkli ve eğlenceli yeni bir spor dalıdır.Kapalı ve açık alanlarda rahatlıkla oynanabilir. Hemsball oynarken, topu tutabilmek ve servis atabilmek için mükemmel el-göz-ayak koordinasyonuna, yüksek odaklanma ve konsantrasyona, sahip olmak gerekir. Yeni Sporun ismi aşağıda belirtildiği gibi oyun esnasında ortaya konan performansın baş harflerinin birleşmesi sonucunda doğmuştur.

H        = Hand (el),

E        = Energy  (enerji),

M       = Move  (hareket, hamle),

S        = Stability (denge,istikrar),

BALL   = (top)

 Oyunun amacı:

Hemsball topunu yerde bulunan Hemsball hedef tahtası üzerindeki Hemsball çemberinin içine, çembere çarptırtmadan göndererek rakip oyuncu ve ‘’oyuncuların’’ alanına yere değmesini sağlamak ve rakip oyuncu ‘’oyuncuların’’ aynı amaca ulaşmasını önlemektir. Oyun ve ‘’oyuncuların’’ rakip alana gönderirken topu ayak bastıkları tablalar dahil her türlü tutma hakları vardır.
Top oyuna kura atışı yapılarak başlanır kurayı kaybeden oyuncu servis atışını yapar. Servisi atan oyuncu topu çemberin içine atarak rakip alana gönderir.Sayı sistemi, topun çember içine değmesi, dışarı gitmesi veya bir oyuncunun hata yapmasına kadar devam eder.Sayı kazanan oyuncu servis atma hakkı kazanır.

hemsball
Hemsball Tarihçesi

  Hemsball Tarihçesi

HEMSBALL Sporu, Murat ALTINAY’ın 2011 yılı içerisinde düşünce olarak ortaya konarak yapılan AR-GE çalışmaları ile son halini almıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı Herkes İçin Spor Federasyonu (HİS) 06 Ocak 2012  THİSF/31 sayılı  yazısı ile  HEMSBALL’u destekleme kararı vermiştir.

Çeşitli etkinliklere katılarak yeni sporumuza büyük bir ilgi gösterilmiş, özellikle HİS tarafından organize edilen 10-14 Mayıs 2012 tarihinde icra edilen 2.Balkan Spor Herkes İçin Spor Festivalinde tanıtımı yapılan HEMSBALL Sporu yerli ve yabancı katılımcıların takdirini kazanmış, akademik çevrenin büyük ilgisini görmüştür.

Pilot bölge uygulaması ile, 16-20 Nisan Gülen Kora İlköğretim Okulu tarafından organize edilen 1’inci Çiğli Okul Öncesi Spor Şenliğinde HEMSBALL  30 Okul ve 2000 öğrenciye tanıtılmıştır. İlköğretim öğrencilerinin spor alışkanlığı kazanmasında ve çocukların psikomotor gelişimine katkı sağlanmasında HEMSBALL’un önemi öğretmen ve eğitmenler tarafından gözlenmiştir.

T.C. GENÇLİK ve SPOR BAKANLIĞI Spor Genel Müdürlüğü’nün 11/07/2013 tarihinde 20262901-020/4065 sayılı yazısı ile ‘’Hemsball Spor Branşı’’ olarak Bakanlığımız tarafından onaylanmıştır.
Herkes İçin Spor Federasyonu Hemsball’un ilk antrenörlük kursunu 06-17 Ocak 2014 tarihleri arasında İzmir Halkapınar spor kompleksinde açarak antrenör eğitimlerine start vermiş ve ilk antrenörlerini çıkartmıştır.

Hemsball Faydaları
Hemsball Faydaları

 Faydaları

1.Çocukların psikomotor gelişimini desteklemek.

2.Odaklanma ve konsantrasyon gelişimini sağlamak.

3.Denge gelişimini sağlamak.

4.Zihinsel koordinasyonu sağlamak.

5.Refleksleri geliştirmek.

6.Esneklik kazandırmak.

7.Hareketsiz kalma, obezite ve stres sorunlarına da çözüm getirmek.

8.Sporcuların antrenmanlarına takviyede bulunmak. (Tenis,Badminton,Hentbol,Basketbol v.b.)

9.Aile bireylerine ve topluma spor bilinci kazandırmak, stres atmak, sporu ve birlik beraberliği sevdirmek.

10.Yaşlıların fiziki aktivitelerini arttırarak sağlıklı yaşamlarına destek olmak.

11. Engelli insanların fiziki aktivitelerine yardımcı olarak spor yapmalarını sağlamak.

12.Çocukların ve gençlerin kötü alışkanlıklar ile bilgisayar bağımlılığından  uzak durmasını sağlamak.

13. Oynama kolaylığı nedeniyle   spor salonu veya sahasına gereksinim duymadan rahatça oynanarak , her öğrencinin spor yapmasını sağlamak.

Hemsball Oyun Alanı
Hemsball Oyun Alanı

HEMSBALL OYUN SAHASI 

Oyun sahası; hakemler, teknik heyet ve oyuncular ile Hemsball Oyun Alanının yer aldığı sınırlandırılmış düz bölgedir.

 

 

4’e Bölünmüş Oyun Alanı ve Oyun Sahası 

Oyun Alanı ve Ölçüleri
Oyun alanı, Minikler için ( 3X1.23 cm)‘dir. Büyükler için 4X1.55 cm ölçülerinde olan dikdörtgen, serbest düz, pürüzsüz ve sert bir zeminden oluşmaktadır. Alan,Hemsball Sahası sınırlarına her yönden en az 2 m uzakta olacak şekilde tesis edilmelidir.

OYUN SAHASININ YÜZEYİ
Sahanın yüzeyi Hemsball topunu zıplatabilen düz ve pürüzsüz sert bir zemin olmalıdır. Oyun parke ya da sentetik zemin üzerinde oynanabilir.

OYUN ALANININ ÜZERİNDEKİ ÇİZGİLER
Oyun alanını belirleyen tüm çizgiler 4 cm genişliğindedir. Çizgiler, zeminin renklerinden farklı ve oyuncular ile hakemlerin net olarak görebileceği zıt renkte olmalıdır.

SINIR ÇİZGİLERİ 
İki yan ve dip çizgi oyun alanını belirler. Büyükler 4×1,55 cm’dir. Küçükler

 

Hemsbal Oyun Sahası
Uluslararası Hemsbal Oyun Sahası

 

Uluslar Arası Hemsball Minikler Başlangıç Oyun Sahası
Uluslar Arası Hemsball Minikler Başlangıç Oyun Sahası

 

HEMSBALL MALZEMELERİ
Hemsball Topu
Hemsball Topu

Hemsball Topu

Top ölçüleri yaş gruplarına ve kategorilere göre değişiklik göstermektedir. Standart Hemsball topu 55 mm çap dolu Kauçuk top, ağırlık 95 gr +2, Hemsball karekterist özellikli dışarıya kabartmalıdır, iki eşit tarafta kabartma H harfi bulunmaktadır. Büyükler resmi topunun Rengi Turuncu renktir. Topun çevresi ise 5.5 cm. olmalıdır.

Minikler başlangıç top ölçüleri 45-55mm çap dolu sünger,lastik,kauçuk top, ağırlık 52 gr +2, ile en fazla 95 gr +2, Hemsball karekterist özellikli dışarıya kabartmalıdır. Diğer kategorilerde renk farkı aranmaz.

                 Hemsball Çemberi

Çap 30 cm, genişlik 18 mm.yükseklik 20 mm dir. Çemberde tüm renkler kullanılabilir. .Hemsball Çemberi tek parça olarak, dört eşit tarafında Hemsball karekterist özellikli dışarıya kabartmalıdır.

HEMSBALL HEDEF TAHTASI

Ölçüler, 34,5 X 34,5 cm Hemsball hedef tahtası, iki eşit tarafında Hemsball karekterist özellikli içeriye doğru oyuktur.Hedef noktası Kırmızı renkte 10X10 cm ölçülerinde Hemsball etiketidir.

HEMSBALL AYAK BASMA TABLASI

Hemsball ayak basma alanı, 2 ölçüden oluşur,42 X 30 cm, 50 x 40 cm ölçülerindedir

HEMSBALL ALAN ŞERİTLERİ
Hemsball alan şeritleri,4X35 cm’dir

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu