Film & Dizi Önerisi

Türk Sinemasının 8 Efsane Filmi Hangisidir?

instagram takipçi hilesi

türk sinema 6

Yeşilçam dönemlerinden yakın geçmiş Türk filmlerine dek kalbimize en çok dokunan, bizleri hem güldürüp hem de ağlatan, döneminin ses getiren ve ödüllü filmlerinden sizler için bir liste hazırladık. Sadri Alışık’tan Kemal Sunala, Şener Şen’den Türkan Şoray’a oyunculukları ile bizleri ekran başına kilitleyen usta sanatçıların rol almış olduğu, hem kalbimize hem de yüreğimize kazınmış olan Türk sinemasının en unutulmaz ve nostalji filmleri yeniden anımsanmaya değerdir.

Eşkıya

türk sinema 3

Yönetmen koltuğunda Yavuz Turgul’un oturduğu Uğur Yücel ve Şener Şen’in başrollerini paylaştıkları Eşkıya filminin yayınlanmasının üzerinden tam olarak 23 yıl geçmiş. 35 yıl hapiste kaldıktan sonra hapse girmesine neden olan arkadaşının peşinden İstanbul’a giden ve yolda Cumali adında bir gençle tanışan Baran’ın öyküsü oldukça ilginçtir.

Selvi Boylum Al Yazmalım

türk sinema 5

Türk sinemasının büyük ustalarından Atıf Yılmaz’ın kült filmleri arasında yer alan Selvi Boylum Al Yazmalım filmi, Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın hayat verdikleri İlyas ve Asya karakterlerinin aşkını konu edinmektedir. Cahit Berkay’ın yapmış olduğu müziğin hala kulaklarda yankı bulduğu filmde, İlyas’ın eşini aldatmasının sonrasında Asya’nın çocuğu ile beraber evi terk etmesi ve yeni yaşamına başlamasını konu edinmektedir.

Ağır Roman

türk sinema 2

Adeta bir yıldızlar geçidini andıran oyuncu kadrosu ile gönüllerde taht kuran Ağır Roman’ın oyuncu kadrosunda Küçük İskender, Aysel Gürel, Zafer Algöz, Mustafa Uğurlu, Müjde Ar, Okan Bayülgen ve Savaş Dinçel yer almaktadır. Kolera Sokağı’nın acımasız dünyasında varlığını devam ettirmeye çalışan mahallelilerle, Tina ve Salih’in yaşamış oldukları büyüleyici aşkı unutmak pek de mümkün değildir. Yönetmen koltuğunda Mustafa Altıoklar’ın oturduğu ve Metin Kaçan’ın aynı adlı romanından beyazperdeye uyarlanmış olan film, Türk sinema tarihinin mihenk taşları arasında gösterilmektedir.

Hababam Sınıfı

türk sinema 1

Üzerinden 45 yıl geçmesine karşın 7’den 70’e herkesin hemen hemen her cümlesini ezbere bildiği ve her seferinde gülmekten kendini engelleyemediği Hababam Sınıfı’nın maceraları Türk sinema tarihinin en unutulmazları arasındadır. Filmde oynayan pek çok sanatçı şu an hayatta olmasa da onların o dönemlerine şahitlik edebiliyor olmak bile oldukça önemlidir.

Kapıcılar Kralı

türk sinema 8

Kemal Sunal’ın başrolünde oynamış olduğu filmler içinde herhangi seçim yapmak oldukça güçtür. Fakat en çok güldüren filmlerin başında gelmekte olan Kapıcılar Kralı’nı tekrar tekrar izlesek de sıkılmak hiç de mümkün değildir. Saf görünüşünün altında yatan kurnaz hali ile kapıcısı olduğu apartman sakinlerini parmağında oynatmasını başarmıştır.

Tabutta Rövaşata

türk sinema 10

Yurt içinde ve yurt dışında pek çok ödüle layık görülen, yönetmen koltuğunda Derviş Zaim’in oturduğu Tabutta Rövaşata, başrolünü Ahmet Uğurlu’nun oynadığı Mahsun karakterinin öyküsünü anlatmaktadır. Sokakta yaşayan ve evi olmayan Mahsun’un akşam olduğunda başını sokabildiği tek yer çalmış olduğu arabalardır. Her akşam çalmış olduğu bir arabayı sabah tekrar yerine bırakan Mahsun’un yaşamı uyuşturucu bağımlısı bir kıza aşık olması ile alt üst olmatadır.

Turist Ömer

türk sinema 7

Türk sinema tarihinin en efsane filmleri arasında bulunan Turist Ömer karakterine hayat vermesi ile kalbimizde ayrı bir yeri olan Sadri Alışık’ın rol aldığı filmleri es geçmek olmaz. 1964 ve 1973 yılları arasında çekilmiş olan Turist Ömer serisi, Sadri Alışık’ın karakteristik oyunculuğu ile izleyenleri kahkahalara boğan sahneleri ile en sevilenler arasında yer almaktadır.

İstanbul Kanatlarımın Altında

türk sinema 4

Ağır Roman gibi güçlü kadrosu ile dikkat çekmekte olan Türk sinema tarihinin yapı taşlarından biri olan İstanbul Kanatlarımın Altında, Hazarfen Ahmet Çelebi’nin yaşamını konu edinmiştir. Kendisini uçmaya adayan bir mucidin yaşadıklarını izlerken bir diğer yandan da 4. Murat yönetiminde yaşananlara tanıklık edebiliyoruz.

Türk Sinemasının 8 Efsane Filmi İle İlgili Videolar

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu