Yerli Erkek Ünlüler

Turgay Başyayla Kimdir?

instagram takipçi hilesi

turgay basyayla 8
Tam adı: Turgay Başyayla
Doğum tarihi: ??. ??. 1977
Doğum yeri: Zonguldak, Türkiye
Boyu: 1.90 m
Burcu: Aslan
Ailesi: Kamil Başyayla (Babası), Emine Başyayla (Annesi, Ahmet Başyayla (Kardeşi)
Eşi: Burcu Başyayla (2008)
Çocuk (ları): Ali Azem Başyayla, Ömer Adin Başyayla
Mesleği: Şarkıcı, Sunucu
Aktif Yılları: 2000 yılından bu yana
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Turgay Başyayla Kimdir? Turgay Başyayla, şarkıcı ve sunucudur.

Turgay Başyayla, 1977 babasının işleri sebebi senesinde Zonguldak’ta dünyaya gözlerini açmıştır.  Aslen Çankırılıdır. Annesinin adı Emine Başyayla, babasının adı ise Kamil Başyayla‘dır. Ahmet Başyayla isminde bir kardeşi var.

İlkokul ve ortaokul eğitimini Çankırı’da bitirdi. 1995 yılında Antalya’da yer alan Akev Kolejini tamamladı. Lise dönemlerinde basketbol ile ilgilendi. Profesyonel olarak da oynadı. 1996 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü‘ne başladı. Okul zamanında Türk Sanat Müziği korusu kurdu. Üniversiteler arasında yapılan yarışmalara katıldı.

İlk albüm çalışması olan “Nazlıcan” adlı albümünü 2000 yılında piyasaya sürdü. İki yıl sonra “Ben Patlarsam Eğer” adlı ikinci albümünü çıkardı. Türkiye’nin her noktasında konserler verdi. Aynı zamanda halk oyunları konusunda da oldukça başarılıdır. Cumhuriyet tarihi boyunca Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nde konser veren ilk sanatçıdır. “Şizofren Aşk” isimli filmde başrol oynadı.

2005 senesinin Mart ayında yönetmen koltuğunda Mesut Uçukan’ın oturduğu “Otel İstanbul” isimli yapımda da başrol oynadı. 2005 yılının Temmuz ayında “Anne ya da Leyla” isimli filmde de başrolde yer aldı. Daha sonra tiyatro ve oyunculuk üzerine kendisini geliştirmeye başladı. 2005 yılının sonlarında “ÖZ” adlı üçüncü albümünü sevenleri ile buluşturdu. Bu albüm için pek çok halk oyunu eğitimi aldı.

Turgay Başyayla, hem yurt içinde hem de yurt dışında pek çok konser verdi. 100 kişilik ekip ile Rumeli Hisarı’nda gösteri yaptı. Show TV ekranlarında “Lezzet Yolculuğu” isimli programı sundu. Bundan önce Samanyolu’nda da aynı programın benzerini yaptı. 2015 yılında MHP’nin seçim şarkısı olan “Selam Anadolu’ya” şarkısını hazırladı.

Başyayla, Kanal D ekranlarında yayınlanan “Gelinim Mutfakta” isimli programa sunucu olarak yer almaya başladı. 29 Kasım 2021 Pazartesi itibari ile yayınlanmaya başlanacak. Fakat şöyle bir durum var. Başyayla, programı sadece 1 hafta sunacak. Bundan sonra her hafta 1 ünlü isim programın sunuculuğuna geçecek.

Turgay Başyayla Albümleri

 1. 2000 – Nazlıcan
 2. 2003 – Ben Patlarsam Eğer
 3. 2005 – Öz
 4. 2007 – Yediveren
 5. 2009 – Saçlarını Taramışsın
 6. 2010 – Sisteki Sesler
 7. 2014 – Yedi

Rol Aldığı Filmler ve Diziler

 1. 2006 – Harput Fatihi “Belek Gazi”
 2. 2005 – Anne ya da Leyla
 3. 2005 – Otel İstanbul’da
 4. 2003 – Şizofren Aşk

Videoları

 

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu