Gezi Rehberi

Tren Yolculuklarında Nelere Dikkat Edilmeli?

instagram takipçi hilesi

İnsan Gezen Bir Varlıktır

seyahat 2

Yapılan çalışmalar göstermektedir ki, insanlar her yeni yıl nüfus artışı ile paralel biçimde uluslararası yolculuklara daha çok önem vermektedir. Her yıl artışın yaşanmış olduğu uluslararası yolculuklarda pek çok turist, bir yerden bir yere belirli bir zaman dilimi içinde yolculuk gerçekleştirir. Söz konusu yolculuklar arasında kıtalararası yolculuklar da yer almaktadır. Fakat yine de yolculukların genelinin bölgesel olduğu gerçeği değişmez.

seyahat 6

İnsanoğlu yaradılışından bu yana arayan ve gezen bir varlıktır. Gelişip modernleşse de bu özelliğini hiç yitirmez. Her dönem arayış içinde olan insanlık, yeni yerler görerek, gezerek kendisini güncelleyerek var olan bilgi birikimini artırmak ister. İnsanoğlu, yolculukları gereği, pek çok bilimsel buluşun da mucidi konumundadır. Uçaklardan arabalara, trenlerden gemilere kadar birçok taşıtın keşfi insanoğlunun yolculuk merakından ortaya çıkmıştır.

Tüm Zamanların Gözdesi Tren!

seyahat 6

Söz konusu ulaşım seçenekleri içinde uçak son yüzyılın en popüler ulaşım aracı olsa da ondan önce tahtında tren yolculuğu oturmaktaydı. Tren yolculuğu günümüz dünyasında hala aktif olarak kullanılmaktadır. Japonya, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri bu alanda bir adım öne çıkar. Trenlerin turistler tarafından aktif olarak kullanılması 200 yılı aşan bir geçmişe dayanmaktadır. Avrupa kıtasında yüzyıllardır varlığını sürdüren demiryolu hatları, bu sayede bütün bir kıtanın ulaşımını üstlenmektedir.

seyahat 7

Uluslararası alanda birbirine bağlı olan demiryolları ülkeleri birbirine bağlayarak yerli halk ve turistlere ulaşım alternatifi sağlamaktadır. Türkiye yer almış olduğu konum itibari ile son derece kritik etkilere sahiptir. Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan tek ülke olan Türkiye, dünyanın Avrupa’nın önemli hizmetlerinden birisi olan İnterrail’e üye olan Türkiye, bu vesile ile Avrupa ile yakın bir ilişki kurma fırsatı yakalamıştır.

seyahat 5

Her yıl çok sayıda yabancı ve yerli turist demiryolu yolculuğunu tercih ederek uluslararası seyahatlere çıkmaktadırlar. Türkiye’nin Avrupa’ya açılan merkezi garı olan Sirkeci Garı ile Avrupa’ya ulaşımınıza yardımcı olur. Haydarpaşa Garı da sayıldığında hem Avrupa hem de Doğu’da demiryolu yolculuğunu uluslararası boyuta taşıyan iki önemli seyahat noktası mevuttur. Şöyle ki İstanbul’dan hareketle Londra’ya tren yolculuğu yapabilirsiniz.

Yolculuk Sırasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

seyahat 1

Demiryolu yolculuğunuz sırasında dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar vardır. Bunların içinde bilmeniz gereken en önemlisi birden fazla yapabileceğiniz aktarma seçeneğidir. Söz konusu aktarmalar uzun sürelerce beklemeyi zorunlu kıldığından çok fazla dikkat gerektiren bir durumdur.

seyahat 9

Balkan bölgelerinde kullanılan trenler oldukça eski olduğu için kış mevsiminde gerçekleşecek olan yolculuklar zorlayıcı olabilecektir. Bunların yanı sıra elinizde bulundurduğunuz biletin kapsamı ve geçerliliği hakkında yeterli bilgiye sahip olmalısınız. Yanınızda taşıdığınız valizlerinize sürekli göz kulak olmak zorundasınız. Macaristan’dan sonra daha teknolojik trenlerle yolculuk etme şansını elde edebilirsiniz.

Tren Yolculuklarında Nelere Dikkat Edilmeli? ile ilgili videolar

Kaynak
bilgiustam.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu