Yaşam

Tombala Nedir, Nasıl Oynanır?

instagram takipçi hilesi

Tarihi çok eskiye dayanan bir şans oyunu olan Tombala, genelde yılbaşı veya tatillerde ailece oynanan eğlenceli oyunlardan birisidir. Dünya’da başka isimlerle de bilinen, genelde keyifli vakit geçirmeye aracı olan tombalanın bazı yerlerde kumar olarak oynadığı da bilinir. Oynanışı çok basit bir oyundur. Oyunun gidişatı ve kazanmak ise tamamen şanstır. İşte aile oyunlarının vazgeçilmezi tombala hakkında her şey…

tombala nedir

Tombala Nedir?

Tombala, tarihi 1530’lu yıllara dayanan bir şans oyunudur. ‘Bingo’ adıyla da bilinir. Tombala kelimesi, İtalyanca kökenli olup, tomboladan dilimize geçiş yapmıştır. İtalya’da eski dönemde zenginler arasında oynanan bir kumar oyunu olarak bilinen tombala halen kumar olarak oynansa da aile içinde eğlence oyunu olarak da oynanmaktadır. İtalya’nın güneyinde yer alan çoğu şehirde gelir yükselterek hayır yapma veya gelir elde etme amacıyla ortaya çıkmıştır.

16. yüzyıldan sonra  Fransa, Almanya ve sonrasında tüm Avrupa’ya yayılmıştır. 1900’lü yıllarda ise matematik profesörü olan Carl Leffler tombalayı geliştirmeye çalışmış ve bu oyunu çocukların sayıları öğrenebilmesi için okullarda oynamaya hale getirmiştir.

tombala nedir

Tombala Nasıl Oynanır?

Tombala’nın kendine özel olarak hazırlanan bir torbası ve kartları bulunur. Bu torba içerisinde 1’den 90’a kadar olan sayılar bulunur. Oyuna başlamadan önce oyuncular, özel kartlardan bir tane veya birden fazla seçer. Daha sonra oyuncular arasından bir kişi torbadan sorumlu olur ve torbadan sırayla numaralarını çekmeye başlar. Sayılar rasgele çekilerek okunur ve oyuncular arasında ellerindeki kartlarda çıkan sayılar varsa kartta o numaranın üstü kapatılır.

Oyun devam ederken bir oyuncu kartının üzerinde yer alan bir satırın tamamındaki sayıları kapatırsa bu olaya birinci çinko denir. Bunu kişi yüksek sesle duyurur. Sonrasında oyun devam eder ve aynı şekilde ikinci satır dolduğunda ikinci çinko olur. Kağıtta yer alan tüm numaralar kapatıldığında ise “tombala” diyerek bağırılmaktadır. Tombala diyen kişinin kartı veya kartları kontrol edilir. Bir problem yoksa ödül ile oynanıyorsa ödülü verilir. Aynı anda tombalada kazanan kişiler olabilir. Bu kişiler ödülü paylaşır.

tombala nedir 4 685x685

Tombalanın oynanması için keskin kurallar bulunmamaktadır. Oyun için kişi sınırlandırması yoktur. Tombalayı hazır satılan kutu oyunu olarak satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz bile hazırlayabilirsiniz.

Ülkemizde de tombalanın yeri aile oyunu olduğu için önemlidir. Çoğunlukla yılbaşı akşamları ve kış gecelerinde tatillerde ailece oynanır. Bu durumlar dışında tombalacılığı meslek edinen kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler çeşitli mekanlarda kumar olarak bu oyunu oynatmaktadırlar.

Tombala Hakkında

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu