İlişki Konuları

Toksik İlişki Nedir, Toksik İlişkide Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?

instagram takipçi hilesi

Ne kadar toksik bir ilişki ya da toksik bir ilişki içinde olmak ne demek, son zamanlarda çokça karşılaştığımız bir kavram. İlişkiler bazen bizi olumlu yönde etkileyebilir, bazen de canımızı yakabilir. Bize zarar veren ilişkilere toksik ilişkiler denir.

Toksik ilişkiler, hayatımızda bizi mutsuz eden, kendimizi sorgulamamıza neden olan, bazen de kendimizi suçlayan ilişkilerdir. Temel düzeyde, iyi yerine kötü hissetmenizi sağlar. Bu ilişkiden çıkmak çok zordur.

toksik iliski nedir toksik iliskide oldugunuzu nasil anlarsiniz1

Hal böyle olunca sosyal hayatınızdan iş hayatınıza kadar her alanda sizi olumsuz etkileyebilir. İkili bir ilişkiden temel beklentimiz daha iyi hissetmek olsa da bazen kendimizi tam tersini yaşarken buluyoruz.

Toksik İlişki Nedir?

Zehirli ortaklar, bir ilişkide sizi sürekli olarak zehirliyor. Bu zehirlenme bazen duygusal bazen de fiziksel olabilir. Bir ilişkide, her zaman tehdit altındasınız. Öte yandan, toksik bir sevgili de kendinize olan güveninizi etkileyebilir. Sürekli seni aşağılayan, aşağılayan ve duygularını anlamayan birinin olması nasıl bir duygu?

Bu olumsuz kişi ruhunuzu zehirler. İlişkide ortaya çıkan durumlar sizin gerçeğiniz olur. Kendini daha çok suçlamaya başlarsın. Bu durum daha yoğun depresyon belirtileri göstermenize neden olabilir.

Toksik İlişki Nasıl Anlaşılır?

toksik iliski nedir toksik iliskide oldugunuzu nasil anlarsiniz4

 • Her zaman fedakarlık yapan sensin. Ortaklarımızdan herhangi bir olumlu hareket görmezsek,
 • İyi iletişim kuramamak; sık sık öfke nöbetleri geçiriyorsak, güçlü duygusal patlamalar yaşıyorsak,
 • Partnerimizin bize saygısızlık ettiğini, aşağıladığını, eleştirdiğini ve taciz ettiğini görürsek,Duygularımız ve düşüncelerimiz ortaklarımız tarafından sürekli olarak manipüle ediliyorsa,
 • Kıskançlık ve güvensizlik gibi sorunlar nedeniyle izole olursak ailemiz ve arkadaşlarımızla bile vakit geçiremeyiz.
 • Partnerlerimiz hayatla ilgili kararlarımızı ve eylemlerimizi desteklemez; bu konularda özgüvenimizi olumsuz etkiliyorsa,
 • Yakınlık, sevgi gibi ihtiyaçlarımız karşılanmıyorsa; öfke, mutsuzluk, kaygı, yorgunluk gibi duyguların partnerimiz tarafından sürekli tetiklendiğine inanıyorsak,
 • Sözlü veya fiziksel şiddet, taciz vb. İstismar söz konusu olduğunda ilişkilerimiz zehirlidir.

Bu tür toksik ilişkiler yaşamış kişiler olarak kısa bir süre için bu tür toksik ilişkilerin farkında olmayabilirken, bir şeylerin yolunda gitmediğini hissedebiliriz. Bazen en yakın arkadaşlarımız veya aile üyelerimiz bu durumu dile getirebilir. Toksik ilişkiler kısa ve uzun vadede çok büyük zararlara ve kayıplara neden olabilir. Bu yüzden çok dikkatli olmalısınız.

toksik iliski nedir toksik iliskide oldugunuzu nasil anlarsiniz3
Sorunlar her ilişkide ortaya çıkar. Bir ilişkide çatışma aslında beklenebilir. Ancak bazı durumlarda çatışma tek taraflı kabule dönüşebilir. Dikkat, bu sık sık oluyorsa yararlıdır. Bu nedenle ilişkinizi “toksik bir ilişki nasıl anlaşılır” olarak düşünmemekte de fayda var. Her çatışma ilişkinin size zarar verdiği anlamına gelmez.

Toksik İlişki Özellikleri Nelerdir?

Toksik ilişkilerdeki insanlar bencil ve otoriterdir. Ortağıyla birlikte olduğu anları genelde zehirler. Bu nedenle ilişkiyi sürekli zehirler. Sadece kendi çıkarlarını düşünür. İlişkiye değer vermez. Olumsuzluğunu her zaman eleştirir.

 • Partnerini kendi amaçları ve çıkarları için kullanır.
 • Korku yayarlar.
 • Bu tür insanlar genellikle eşlerini küçük düşürürler.
 • İlişkilerine değer vermezler.
 • Partnerinizin fark edilmesine izin vermez.

Toksik İlişki İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu