Tırtıl Mantarı Nedir? Nerelerde Bulunur? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

tırtıl mantarı

Bugüne kadar mantarın pek çok çeşidini duymuş olabilirsiniz. Peki ya tırtıl mantarı? Ölü bir tırtılın kafasında yetişiyor ve kilosu 20 bin dolara satılıyor desek?

İnanması güç değil mi ? Oldukça pahalı ama bir o kadar da şifalı bir besin olan tırtıl mantarını sizler için araştırdık.

Tırtıl Mantarı Nedir?

Tırtıl mantarı, özellikle Çin’de geleneksel hale gelmiş mantar çeşididir. Gelişimi ise diğer mantarlardan odlukça farklıdır. Gelişebilmek için bir tırtılı larva evresinde ele geçirir ve öldürür.

Tibet ve Himalayalar’da görülen tırıl mantarı, tırtılın kafasından uzayıp yüklesen uzantılardır.

tırtıl mantarı nasıl tüketilir

Çin’in güney kesimindeki dükkanlarda kuru tırtılla birlikte satılan tırtıl mantarı, Çinlilerin büyük bir bölümü tarafından severek yenir ve her derde deva bir besin olarak tüketilir. Bu bölgede yaşayanlar insan harici her türlü canlıyı yiyebilme özelliğine sahip olduğu için aslında çok da şaşırmamak gerekir.

Doğal tarih olarak baktığımızda bu parazitlerin yetişmesi oldukça ilginçtir. Fakat Çinliler astım ve kanser hastalığı başta olmak üzere her derde deva diyerek ilaç olarak kullanırlar. Çok pahalı olmasından dolayı aynı zamanda bir sosyal statü göstergesidir.

Tırtıl ile mantarın hikayesi çok uzakta başlıyor. Yaşam öyküsüne National Geographic dergisinde de yer verilen tırtıl mantarının gelişimine şahit olmak için Michael Finkel Tibet’e gitmiştir.

tırtıl mantarı toplamak

Gözlemlerini ise şu sözlerle dile getirmiştir. “ İnsanlar, dağların eteğinde ellerinin ve dizlerinin üzerinde tırtıl mantarı arıyor. Bir çift topladıkları 30 adet tırtılı 90 dolara sattı. Fakat kaliteli tırtılların yarım kilosu şehirde 50 bin dolardan satılıyordu. “

Şifa bulmak için bu tırtıllardan çok yemeniz gerekmiyor. İnsanlar birer ikişer tane suda dinlendiriyor ya da hastaların çorbalarına katarak tüketiyorlar. Kilo olarak çok pahalı olduğu için alınamayan tırtıl mantarının tanesi 10- 15 dolar civarında oluyor.

tırtıl mantarı nerelerde bulunur

Son yıllarda bu tırtılları bulmak da oldukça zorlaşıyor. Eskiden günde yüzlerce tırtıl toplanabilirken günümüzde ancak birkaç tane bulunabiliyor. Ender bulunması nedeniyle de 20 bin dolar gibi oldukça yüksek bir fiyata satılıyor.

Tırtıl Mantarı’nın Faydaları

tırtıl mantarının faydaları nelerdir

  • Oldukça ilginç bir yetişme hikayesi olan tırtıl mantarının insan sağlığı için birçok faydası bulunuyor.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
  • Doğal antibiyotik olarak nitelendiriliyor.
  • Kansere karşı koruyor.
  • Böbrek ve eklem iltihaplarına iyi geliyor.
  • Zatürre, astım, bronşit, damar sertliği rahatsızlıklarına iyi geliyor.
  • Metabolizmayı iyileştiriyor, karaciğer böbrek gibi organların hücrelerini yenilemesine yardımcı oluyor.
  • Kan dolaşımını düzenlemede ve kandaki kalsiyum ve fosfor dengesini sağlamada etkilidir.
  • Öksürük, nefes darlığı gibi solunum yolu rahatsızlıklarında etkilidir.

Kaynak
mynetbbc.combitkicenter

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu