Yaşam

Tiny House Nedir? Özellikleri Neler?

instagram takipçi hilesi

Tiny house, kelime anlamıyla küçük ev demektir. Ancak, bu terim bir akımı ve özel bir yaşam tarzını ifade etmektedir. Bu akım 2000’li yılların başına kadar dayanmaktadır. Sarah Susanka, 2007 yılında yayımlanan “The Not So Big House” adlı kitabında aslında çok büyük evlere ihtiyaç duymadığımızı vurgular.

Kitapta bahsedilen daha küçük ve ekonomik yaşam alanı kavramı, 2008 ila 2012 yılları arasındaki ekonomik krizin de etkisiyle insanların ilgisini daha da çekmeye başlar. Küçük evler, enerji tasarrufu yapmak için oldukça uygundur. Kolayca ısınabilir ya da soğutulabilirler. Bu özellikleriyle çevre dostu nitelikler kazanırlar.

Bu nedenle, minimalist ve sade bir yaşam tarzını da beraberinde getirirler. Minimalizm nedir? hakkında bilgi edinmek için hazırladığımız içeriğe göz atabilir ve daha sade bir yaşam tarzı benimsemenin yollarını keşfedebilirsiniz.

tiny house nedir 3

Tiny House Özellikleri Nelerdir?

Tiny house kavramı, genellikle 10 ila 30 metrekare arasında değişen boyutlara sahip olan evleri ifade eder. Bu evler, sabit ya da mobil olarak tasarlanabilirler. Hatta tekerlekli ev şeklinde tasarlanarak farklı alanlara kolayca taşınabilir hale gelebilir ya da karavan olarak da kullanılabilirler.

Tek veya iki katlı olabilen tiny house’larda veranda alanları da isteğe göre bulunabilir. İhtiyacınıza göre imarlı veya imarsız arsanızda ya da bahçenizde konumlandırabileceğiniz bu evleri ister sürekli olarak isterseniz de sadece kış ya da yaz aylarında dönemsel bazlı olarak kullanabilirsiniz.

Bireylerin ihtiyaçları, beklentileri ve zevkleri doğrultusunda özel olarak tasarlanan tiny house‘lar, pratik ve akıllı çözümler sunma kapasitesiyle ön plana çıkmaktadır. Özellikle küçük yaşam alanları pratik çözümler ile daha verimli bir hal alabilir. Eğer bir tiny house sahibi olmayı düşünüyorsanız, evinizin özelliklerini kişisel tercihlerinize uygun şekilde belirleyebilirsiniz.

Tiny House Faydaları Nelerdir?

Tiny house, birçok açıdan fayda sunmaktadır. İşte tiny house’un en önemli faydaları şunlardır;

  • Tekerlekli modellere sahip tiny house’ları istediğiniz yere kolayca taşıyabilir ve karavan olarak kullanmak üzere karavan ruhsatı da alabilirsiniz.
  • Tiny house, özellikle kendi araziniz varsa daha uygun bir fiyatla ev sahibi olmanıza olanak sağlar. Aynı zamanda kira masrafı olmadan konut sahibi olmanıza olanak tanır.
  • Küçük bir yaşam alanına sahip olmanın avantajları saymakla bitmez. Hem daha düşük maliyetlerle yaşamak hem de temizlik ve bakım masraflarını minimumda tutmak mümkündür.
  • Tiny house’lar, kompakt yapıları nedeniyle az eşyaya sahip olmanıza sebep olabilir. Ancak, bu durum daha pratik bir yaşam tarzını benimsemek, minimalist ve sade bir hayat sürmek için bir fırsat yaratır.

tiny house nedir 2

Tiny House Nasıl Yapılır?

Tiny house’unuzu çekirdek ailenizle veya tek başınıza yaşamak için tasarlamak ve oluşturmak için profesyonel yardım almanız gerekmektedir. İnşaat veya mimari firmasıyla çalışırken, mobil ev modellerini içeren katalogları inceleyerek, hayalinizdeki eve en uygun tiny house’u bulabilirsiniz.

Aynı zamanda internetten bulduğunuz örnek evleri de göstererek o tarz bir ev yapılmasını isteyebilirsiniz. Mekan için tasarımının istediğiniz gibi olması için bir iç mimardan da yardım alabilirsiniz. İç mimarın desteği, minik evinizi daha verimli bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Tiny house yaparken şu hususlara dikkat ederek daha kullanışlı bir alan oluşturabilirsiniz:

  • Asma tavan rafları ve dolaplar ile ek depolama alanları yaratabilirsiniz. Ayrıca, merdiven altı çekmeceler gibi pratik çözümlerle daha fazla depolama alanı elde edebilirsiniz.
  • Yatak odanızı bir çatı katına taşıyarak alanı daha verimli kullanabilirsiniz. Eğer çocuklarınız varsa veya bir misafir odası ihtiyacınız varsa, ranzalar gibi az yer kaplayan ve işlevsel özelliklere sahip mobilyalardan faydalanabilirsiniz.
  • İşlevsel dolaplar ve mobilyalar seçerek alandan tasarruf edebilirsiniz. Örneğin, mutfak tezgahınızı aynı zamanda yemek masası veya çalışma alanı olarak kullanabileceğiniz çok fonksiyonlu bir tezgah tercih edebilirsiniz. Ayrıca, katlanabilir masa, sehpa veya yataklar gibi mobilyaları kullanarak alanı gerektiğinde açabilir veya katlayarak daha fazla boş alan elde edebilirsiniz.
  • Küçük mekanlarda daha ferah bir atmosfer oluşturabilmek için aydınlatma büyük bir öneme sahiptir. Doğal ışığın etkisini en üst düzeye çıkarmak için geniş pencerelere ve cam kapılara öncelik vermelisiniz. Yapay aydınlatma kullanımında ise duvar lambaları, dolap ve raf aydınlatmaları gibi unsurları planınıza dahil etmeyi ihmal etmemelisiniz.
  • Tiny house’un ekonomik açıdan tasarruf sağlamak için güneş panelleri kullanmanız gerekmektedir.

Tiny House İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu