Sosyal Medya

Tiktok’un Tehlikeli Akımı ”Uykucu Tavuk”

instagram takipçi hilesi

Tiktok platformu günümüzde birçok insanın kullandığı, platforma içerik üretmese bile izlemekten kendini alamadığı video platformu olarak biliniyor. Kimisi gelirini buradan karşılarken kimisi ise eğlencesine videolar çekiyor. Tiktok’da sürekli olarak yeni akımlar çıkıp, buradaki kişilerin buna uyum sağlayan videolar çekmesi gerekiyor. Genelde videoları başarılı olarak çekenler ise Tiktok platformunun ”Keşfet” kısmına düşüp videosunu birçok insanın izlemesini sağlıyor. Uykucu Tavuk Akımı hakkında detaylar…

tiktokun tehlikeli akimi uykucu tavuk3

TikTok’ta başlayan yeni bir trend “Uykucu Tavuk akımı” Şu anda, doktorların önemli sağlık riskleri oluşturduğuna dair uyarıları üzerine, kullanıcıların kendi tariflerinde soğuk algınlığı ve nezleye iyi geldiği iddia edilen bir tavuk tarifi hazırladıkları görülüyor. TikTok’ta dolaşan bir trende göre tavuk suda değil, bu hastalıklar için reçete edilen şurupta pişirilir. Bu şuruplar genellikle kullanan kişiyi uyuttuğu için akıma “Uykucu Tavuk akımı” denir.

Genellikle yemekle birlikte veya yemekten sonra alınan bu ilaç, yemek pişirmek için yükselen bir trendde kullanılmaktadır. Birçok video, insanların tencereye yarım şişe, hatta bir şişe ilaç eklediğini gösteriyor. Özellikle aşı karşıtlarının ve koronavirüsü inkar edenlerin kullandığı yöntemler, aşı olmak istemeyen veya koronavirüse karşı reçeteli ilaç kullanmayı reddedenlerin gözdesi haline geldi.

tiktokun tehlikeli akimi uykucu tavuk2

Ancak uzmanlar, herhangi bir besini ilaca koymanın veya pişirmenin son derece tehlikeli olduğunu düşünüyor ve asla yapılmaması gerektiğini söylüyor. Bunu yaparken, şuruptaki su ve alkol ısı ile buharlaşarak önemli miktarda tıbbi olarak aktif bileşeni tavuğa aktarır. Bu pişmiş tavuğu yemek, aynı anda çok fazla ilaç içmek anlamına gelir.

Ayrıca, birçok videoda, insanların çiğ tavuğu ilaçta 5 dakika ısıtıp sonra bitti sanarak yedikleri görülüyor. Bu, az pişmiş tavuk gıda zehirlenmesine, şiddetli kusmaya ve ishale neden olabilecek çok tehlikeli bir başka durumdur. Ayrıca grip ve nezle ilaçları bu şekilde alındığında ilaçlar solunum yolu ile tüketilir ve çok hızlı bir şekilde kanımıza karışır. Bu da ilacın karaciğer tarafından emilmesine ve içindeki zararlı maddelerin vücuttan atılamamasına neden olur.

tiktokun tehlikeli akimi uykucu tavuk1

Doktorların şiddetle uyardığı akım şuan için birilerinin zehirlenmesine sebep olmasa da ileriki zamanlarda bu akım devam ettiği sürece ne olacağı henüz bilinmiyor. Tiktok kullanıcılarının yaş kitlesi büyük gibi gözükse de ilkokul çağında olan çocuklar veya henüz okuma yazma bilmeyen çocuklar da bu platformu kimi zaman kullanıyor. Bu tip videolar ise onlar için merak konusu oluyor diyebiliriz. Yapılan akımı her ne kadar bir çocuk tek başına yapamayacak olsa da tehlikeli olduğu uzman doktorlar tarafından tekrar tekrar dile getirilmiştir.

Tiktok Platformu İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu