Sosyal MedyaYaşam

TikTok Kahvesi: Dalgona Nedir?

instagram takipçi hilesi

Türkiye’de son dönemin en popüler uygulamalarından birisi TikTok‘tur. Müzik ve diyalog bazlı videolar üzerine çekilen videoların yer aldığı bir uygulamadır. Son zamanlarda çok sayıda kullanıcıya ulaşmasıyla birçok challenge, dans akımları, yeme-içme akımları gibi viral videoların yayılmasına sebep olmaktadır. Bunlardan en yenisi ise Dalgona Kahvesidir.

Hemen her gün bir akım ve challenge’n ortaya çıktığı TikTok’ta son olarak oldukça lezzetli bir içecek popüler oldu. Dalgona kahvesi adı verilen bu içeceğin popülerliği Instagram ve Youtube’a da taşındı.

dalgona kahvesi 1 e1587494162560

Dalgona Nedir?

Aslında Güney Kore’de ortaya çıkan bir kahve türü olan bu kahvenin adı Dalgona Kahvesidir. Adını ise Dalgona isimli bir Kore şekerinden almaktadır. Yapımının kolay olmasından dolayı, basit malzemelerle lezzetli bir kahvenin ortaya çıkmasına sebep olan bu kahve de haliyle birçok blogger, fenomenin denemeleriyle sosyal medya da çok hızlı bir şekilde yayılmıştır.

Kahve severler için en sevilen akımlardan biri haline gelen Dalgona Kahvesini yapmak çok kolaydır. Malzemeler herkesin evinde bulunan basit ürünlerden oluşur. Kahvenin bitmiş halindeki son görüntüsün güzelliği de herkeste en az bir kere yaparak tadına bakma isteği uyandırmaktadır.

dalgona kahvesi 4

Dalgona Kahvesi İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı granül kahve
  • 2 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 yemek kaşığı sıcak su
  • Süt

Bu kahvenin hazırlanışı için nasıl bir yol belirleyeceğiniz sizin keyfinize kalmıştır aslında. Bu kahve 15 dakika boyunca malzemelerin elle karıştırılarak kıvama getirilmesiyle ortaya çıkmaktadır. Ancak bu durum için farklı alternatifler de üretilmiştir. İlk olarak 2 yemek kaşığı olacak şekilde herhangi bir granül kahveyi bir kasenin içerisine alın. Ardından 2 yemek kaşığı da toz şeker ekledikten sonra aynı ölçüde 2 yemek kaşığı sıcak suyu da ekleyerek kahve karışımını tamamlayın. Burada suyun aşırı sıcak derecede olması önemli bir detaydır.

Bir araya getirilen malzemelerin bir tel çırpıcı, çatal veya kaşıkla karışımı havalandıracak şekilde karıştırmaya başlayın. Biraz kol yoran bir eylem olsa da sonucu değecektir. İlk önce koyu renkte olan karışım, git gide karamel bir renge dönüşecek ve kıvam almaya başlayacaktır. Resimlerdeki kıvama ulaşana kadar -bu da toplam 15 dakika karıştırma süresi ediyor- karıştırmaya devam edin. Eğer karışımı daha kısa sürede elde etmek istiyorsanız mikser kullanarak bu süreyi 4-5 dakikaya indirebilirsiniz.

dalgona kahvesi 3

Kahveyi içmeyi tercih edeceğiniz sunum bardağınıza soğuk sütünüzü dökün ve üzerine hazırladığınız kahve karışımını koyun. Tercihe göre buz da kullananlar olmaktadır. Sonrasında soğuk bir kahve keyfi sizi beklemekte…

Not: Süt yerine latte gibi kahve çeşitleride kullanarak daha yoğun bir tat yakalayabilirsiniz.

Dalgona Kahvesinin Yapılışı Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu