Sinema ve TV

The Simpsons Dizisinde Gerçekleşeceği Tahmin Edilmiş Olan Önemli Kehanetler

instagram takipçi hilesi

1989 yılından bu yana yayınlanan The Simpsons dizisi, dünyanın en uzun soluklu dizilerinden birisi olarak tarihe geçmiştir. Amerikan televizyonu Fox’ta yayınlanan, Matt Groening’in yaratıcısı olduğu The Simpsons, animasyon durum komedisidir. Birçok yapıma ilham kaynağı olan bu dizinin bir diğer tartışmalara yol açan yönü ise dünya tarihinde gerçekleşen olayları bilmeleridir.

Dizinin yazarları, çoğunu tahmin ederek bildikleri önemli olayların tamamen tesadüf olduğunu savunsa bile bazı kehanetlerinin gerçekleşmesi insanları tedirgin etmeye başlamıştır.

İşte The Simpsons dizisinde yıllar önce gerçekleşeceği tahmin edilen, çeşitli bölümlerde yer verdikleri ve yıllar sonra gerçekten yaşanan önemli olaylar!

Ebola Virüsü

simpsons

Simpsonlar dizisinde yer alan en ilginç ve gerçekleşmiş olaylardan birisi Ebola Virüsü hakkındadır. Ebola Virüsü 1997 yılındayken henüz Afrikanın sadece belirli bölgelerinde bilinmekteydi. Dizide 1997’de yapılan birkaç bölümde Ebola Virüsü konu alınmıştır. Ardından yıllar sonra 2013 yılında Ebola dünya tarafından bilinmeye ve yayılmaya başlamıştır. Bu virüs sonucunda birçok insan hayatını kaybetmiştir.

Donald Trump

simpsons 2 685x682

The Simpsons’ların en büyük kehanetlerinden birisi ise Donald Trump’ın ABD başkanı seçilmesi olmuştur. 2000 yılında yayınladıkları 17. Bart to the Future isimli bölümde, bir adam yürüyen merdivenden inerek halkı selamlamaktadır. Bu kişi tam olarak Donald Trump’tır. Bu noktada asıl ilginç olan kısım ise 15 yıl sonra tam olarak aynı sahnenin, aynı hareketlerde gerçekleşmiş oluşudur. Hatta o an orda bulunan bir insanın elinden pankartının düşmesi bile hem animasyonda hem gerçekte yaşanmıştır…

simpson

Aynı bölümde Homer Simpson, Trump’ın saçlarında kaybolduğunda arkada yer alan tabeladaki resimlerin bire bir aynılarının yaşanması ise gerçekten çok gariptir.

Aynı bölümde Lisa Simpsons’ın yeni başkan olduğunu görüyoruz. Başkan Trump’tan kendilerine kalan mirastan bahsettikleri için de ABD’nin bir sonraki başkanının kadın olacağının iddia edilmesi ilerleyen zamanlarda gerçekleşmeyi bekleyen bir kehanet olarak durmaktadır…

20th Century Fox’un Disney Tarafından Alınması

simpson 3 685x486

1998 yılında yayınlanan bir bölümde Walt Disney’in, 20th Century Fox‘u satın aldığı görülmüştür. 8 Kasım 1998 tarihli bölümde Walt Disney ismi, 20th Century Fox tabelasının altında geçmektedir. Ve 2019 yılının Mart aylarında, Walt Disney, 20th Century Fox’u satın alır…

Akıllı Cihazlar Kehaneti

Simpsons GoPro e1580138702196

1994 yılında yine The Simpsons’lar akıl almaz teknolojik kehanetlerde bulundular. Homer ve Apu isimli bölümde kullanılan bir şapkanın üzerinde kameranın bulunması ve kayıt alınması, günümüz GoPro’larının o dönemki hali olarak varsayılmıştır. Dönemin teknolojisi düşünüldüğünde kafaya takılan kameralar, GoPro için büyük bir ilham kaynağı olmuş gibi görünüyor.

simpson 5 685x532

Aynı yıl bir bölümde geçen kola takılıp işlerini hallettikleri saatler günümüzdeki akıllı saatlerin ortaya çıkacağı yönünde bizlere büyük bir mesaj vermiş meğer.

simpsons 4 685x521

Yine aynı yıl bir bölümde kullanılan akıllı bir cihaz ve altındaki elma işareti ise asıl kafaları karıştıran nokta olmuştur. Akıllı asistan olarak geçen tuşları olmayıp, telefona benzeyen bu cihaz izleyicilere bir yerlerden tanıdık gelmektedir. 2007’de bu cihazlar iPhone olarak hayatımıza girmiştir. Sanıyoruz ki Apple’ın tasarımcıları da büyük bir Simpsons fanıydı, yoksa aksi halde bu durumlar git gide tuhaflaşmaktadır.

11 Eylül Saldırıları

simpsons 6 685x456

1993’teki bir bölümde yer alan sahnede arkada bulunan tabloda dumanlar altında olan ikiz kulelere benzeyen bir resim görünmektedir. 1997 yılında yayınlanan bir bölümde ise Lisa karakterinin elinde bir dergi gösterilir. Derginin üzerinde 9 -11 yazdığı düşünülmektedir. Dizinin 11 Eylül İkiz kuleler saldırısını da bildiklerini düşünmeleri bu teorilere inananları arttırmıştır.

Patlayan Domatesler

simpsons

11 sezonda bir bölümde domatesler konu alınmıştır. Mutasyona uğrayarak patlayan domateslerin gösterilmesinden sonra, 2011 yılında aynı olay Japonya’da gerçekleşmiştir. Bu da ilginç bir tesadüf olarak dizi tarihinde yer almıştır.

Lady Gaga

simspson 8 685x406

Simpsons’ta bir bölümde Lady Gaga’nın Super Bowl’da yaptığı gösteri resmedilmiştir. 2012 yılında tahmin edilen bu görüntüler 2017 yılında gerçek olmuştur.

Corona Virüs

simpson

1993 yılında yayınlanan bölümde Asya’dan, Simpsonların şehri Springfield’a gelen paket içerindeki virüsler şu an dünya gündeminde bulunan Corona Virüsü’nün etkilerine benzemektedir. Şehri etkisi altına alan virüsle birçok ölüm yaşanmaya başlaması korkutucu bir teori oluşturmaktadır.

Kobe Bryant’ın Ölümü

Dizide yayınlanıp gerçek olduğunu gördüğümüz bir büyük olay ise henüz yeni yaşandı. 26 Ocak 2020 tarihinde geçirdiği helikopter kazası sonucu kızıyla birlikte hayatını kaybeden Kobe Byrant’ın ölümü, The Simpsons’larda aynı şekilde gösterilmiştir. Dizinin bir bölümünde içerisinde Kobe Bryant’un bulunduğu helikopterin kaza yapması akla pek güzel düşünceleri getirememektedir ne yazıkki!

Dizide günümüze kadar gerçekleşen birçok olayın bahsedilmiş veya gösterilmiş oluşu kocaman bir tesadüf olup olmaması, The Simpsons’lar hakkında tartışılan en büyük konudur. Dizinin halen yayınlanması, hala çeşitli konularda teoriler üretmeleri ve göstermeleri ilerde de neler olabileceğini izleyenlerine aktarmaktadır. Bakalım dizide yer alan daha nasıl sahnelere dünya çapında tanıklık edeceğiz?

The Simpsons dizisinde yer alan tüm tahminler

https://www.youtube.com/watch?v=vRAboYPWRUM

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu