The Platform Film Konusu ve Oyuncuları

instagram takipçi hilesi

2019’da Toronto Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan ve 2020 Mart ayında Netflix platformunda paylaşılan The Platform filmi büyük ses getirmiştir. Orijinal ismi El Hoyo olan İspanya yapımı The Platform filminin yönetmen koltuğunda Galder Gaztelu-Urrutia yer almaktadır. Aynı zamanda bu film yönetmenin ilk uzun metraj filmi olma özelliğine sahiptir.

the platform 5 685x978

Felsefik ve metaforlarla dolu derin anlam ve alt metinler taşıyan bu film gerilim, bilimkurgu türündedir. Filmin senaryosu David Desola ve Pedro Rivero’ya aittir. Anlatımı, akıcılığı ve içeriğiyle yayınlandığından bu yana çok konuşulan ve çoğunluk tarafından beğenilen The Platform’u 2020 yılının enleri arasına alacak gibiyiz. İşte filmin detayları…

The Platform Film Konusu

The Platform’u genel olarak bir sistem eleştirisi olarak özetleyebiliriz. Film bir hapishaneyi konu almaktadır. Fakat bu hapishane dikey şekilde tasarlanmış bir yerdir. Her bir hücrede iki kişinin bulunduğu yüzlerce kattan oluşan hapishanede 0’a yakın kattakiler yukardakiler, 300 küsürlere uzanan hücreler ise aşağıdakiler olarak adlandırılarak yaşam mücadelesi vermektedirler.

platform 3 685x513

Buradaki sistemin olayı şudur, yukardakilere yemek vakti ziyafet şeklinde bir sofra kurularak servis edilir. Her katta 2 dakika süreyle kalan yemek platformu yukardan aşağıya indikçe talan edildiğinden aşağıdakilere yemek kalmayınca kaos ortaya çıkar. Her ay hücre katları rastgele değiştirilen mahkumlar yaşam mücadelesini süreler dolana kadar sürdürmeye çabalar.

Böyle bir sisteme sahip olan yerde en başta hazırlanan sofradaki yemek miktarı aslında herkese yetecek kadardır ancak yukardakilerin aç gözlülüğü sistemin işleyişine ket vurur. Dikey Öz Yönetim Merkezi ve Delik olarakta adlandırılan bu platforma yeni giren bir adamın gözünden izlediğimiz hikaye herkese büyük ders verici niteliklere sahiptir.

the platform

The Platform Filminin Oyuncu Kadrosu

The Platform’un başrollerinde Goreng karakterine can veren isim Ivan Massague’dir. Kendi rızasıyla platforma katılan Goreng 6 ay orada kaldıktan sonra diploma alacağını düşündüğünden bu sisteme giriş yapmıştır. İçerdeki tanışacağı hücre arkadaşlarının kimler olacağından bi’ haber mücadele etmeye başlar.

the platform

Baş karakter Goreng’in hücrelerde tanıştığı rollerde yer alan isimler ise Zorion Eguileor, Alexandra Masangkay, Emilio Buale Coka, Antonia San Juan ve Eric Goode‘dir.

Filmi İzlemek İçin Sebepler

  • Film günümüz kapitalizmine karşın yapılmış en büyük eleştirel yaklaşımı ele almaktadır.
  • Küp (Cube), Inception, Snowpiercer vb. türdeki filmleri daha önce izlemiş ve beğenmişseniz bu filmi de sevebilirsiniz.
  • Dünyanın tamamında var olan sosyo ekonomik farklara, sınıfsal kategorileştirilmeye ve bunun yol açtıklarını en derin anlatımla izleyiciye aktarmaktadır.
  • Netflix’in dağıtımcısı olduğu İspanya yapımı olan bu filmi izleyerek İspanya film sektörünün daha başarılı işlerine de göz atabilirsiniz.

Fragman 

https://www.youtube.com/watch?v=nL9wbKNzTrg

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu