Eğitim

Tez Ödev Proje Hazırlama Siteleri

instagram takipçi hilesi

Son yıllarda popülerleşen ödev, proje, tez yazma siteleri yüksek ya da makul ücretler karşılığında kişilerin görev ve sorumluluklarını onlar adına onların ismi ile yerine getirerek bir çok öğrencinin hatta öğretim üyesi adaylarının zaman zaman durum kurtarmalarına yardımcı olup, mezuniyetlerini hatta gelecekteki iş yaşamlarını etkileyebilecek güce sahip bir olanak haline gelmiştir.

Tez yazarak, yıl sonu projesi vererek, dönem ödevleri vererek mezun olmayı şart koşan eğitim kurumları sayesinde ve günümüz teknoloji çağının sağladığı kolay ve serbest iletişim ağı ile ödev, tez, proje yazma siteleri de bu durumu fırsat bilip hedef kitlesine rahatça ulaşmaktadır. Bu tarz sitelere güvenip ücret ödeyenlerin ne kadar tatmin edici sonuçlara ulaştıkları veya başarılı oldukları konusunda soru işaretlerini gidermek yerine burada dikkat çekmek istediğimiz konunun etik kısmıdır.

Graduate caps

Öncelikle ödevin öğrenciye ne amaçla verildiğini ve ödül ceza sistemine dayandırılmasına bağlı kısıtlı zaman içinde, sınırlı kaynaklar dahilinde yeni ve yaratıcı bir bakış açısı beklentisi ile öğrenci üzerinde baskı yaratarak konu can sıkıcı hal almaktadır. Ancak diğer taraftan öğrenciyi okumaya, araştırmaya, ufkunu açmaya teşvik eden, belirlenen süre içinde bir sorumluluğu yerine getirme bilinci oluşturmaya yönelik proje ödevlerinin üçüncü kişiler tarafından hazırlanıp sanki öğrencinin kendisi tarafından hazırlanmış gibi sunulması ile hem öğrenci bu gelişimden kendi rızasıyla mahrum kalmakta hem de sahtecilik suçuna bulaşmış olmaktadır.

İntihal (aşırma, kaynak belirtmeden alıntı yapma) hatası olmama garantili tez hazırladığını iddia eden kimliği belirsiz kişilerce çoğu zaman kopyala yapıştır şeklinde yabancı kaynaklardan dümdüz çeviri yapılarak arka arkaya konulan yazılardan oluşturulan bu ödev ve tezler ile kimlerin ne kadar başarılı olduğu meçhuldür. Burada ödev danışmanı, tez danışmanı gibi sorumlu olan kişilerin projeleri çeşitli aşamalarda denetleyip denetlememesi de bu tür sahteciliğe teşvik oranını arttırmaktadır.

Gerçek bir ödev, tez hazırlamak adına yıllarını veren, konu seçmek için bile uzun zaman düşünen kişilerin emeğine karşılık konu seçemedi iseniz onuda biz size teklif sunarız diyebilen sitelerin varlığı kafa karıştırmaktadır.

diploma

İşi ticaret haline getiren fırsatçı kişiler ve eğitim sistemindeki açıklar sayesinde başkasına yazdırılan bir ödev veya tez ile akademik unvan veya geçer not almanın ne kadar ahlaki olduğunu değerlendirirken dersten alınan not veya diplomanın bir kişinin o işi bildiğini gösteren bir kanıt olduğunu düşünürsek durum iyice vahimleşmektedir. Yapılan araştırmalarda ünlü bir çok akademik dergide yayınlanan tezlerde intihal hataları bulunarak bunlar hukuki dava konusu haline gelmiştir.

Bu tür girişimler Türk Ceza Kanunu’ nda “resmi belgede sahtecilik” suçu kapsamında olup “sahtekarlık” olarak nitelendirilmektedir. Sahteciliğin ortaya çıkarılması halinde sorumlu kişi ve kurumlar cezalandırıldığı gibi söz konusu sahteciliğe karışan kişiler kendi kendilerine kariyerlerinin sonunu getirmiş olurlar.

2 Yorum

  1. Hanım efendi bir kaç sağlam tavsiyeniz varsa vereydiniz. Google yazınca hem başta çıkıyonuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu