Bilim ve Keşif

Termik Santral Nedir? Termik Santral Yanarsa Ne Olur?

instagram takipçi hilesi

Termik santral, ana güç olarak buhar gücüne sahip bir enerji santralidir. Isıtılmış su, buhara dönüştürülür ve bir buhar türbinini çalıştırmak için kullanılır. Böylece bir jeneratörü çalıştırır. Türbinden geçen buhar, Rankine çevrimi adı verilen bir yüzey kondansatöründe yoğunlaştırılır ve tekrar suya dönüştürülür.

Termik santrallerin tasarımındaki en büyük fark kullandıkları yakıt türüdür. Bu tesisler ısıl enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmek için kullanıldığından bazı kaynaklarda enerji dönüşüm tesisleri olarak da adlandırılmaktadır. Bazı termik santraller ayrıca endüstriyel ve ısıtma amaçlı, ısı enerjisi, deniz suyunun tuzdan arındırılması ve elektrik üretimi için kullanılmaktadır. İnsanlar tarafından üretilen karbondioksit emisyonlarının çoğunu oluşturan fosil yakıtla çalışan enerji santrallerinin çıktısını azaltmak için çaba sarf edilmektedir.

termik santral 1

Termik santralleri ile ilgili son günlerden en merak edilen konu, orman yangını termik santrale ulaşırsa ne olur? Gelin bu soruya biraz daha yakından bakalım.

Termik Santral Kullanım Alanları Nelerdir?

  • Atık ısı kullanımı ve bölgesel ısıtma sistemleri
  • Isı depolama sistemleri
  • Kömür yakıtlı buhar kazanlarında oluşan cüruflanmanın azaltılması ya da tamamen ortadan kaldırılması
  • Kazan tasarımı
  • Termik santral modernizasyon ve yenilenmesi
  • Termik Santrallerde emreamadeliği düşüren sebeplerin araştırılması
  • Performans görüntüleme sistemleri
  • Simülasyon ve modelleme

termik santral 3

Termik Santral Yanarsa Ne Olur?

Uzmanlardan yapılan açıklamalara göre orman yangınları ya da herhangi başka bir yangın termik santrallere ulaması durumunda herhangi bir patlamanın olmayacağını belirtmektedir. Yani aklımıza gelen Çernobil olayı yaşanmaz. Böyle bir olay yalnızca nükleer santrallerde yaşanır.

Eğer ki termik santrallerde bir yangın meydana gelirse sadece kullanılamaz hale gelir. Elektrik kesintileri yaşanır. Kömür ile çalıştığı için herhangi bir problem yaşanmayacağının altı çizilmiştir.

Muğla’da meydana gelen yangınlar sebebi ile Milas Çökertme’de yer alan termik santrallin zarar görmesi durumunda bölgede yalnızca elektrik kesintisi yaşanabilir. Diğer aklımıza gelen nükleer sızıntı ya da radyasyon gibi olaylar yalnızca nükleer santrallarde yaşanır. Nükleer santral ile termik santral tamamen farklı şeylerdir.

termik santral 2

Termik Santral ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu