İlişki KonularıMental Sağlık

Terk Edilme Korkusu Nedir?

instagram takipçi hilesi

Terk edilme korkusu olan ve kendine güveninin düşük olduğu kişilerin hile yapma olasılığı daha yüksektir. Bu açıkça terk edilme korkusuyla baş etmenin sağlıklı bir yolu değildir. Aldatılmış olan kişiye zararlıdır ve aynı zamanda her iki ilişkiyi de yönetmeye ve sürdürmeye çalışanın zihinsel işkencesidir. İlişkilerini tehlikeye atarlar, yalan söylerler ve açık bir şekilde terk edilme korkusuyla sağlıklı bir şekilde başa çıkmazlar.

terk edilme korkusu 1

Terk Edilme Korkusu Belirtileri

Terk edilme korkusu olan insanlar çeşitli davranışlar sergileyebilirler. Bu davranışların birçoğu ilişkilere zarar verir. Bu nedenle terk etme korkusu ilişkinin uğruna ve ilişkiye dahil olan bireyler için uygun bir şekilde tanınmalı ve ele alınmalıdır.

Bu hastalığın genel belirtileri şunlarıdır;

  • Sık sık kıskançlık hissederler.
  • Karşı cinsten diğer insanları ilişkilerini tehdit olarak algılarlar.
  • Eşine tamamen güvenmekte zorluk çekerler.
  • Kendilerini  değersiz hissederler.

Nasıl Başa Çıkılır?

Birçok insan terk edilme korkusuyla yaşar. Çünkü yaşamda daha önce terk edilmişlerdir. Daha önceki bir ilişki olabilir veya çocukluktan geliyor olabilir. Kilit nokta, terk edilme korkusunun var olduğunu kabul etmektir. Aşağıda, daha sağlıklı ve tatmin edici ilişkiler kurabilmeniz için bu sorunlardan nasıl kurtulacağınızla ilgili bazı ipuçları vereceğiz.

terk edilme korkusu 2

1. Sevgiye layık olduğunuzu kabul edin

Terk edilme korkusu olan hemen hemen herkesin altında yatan duygusal savaş, onların sevgi olmaya layık olmadıklarını hissetmeleridir. Terk olma korkusu, muhtemelen çocuklukta bir zaman olan terkedilmeden kaynaklanmaktadır. Terk edilme korkusunun üstesinden gelmenin ilk adımı sevgiye değer olduklarını kabul etmektir.

2. Korkunun üstesinden gelmek için korkunuzu anlayın

Terk etme korkun nerede başladı? Hayatında seni böyle hissettiren ne oldu? Bu gibi sorular, korkunuzun nerede ve ne zaman başladığını ve şu anda sizi nasıl etkilediklerini anlamanıza yardımcı olabilir.

3. Bir miktar korku seviyesinin her zaman var olabileceğini kabul edin

Korku duymak insan olmaktır. Terk etme korkunuzu asla tamamen ortadan kaldıramayabilirsiniz, ancak korkuya verdiğiniz tepkileri kontrol altında tutabilirsiniz.

İlişkinizde bu korkutucu anları yaşadığınızı bilmek önemlidir. Örneğin, eşinizin kime baktığını, nereye gittiklerini veya yanınızda ne yaptıklarını kontrol etmek istemenize neden olan korku anlarıdır. Sağlıksız düşünce kalıplarını tanımak ve bu korkunun kökeninin nerede olduğunu anlamak zorundasınız. Bunu yapmak, korkularınızın ve eşinizi ya da diğer önemli eşinizi kontrol etmek için izleyen düşüncelerin ilişki için sağlıklı olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

terk edilme korkusu 3

4. Korkuyu olumlu düşüncelerle değiştirmek için kendi kendine konuşmayı kullanın.

Kendi kendine konuşma inanılmaz derecede güçlüdür. Kendin hakkında düşünme şeklini şekillendirmeye yardımcı olur. Kendi kendinize konuşmanın, korkularınız, şüpheleriniz ve kendinizle ilgili olumsuzluğunuzla iç içe geçmesine izin veriyor musunuz? Öyleyse, bu düşüncelerin herhangi birini olumlu kişisel konuşma ile değiştirmenin zamanı geldi.

Kendine değerli bir insan olduğunu hatırlat. Kendinizde, terkedilme korkusuyla ilgili duygularınız olduğunda odaklanabileceğiniz övgüye layık olumlu nitelikler arayın. Terkedilme ve korku için çirkin duyguları, kendiniz hakkında değerli bir insan olduğunuz hakkındaki olumlu düşüncelerle değiştirerek atın.

Terk Edilme Korkusu ile ilgili videolar

Kaynak
Doktor Takvimie-psikiyatri

Bir yorum

  1. Çok işime yaradı bende bunu nasıl yapacağımı araştırıyorum. Paylaşım için teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu