İnsan Kaynakları

Tercümanlıktan Para Kazanma Yöntemleri

instagram takipçi hilesi

Dil bilginizi gelire dönüştürmeyi hiç düşündünüz mü? Son yılların en çok talep edilen mesleklerinden biri haline gelen tercümanlık, çalışma sahası geniş olan bir meslektir. Bu alanda eğitim almak için ilginizin olduğu dillerde örneğin, Arap dili ve edebiyatı, çeviribilim, dilbilimi, mütercim-tercümanlık Fransız dili ve edebiyatı gibi bölümleri tercih edebilirsiniz. Tercümanlıktan para kazanma yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Tercümanlıktan Para Kazanma Yöntemleri Neler?

Tercümanlıktan üniversite okurken de para kazanabilirsiniz. Fakat bu meslekte söz sahibi olmak, uluslararası şirketlerde çalışmak istiyorsanız ilgili bölümlerden lisans eğitimi almanızda fayda var.

Yabancı dillerde yazılı-sözlü dil hizmetleri sunarak para kazanmak için kariyeriniz için bazı seçenekleri derledik.

Sözlü Tercüman Olarak Çalışma

sozlu tercuman

Çeviri işlemleri yazılı ve sözlü olarak ikiye ayrılır. Sözlü tercümelerde tercümanların iletişim becerilerine sahip olmaları, iki dilde uzman seviyesinde olmaları beklenir. Sözlü tercümelerde saatlik ücretlendirme yapılmaktadır. Fakat bir şirkte bünyesinde çalışarak ayılık gelir de elde edebilirsiniz.

Sözlü tercüme yeteneğiniz ile hastaneler, havaalanları, konferanslar veya turistik yerlerde çalışabilirsiniz.

Tercüme Bürolarına Bağlı Çalışma

Tercümanların doğal çalışma alanları elbette tercüme bürolarıdır. Türkiye çeviri sektöründe önemli miktarda yatırıma sahip. Özellikle büyükşehirlerde çeviri sektöründe artan rekabet, tercüme bürolarının daha kaliteli hizmet sunabilmek ve talepleri karşılayabilmek için çok fazla tercümana ihtiyaçlarının olduğunu göstermiştir.

Tercüme büroları daha çok dil bölümlerinden mezun olan tercümanlarla çalışıyor. Dil bölümlerinin bir diğer avantajı ise noter yeminli tercüman olabilmek için şart koşulmasıdır. Aynı zamanda ATA, GALA, ITI, EUATC gibi uluslararası sertifikalarsa sahip tercümanların iş bulma olasılığı da yüksektir.

Bir tercüme bürosunda çalışmanın avantajları ise düzenli gelir elde etmek, sosyal sağlık sigortalarından yararlanmak, çeviri sektörünün mutfağında bulunmak ve referans elde etmektir.

Uluslararası Şirketlerde Çalışma

tercuman

Uluslararası şirketlerin birçok farklı departman için tercüman pozisyonunda çalışana ihtiyaçları vardır. Tercüman kontenjanında çalışabileceğiniz gibi, pazarlama, halkla ilişkiler, proje yönetimi gibi pozisyonlarda da çalışabilirsiniz.

Freelance Çalışma

Günümüzde tercümanlar genellikle evden çalışıyor. Freelance çalışma yöntemi sayesinde Avrupa şirketleri ile de çalışabilirsiniz. Performansınıza bağlı olarak gelir elde etmeniz mümkün. Çok fazla iş teklifi alabilmek için tercümanların kullandığı sosyal platformları aktif bir şekilde kullanmalısınız.

Tercümanlık mesleğinde freelance çalışmanın bir diğer avantajı ise dilediğiniz saatlerde ve dilediğiniz çalışma ortamında çalışıyor olmanızdır. Fakat mesleğinizde kendinizi geliştirmek için elinizden geleni yapmalısınız.

Bonus: MaksatBilgi’den para kazanın!

Yabancı kaynaklardaki bilgileri tercüme edip, yazılarınızı buradan gönderin. Değerlendirme sonucunda maksimum yazı başı 20TL para kazanın!

Tercümanlık Yaparak Para Kazanma Yolları ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu