Eğitim

TEOG Çalışma Önerileri

instagram takipçi hilesi

Orta okul öğrencilerinin bundan önceki sistem ile lise belirleme amacıyla girdikleri sınavın adı SBS’ydi ancak daha farklı bir sınav düzeni olan TEOG ile tanıştık. TEOG, Temel öğretimden orta öğretime geçiş sınavına geliyor. Bugüne kadar liseye yerleşirken yapılan en basit sınav olarak değerlendirilen TEOG, yapılan bir dikkatsizlik ile okulunuzun bile değişmesine neden olabilir.

t3

Çünkü sınavın seviyesi diğer sınavlara göre daha kolay olduğu için katılan tüm öğrenciler oldukça iyi netler çıkarabiliyor. Bu yüzden eğer iyi bir lisede eğitim almak istiyorsanız kesinlikle en ufak bir hata yapmamaya odaklanmalısınız. Fen liselerine yerleşebilecekken yapılan dikkatsizlikler nedeniyle anadolu liselerine yerleşmek zorunda kalan pek çok öğrenci örneği olduğu için sorulara bol bol vakit ayırın.

t2

TEOG’a Nasıl Çalışılmalı

Önce şunu belirtelim ki TEOG öğrencilerini bir yaz öncesinden sınav için sıkıştırmaya başlamayın. Çünkü TEOG sınavı %90 8.sınıf müfredatı üzerine yoğunlaştığı için yapacağınız çalışmalardan pek bir verim alamayacaksınız. Tabi bunun  haricinde  öğrenciler dershanelere, etüt merkezlerine gönderilerek konu ve test takviyesi yapılabilir.

Ancak derslerini düzenli bir şekilde çalışan ve ödevlerini aksatmadan yapan bir öğrencinin TEOG’dan düşük puan alması oldukça düşük görülebilecek bir durumdur. Çünkü özellikle ilk TEOG’da yoğun bir konu dağılımının bulunmaması nedeniyle öğrencilerin büyük bir kısmı ilk TEOG’da soruları eksiksiz bir şekilde veya en fazla 4-5 yanlış ile cevaplayabilmektedir.

İkinci TEOG sınavında da her ne kadar konu dağılımı artsa da ÖSYM soruları çok zor sormadığı için düzenli çalışan öğrenci ikinci TEOG’dan da iyi bir puan alarak istediği üniversiteye yerleşecektir.

 

t1

TEOG’un en eksik noktası ise çok çalışan bir öğrencinin ön plana çıkma olasılığının olmamasıdır. 8.sınıfta kusursuz olmak isteyen bir öğrenci extrem sorular çözerek kendini geliştirmeyi hedefler. Ancak TEOG’da karşılaşılan sorular temel düzeyde olduğu için çözülen extrem soruların pek bir faydası görülmez ve çok çalışan öğrenci de normal çalışan öğrenci ile eşit bir şekilde sınava girer.

Hatta çok çalışan öğrenci, yaptığı dikkatsizliklerle vs. normal çalışan öğrencinin sıralamada arkasına dahi girebilir. Bu yüzden de TEOG sınavı, çok çalışan öğrenciler tarafından tasvip edilen bir sınav metodu değildir.

Tüm bunların yanında çeşitli yayıncılık şirketlerinin yapmış olduğu deneme sınavlarının da TEOG’da doğrudan etkisi vardır. Özellikle Analiz Yayıncılık ve Sınav Yayınları, geçmişte çıkan TEOG sorularına benzer temelde soruları kitapçıkla buluşturduğu için bu denemelere girerek ortalama TEOG başarınızı görebilirsiniz.

Teog tecrübelerini anlatan bir öğrenci; 

KAYNAK: Elya Dağtekin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu