Yatırım ve Borsa

Temettü Nedir? Temettü Hisseleri Nasıl Alınır, Nasıl Dağıtılır?

instagram takipçi hilesi

Temettü, bir şirketin hissedarlarına yıllık bilançoda belirlenen net dönem kârı oranında veya bu amaçla ayrılan yedek oranda pay dağıtılmasıdır. Anonim şirketlerde kârın dağıtımı genel kurulun aldığı karar doğrultusunda yapılır. Bazı pay türlerine esas sözleşmeye bir hüküm konularak temettü konusunda özel imtiyazlar tanınabilir. Bu durumda oran, kar dağıtımında bu ayrıcalıklar dikkate alınarak belirlenir.

Temettü Nedir? Temettü Hisseleri Nasıl Alınır, Nasıl Dağıtılır?

Temettü ödeme tarihinden önce hisse senedine sahip olan tüm yatırımcılar temettü alabilir. Buradaki koşul, yatırımcının pay sahibi olması ve dağıtım tarihinden önce temettüye iştirak etmesidir. Dağıtım saat 00:00’da değil, piyasa açılışında başladığından, yatırımcılar gecelik satın alınan temettülere hak kazanırlar.

Temettü Nasıl Alınır?

temettu nedir 4 721x405 1

Temettü alabilmek için, bir bireyin öncelikle temettü dağıtan şirkette hisse sahibi olması gerekir. Genel olarak, şirketin temettü ödeme tarihi sabittir ve şirket hisse senetlerini bu tarihten bir gün önce satın alsa bile, satın alma yoluyla elde edilen ortaklık, temettü ödeme tarihinde temettü alma hakkına sahiptir. Yani temettü ödeme tarihinden kaç gün önce olursa olsun yatırımcı hisse senedini alır ve temettü ödeme tarihinde temettü alır.

Kâr dağıtım tarihi genel kurul tarafından incelenip onaylandığı için, inceleme ve onaydan sonra yatırımcılara duyurulacaktır. Dağıtım günü sabaha kadar şirket hisselerine iştirak eden yatırımcılar temettü alabilirler. Temettüler genellikle yatırımcının ilişkili hesabına nakit olarak otomatik olarak yatırılır. Diğer bir ödeme yöntemi olan bonuslar da otomatik olarak yatırım hesabına aktarılır.

Temettü Nasıl Dağıtılır?

temettu nedir 3

Temettü, bir şirketin kârından elde ettiği parayı paydaşlarına dağıtmak için kullanılan bir miktardır. Özellikle hisse senedi sahipleri, temettü olarak kârın bir kısmını alırlar. Temettü miktarı ve dağıtım şekli, şirket yönetiminin kararına bağlıdır.

Genellikle, temettü miktarı şirketin kârına ve paydaşların sayısına göre belirlenir. Temettü, nakit olarak ya da hisse senedi olarak dağıtılabilir. Nakit temettü, paydaşların hesaplarına yatırılırken, hisse senedi temettüsü ise paydaşların var olan hisse sayısına göre hesaplanır ve paydaşların hesabına eklenir.

Temettü Oranı Nasıl Hesaplanır?

temettu nedir 2 721x405 1

Temettü oranı, bir şirketin dağıtacağı kar payının ilgili dönemde elde edilen toplam kara oranını gösteren bir hesaplamadır. Temettü oranı, dağıtılan kar payının net karın yüzdesi olarak hesaplanır. Örneğin, bir şirketin net kârı 1.000.000 TL ve temettü miktarı 50.000 TL ise, temettü oranı (50.000 / 1.000.000) x 100 = %5 olur.

Kişilere ne kadar temettü yatırılacağı ise ortaklık oranlarına göre hesaplanır. Örneğin, A şirketi 2023 yılında 100.000 TL oranında dağıtılabilir kar elde etmiştir. Şirkette %5 oranında ortaklığı olan bir kişi dağıtılabilir karın da %5’ini yani 5.000 TL alır.

Temettü sahiplerine ödemler genel olarak nakit ödeme yöntemi ile yapılmaktadır. Düzenli temettü, 3-6 aylık periyotlar ile ödenirken, şirketler kendi belirledikleri herhangi bir zamanda da özel temettü dağıtma inisiyatifine sahiptir. Ancak tüm şirketler temettü dağıtmamaktadır. Bu nedenle, temettü almak isteyen yatırımcılar temettü dağıtan şirketlere yönelmelidir.

Temettü İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu