Yaşam

Tembel Hayvanların 10 Ortak Özelliği

instagram takipçi hilesi

En yavaş hayvanlar olarak bilinen bu hayvanlar aynı zamanda çok uykucudur. Hayvanlar aleminin en ilginç türlerinden biri olan tembel hayvanlara ülkemizdeki birçok hayvanat bahçesinde rastlamak mümkündür.

Tembel Hayvanların 10 Ortak Özelliği

Uykuculardır

Günde 15-20 saat uyurlar. Eh, sebepsiz yere ona tembellik demediler. Tembeller günde 15-20 saat uyuyarak geçirirler. Geriye kalan çok kısa süreyi sadece yiyerek ve yakaladıkları dalları değiştirerek geçirirler.

Hem Zararsız Hem Yararsız

Doğaya en az zararlı hayvanlardır. Tembeller çok yemezler, su bile yemezler. Hal böyle olunca da doğaya en az zarar veren hayvanlar listesinin başında yer alıyorlar.

Tembel Hayvanlar

Sadece İhtiyaçlar İçin Hareket Ederler

Sadece ağaçları değiştirmek ve deşarj olmak için yere inerler. Tembellerin ağaçlarda yaşadığını elbette kimse bilmiyor. Öyle ki tembel hayvanlar sadece boşaltım ihtiyaçlarını karşılamak için yere inerler. Bu hayvanların yaşam tarzı, ağaçlarda yaşamak için mükemmeldir. Ayrıca, tembel hayvanlar neredeyse hareketsiz bir şekilde ağaçta asılı kalır.

Organları Farklıdır

İç organların yeri diğer memelilerden farklıdır. Tembel hayvanlar genellikle baş aşağı asılı kaldıkları için iç organları diğer memelilerden farklı şekilde yerleştirilmiştir. Ve diğer memelilerden farklılıkları burada bitmiyor. Tembel hayvanın kürkü diğer memelilerle karşılaştırıldığında ters yönde uzar.

Fazla Yemek Yerler

Oldukça büyük bir mideleri vardır. Bildiğiniz gibi, tembel hayvanlar omnivorlardır. Tembeller küçük sürüngenleri, bazı böcekleri ve leşleri yerler ve ayrıca tomurcuklar, sürgünler, yapraklar ve ana çölyak ağacıyla beslenirler. Bu hayvanların mideleri, birkaç bölüme ayrılmış özel ve yavaş sindirilen bir yapıdır ve simbiyotik bakteriler yaprakları bile sindirebilir. Ayrıca, tembel hayvanların oldukça büyük bir midesi vardır.

tembel hayvanlarin on ortak ozelligi2

Annelerine Sarılarak Yaşarlar

Tembel yavrular beş haftalık olana kadar annelerine sarılırlar. Tembelliğin gebelik süresi altı aydır. Bu dünyaya gelen tembellik yavruları, yaklaşık beş haftalık olana kadar annelerine sarılarak hayatlarına devam ederler.

Boşaltım Sistemleri Yavaş Çalışır

Tembellerin yalnızca boşaltım ihtiyaçları ve ağaç değişiklikleri nedeniyle ağaçtan indiklerini yukarıda belirtmiştik. Tabii bu süre yavaşlıklarıyla orantılı olarak çok uzundur. Çünkü tembel hayvanlar ayda sadece bir kez boşalırlar. Çünkü tembel hayvanın midedeki yiyecekleri sindirme yeteneği bu döneme denk gelmektedir.

Hareketlerinin Yavaşlığı

Dakikada 2 metre ve saatte 0.12 kilometre yol alabilirler. Tembel hayvanlar adının hakkını veriyor. Çünkü bu çok yavaş hareket eden hayvanlar dakikada sadece 2 metre mesafe kat edebilirler.

tembel hayvanlarin on ortak ozelligi3

Avcılar Tarafından Öldürülürler

Tembel hayvanlar nerede yaşar sorusu da pek çok kişi tarafından cevaplanmayı bekleyen bir sorudur. Tembeller Orta ve Güney Amerika’da yaşar. Ayrıca, Kosta Rika’da yaşayan tembel hayvanların ana ölüm nedeni elektrik kablolarına dolanmadır. Ayrıca, kaçak avcılar önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.

Adları Tembelliktir

Çoğu insan zaman zaman tembelliğin ne olduğu hatasına düşer. Ancak bu tembeller adlarını tembelliklerinden almışlar ve dilimize tembellik olarak yerleşmişlerdir. Başka bir deyişle, tembel hayvan aslında “kedi, köpek, kuş” gibi bir hayvan türünün adıdır. Bununla birlikte, tembellere birçokları tarafından “tembeller” de denir.

Tembel Hayvanlar İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu