Televizyon İzlememek İçin 10 Neden Nedir?

 Televizyon İzlememek İçin 10 Neden Nedir?

Televizyonu kapatmak, günde yaklaşık olarak dört saat kazanmak anlamına gelmektedir. Bu dört saati de kitap okumak, sosyal ilişkileri geliştirmek ve spor yapmak için geçirdiğinizi varsayarsak oldukça değerli bir süre olduğunun ayrımında olursunuz. Televizyondan uzak durmak kişinin salt yaşamına ekstra zaman katmaz kişiyi daha eğlenceli ve enerjik hale gelmesini de sağlar.

1) Televizyon Zamanı Tüketir

 Televizyon İzlememek İçin 10 Neden Nedir?

Yapılan araştırmalara göre ABD’de yaşayan bir yetişkin günde ortalama olarak 4 saatten fazla televizyon izlemektedir. Söz konusu 4 saat gün içinde uyanık kalınan zaman diliminin %25’ine tekabül etmektedir. Hesabı derinleştirdiğimizde ise yılda 3 ekstra ay ortaya çıkmaktadır. ABD’de yapılan bir başka araştırmaya göre 80 yaşında olan bir insan ömrü süresince 98.000 saatlik çalışmanın karşılığında 116.800 saat televizyon izlemektedir.

2) Televizyon Strese Sokar

 Televizyon İzlememek İçin 10 Neden Nedir?

Televizyon karşısında günlük ortalama olarak geçirilen dört saatin sonunda birçokları kendisini bunalmış ve stresli hissetmektedir. Televizyon izleme alışkanlığı olan biri yapması gereken birçok işini ertelemektedir. Televizyonda izlediği içeriklere karşılık hissettiği bitkinlik ve yorgunluk sonucunda içinden hiçbir şey yapmak gelmez.

3) Televizyon Kilo Aldırır

 Televizyon İzlememek İçin 10 Neden Nedir?

Televizyon izlerken yemek yemek ya da abur cubur tüketmek dikkatin televizyonda olmasından ötürü ölçünün kaçacağı mutlaktır. Bilim insanlarına göre insanlar televizyon karşısında ortalama 31-74 oranında fazla kalori almaktadır. Genel olarak yemek yerken televizyonun açık olduğu ve izlenildiğini düşünürsek bu oldukça tehlikelidir.

4) Televizyon İlgiyi Azaltır

 Televizyon İzlememek İçin 10 Neden Nedir?

Pek çok insan televizyon programlarının, sit komların ve spor programlarının özetinin yer aldığı bütün konuşmaları seyretmektedirler. Bunları seyreden inanların yaşamlarına dair sorulan sorular karşısında anlatabilecekleri pek bir şeyleri yoktur. Yaşam televizyon karşısında harcanmayacak kadar muhteşemdir. Televizyon karşısında zaman yitirmek yerine kitap okumak, boya yapmak, gezmek çok daha mantıklı olacaktır.

5) Televizyon İlişkileri Bozar

 Televizyon İzlememek İçin 10 Neden Nedir?

ABD’De birçok evde televizyon günlük olarak ortalama 7-8 arasında açık kalmaktadır. Bu denli uzun sürelerce açık kalan televizyonlar  kişilerin çocuklarına, ailelerine ve kendilerine zaman ayıramaması anlamına gelmektedir. Televizyon açık olduğu dakikalarda aile içinde deneyimler paylaşılamaz, derin ilişkiler kurulamaz.

6) Televizyon Tembelleştirir

 Televizyon İzlememek İçin 10 Neden Nedir?

Egzersiz yapmanın tam tersi bir eylem televizyon izlemektir. Televizyon izlerken genel olarak oturur ya da uzanır vaziyette konum alırız. Bu durum da çok az kalori yakılmasına neden olmaktadır. Televizyon izlerken yenilen bütün ekstra yiyecekler beden tarafından yanmadan depolanmaktadır. Bu durumda beyin çalışmaz fakat çalışmadığı gibi de dinlenemeden televizyondan uyarılar alarak duygusal açıdan tepkiler verir.

7) Televizyon İzole Eder

 Televizyon İzlememek İçin 10 Neden Nedir?

Televizyon izlerken ortamdaki hiç kimse heyecan verici ya da yeni bir şeylere yapma niyetinde olmaz. Yeni fikirler ve fırsatlar ortaya koymak, ilginç şeyler okumak ve insanlar ile iletişim halinde olmaktan geçmektedir. İnsanlar yaşamları için yeni bir şeyler yapma niyetindeler ise televizyonu kapatmalılar.

8) Televizyon Bağımlılık Yapar

 Televizyon İzlememek İçin 10 Neden Nedir?

Televizyon bağımlılık yapabilir. TV bağımlılığı belirtileri şunlardır:
  • TV izlerken kontrol kaybı yaşamak
  • Dış görünüşe dikkat etmemek
  • TV İzlenmediğinde eksiklik duygusu yaşamak
  • TV izlenmediğinde kızgın olmak ya da düş kırıklığına uğramak
  • Sakinleşmek için TV’yi kullanmak

9) Televizyon Alışveriş Yapmaya Teşvik Eder

 Televizyon İzlememek İçin 10 Neden Nedir?

Yapılan araştırmalara göre bir Amerikan vatandaşı 65 yaşına geldiği zaman ortalama olarak 2 milyon reklam izlemektedir. İnsanların marka ve ürün bilgileri ve ihtiyaç hissetmesine neden olan algı hep televizyon reklamlarından meydana gelmektedir. Örnek verecek olursak İpod’un koşu ayakkabıları ile iletişim kurabilmesini insanlar televizyon izlemeden bilemeyip ihtiyaçları olduğunu algılayamazlar.

10) Televizyon Masrafları Artırır

 Televizyon İzlememek İçin 10 Neden Nedir?

Günümüzde televizyon izlemek git gide pahalı bir araç olmaya başlamıştır. Her geçen gün farklı kablo sağlayıcısının çıkması, servis ücretleri, özel abonelik ücretleri, belgesel kanalları ve televizyon kanalları yükselmektedir. Bütün bu abonelik masrafları ile ailecek müze, tiyatro, sinema, konser aktiviteleri yapılabileceği düşünülürse her şey çok daha güzel olabilir.

Televizyon İzlememek İle İlgili Videolar


Bu içeriğimiz hakkında hemen aşağıdan yorum yaparak, katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, Facebook sayfamızı beğenebilir, Instagram hesabımızı takip edebilir, Twitter hesabımızı takip edebilir ve Pinterest'te bizi bulabilirsiniz.

Kaynak
bilgiustam.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi
Kapalı
Başa dön tuşu