Beslenme ve DiyetYaşam

Taze Fasulyenin Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Taze Fasulyenin Faydaları Nelerdir? Taze fasulye, insan sağlığı için pek çok fayda sağlayan bir sebzedir. İnsanlar arasında yeşil fasulye olarak da bilinmektedir. Özellikle zeytinyağlı yapıldığı zaman lezzetli bir yemek olmaktadır. Taze fasulye genellikle Çin, Endonezya, Hindistan, Türkiye, Tayland, Mısır, Fas, İspanya, İtalya ve Bangladeş gibi ülkelerde yetiştirilir. 2018 yılı verilerine göre bu 10 ülke yılda 25 milyon metrik tona yakın fasulye üretmektedir.

taze fasulyenin faydalari 1

Taze Fasulyenin Faydaları

1) Bağışıklık Fonksiyonunu Artırır

Taze fasulye, güçlü bir antioksidan görevi gören ve zararlı serbest radikalleri temizleyen yüksek düzeyde C vitamini içerir. Bu sebze ayrıca vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Demir, kalsiyum ve B kompleksi gibi çeşitli sağlık için gerekli minerallerin ve vitaminlerin varlığı, metabolizma hızını artırmaya yardımcı olur.

2) Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Fasulyenin kalorisi çok düşüktür ve bu nedenle kilo vermek isteyen ya da kalori bilinci olan kişiler idealdir. Ek olarak, bu fasulyeler minimum miktarda sodyum, kolesterol ve doymuş yağ içerir. Bu da onları kilo kaybı için en iyi doğal yardımcı yapar.

3) Fetal Gelişime Yardım Eder

Fasulye, hamilelik sırasında tüketildiğinde fetüsün nöral tüp kusurlarından koruyan folatlar açısından zengindir. Bu fasulye aynı zamanda bebeğin kalbinin sağlıklı büyümesine ve gelişmesine yardımcı olurken, yaşamının sonraki aşamalarında astıma karşı koruma sağlar.

4) Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır

Taze fasulyede bol miktarda diyet lifi vardır. Bu yüzden kolesterol bağlayıcı safra asitlerinin kolonda yeniden emilimini azaltır ve vücuttaki yüksek kolesterol seviyelerini minimuma indirir. Taze fasulyede bulunan potasyum, sağlıklı bir kalbi korumanın yanı sıra kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.

5) Gözlere İyi Gelir

Zea-ksantin, güçlü antioksidan aktiviteleri ve zararlı UV radyasyonunu filtrelemesi nedeniyle gözleri koruyan ve bu fasulyede de bulunan önemli bir diyet karotenoididir. Bu fasulyelerin genellikle yaşlı nüfusu etkileyen yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önlediği de keşfedilmiştir.

taze fasulyenin faydalari 2

6) Kansere Karşı Korur

Mükemmel bir diyet lifi kaynağı olan taze fasulye, kolonun mukus zarını serbest radikallerin saldırısından koruyan bir müshil görevi görür. Lif ayrıca toksik maddelere maruz kalma süresini ve kansere neden olan kimyasalların bağırsak astarına bağlanmasını da azaltır.

7) Kan Şekeri Seviyesini Düzenler

Diyabet hastaları, vücuttaki kan şekeri seviyelerinin uygun şekilde düzenlenmesine yardımcı oldukları için diyetlerine bu sebzeyi ekleyebilirler. Bu yeşil fasulyelerde lif bulunması, karbonhidrat metabolizmasını yavaşlatarak şeker hastalarında ani kan şekeri yükselmesini önlemektedir.

8) Kemik Sağlığını Geliştirir

Taze fasulye, kalsiyum emilimine yardımcı olan ve kemik gücünü ve yoğunluğunu artıran yeterli miktarda manganez barındırır. Osteoporoz gelişme riskini azaltır. Gut hastalığını hafifletir ve eklem iltihabını azaltarak romatoid artriti önler.

9) Erken Yaşlanmayı Önler

Zararlı serbest radikallerin saldırılarını etkisiz hale getirerek yaşlanmayı geciktirmede önemli bir rol oynayan iyi miktarda flavanoid ve antioksidan içerir. Bu sebzede bulunan A vitamininin kuru cilt, kırışıklıklar ve koyu lekeler gibi erken yaşlanma belirtilerini yavaşlattığı görülmüştür.

10) Rahat Sindirimi ve İdrar Çıkışı Sağlar

Yüksek lif içeriğinden dolayı irritabl bağırsak sendromu ve kabızlıktan muzdarip insanlar için faydalıdır. Bu sebze, normal idrar akışını uyaran ve ayrıca vücuttaki zararlı toksinleri ortadan kaldıran, vücut üzerinde orta derecede bir diüretik etkiye sahiptir.

taze fasulyenin faydalari 3

Taze Fasulyenin Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=AaqDv5BBsMk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu