Deprem

Tayvan’da 7,4 ve 6,4 Büyüklüğünde Peş Peşe Deprem!  Son 25 Yılın En Büyük Depremi…

instagram takipçi hilesi

Tayvanda 74 ve 64 Buyuklugunde Pes Pese Deprem 1

Tayvan’ın Hualien kentinde Çarşamba günü sabah saatlerinde 34,8 kilometre derinlikte 7,4’lük deprem meydana geldi. İlk depremden 20 dakika sonra  12,6 derinlikte 6,4’lük bir deprem daha oldu. Tayvan Haber Ajansı’nın son açıklamasına göre 9 ölü, 963 de yaralı var.

İlginizi çekebilir: Tayvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler (5 Adımda Tayvan)

Sarsıntılar sebebiyle bazı binaların yan yattığı bazı binaların da yıkıldığı belirtildi. Tayvan’ın dağlık bölgelerinde de sarsıntılar sebebiyle toprak kaymaları meydana geldi. Hualien kentinde bulunan bir gökdelenin su tesisatı patlaması sonucu oluşan görüntü şelaleyi andırdı.

Tsunami Alarmı Verildi

Tayvanda 74 ve 64 Buyuklugunde Pes Pese Deprem 2

Tayvan Merkezi Meteoroloji İdaresi (CWA), Tayvan’ın kuzey bölümü için tsunami uyarısında bulundu. Tayvan ve Çin kıyılarında, dalgaların 1 ila 3 metre yüksekliğe ulaşabileceği bildirildi.

Japonya Meteoroloji Ajansı da Okinawa ve Miyakojima adaları için tsunami uyarısında bulundu. Okinawa’da bulunan Naha Havalimanındaki seferlerin iptal edildiği ve havaalanının boşaltıldığı bildirildi. Okinawa’da hasar tespit çalışmalarının da devam ettiği açıklandı.

Filipinlerde de tsunami tehlikesi sebebiyle kıyı bölgelerden uzak durulması gerektiği açıklandı.

Tayvan Çin’in Yardım Teklifini Reddetti!

Çin’in yardım teklifi üzerine Tayvan hükumeti tarafından şu açıklama yapıldı: Anakara’nın Tayvan İlişkileri Ofisinin bu sabah Hulien açıklarında meydana gelen depremle ilgili dile getirdiği kaygıyı not ettik. Düşünceli tavırlarını takdir etmekle birlikte Anakara’dan afet yardımına ihtiyaç duymuyoruz.

Japonya da X platformunda, Tayvan’a can kayıpları için taziyelerini bildirdi. Tayvan’ın, Japonya’da yaşanan depremlerde kendilerine yardım eli uzattığını şimdi de yardım etme sırasının kendilerinde olduğunu söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı da her türlü yardımı yapabileceklerini açıkladı.

Yaşanan doğal afetler sebebi ile hayatı tehlikede olan ve yardıma ihtiyaç duyan kişilerden yardımlarınızı ve dualarınızı esirgemeyin. Hayatını kaybeden kişiler için de dua etmeyi unutmayın.

Tayvan’da Can Kayıpları Artmaya Devam Ediyor!!

Tayvan İtfaiyesi tarafından dağlık alanda 2 kişinin daha cansız bedeninin bulunmasıyla can kaybı 12’ye yükseldi. Yaralı sayısı ise 1000’in üzerine çıktı. Tayvan İtfaiye ekipleri 18 kişinin de kayıp olduğunu bildirdi. Arama kurtarma çalışmalarının da son hızla devam ettiği açıklandı.

Tayvan’da 7,4 ve 6,4 Büyüklüğünde Peş Peşe Deprem! ile ilgili Videolar

 

Kaynak
GoogleGoogle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu