İnternet ve Web

Tasarımcılar İçin Uygulama Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Canva nedir? Baskı işlerinin olmazsa olmazı olan tasarım işi, birçok firmanın ya da web sitesinin ihtiyaç duyduğu bir konudur. Tasarım işinin bilinmesi birçok işi kolaylaştırır. Ancak bilmeyen insanlar, başkalarının yardımına ihtiyaç duyabilir. Bu noktada “Canva” uygulaması devreye girer. Canva, tasarımcılar için işi kolaylaştırmakla kalmaz, harikalar yaratarak adından söz ettirir.

Canva Nedir?

canva nedir nasil kullanilir 1

Canva tamamen ücretsiz bir uygulamadır. Hem bilgisayarda hem de cep telefonunda kullanılmaya uygundur. Uygulamayı kullanmaya başlamak için üyelik oluşturmanız gerekir. Canva ile yapabileceğiniz tasarımlar şunlardır:

  • Davetiye
  • Kartvizit
  • Etiket
  • Sosyal medya gönderisi
  • Antetli kağıt.

Canva Nasıl Kullanılır?

canva nedir?

Canvaya giriş yaptıktan sonra “tasarım” bölümüne tıklamanız gerekir. Burada hazır tasarımlar bulunur. İsterseniz hazır taslakları kullanarak işlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, Ara kısmına girerek görsel aramanızı yapın. Ardından “bileşenler” kısmına tıklayın ve çeşitli bileşenler ekleyin. Ardından metin ekleyin. Metin eklerken birçok yazı stili vardır.

Arka plan kısmından beğenilerinize hitap eden görseli ekleyebilirsiniz.

Ardından tasarımınıza logo ya da şablon ekleyebilirsiniz.

Canva Nedir? Tasarımları Nasıl İndirilir?

Canva nedir?

Canva’da tasarım yaparken hayal gücünüzün sınırlarını zorlamanız gerekir. Yazı stilinden ufak tefek düzenlemelere kadar her detayı düşünmeniz ve itina ile ayrıntı eklemeniz, yaptığınız işin daha profesyonel görünmesini sağlar.

Tasarımınıza karar verdikten sonra sıra geldi indirmeye. Hazırladığınız tasarımı bilgisayar  üzerinden sağ üst kısma tıklayarak indirebilirsiniz. Bilgisayarınıza indirirken dosya türünü seçmeniz istenir. İstediğiniz türü seçin. PDF baskı seçeneği tercih etmeniz herhangi bir sorun ile karşı karşıya kalmanızı engelleyecektir.

Canva uygulamasının ücretli ve ücretsiz versiyonu vardır. İşlerinizin birçoğunu ücretsiz versiyon ile halledebilirsiniz. Fakat sınırların kalkmasını istiyorsanız ücretli versiyonu kullanmanız önerilir.

Canva Kullanımı Hakkında Ufak Tüyolar

  • Canva uygulamasında yaklaşık bir milyon tane görsel seçeneği vardır. İşleriniz ile alakalı görseli aramanız gerekir. Bazı görseller ücretsizdir. Ancak bazıları ücretli stok görsellerinden oluşur.
  • Dünya çapında milyonlarca insanın kullandığı Canva ile sadece baskı ya da tasarım yapmakla kalmazsınız. Aynı zamanda sosyal medya için uygun gönderileri de yaoabilirsiniz. Birçok sosyal medya uzmanı Canva uygulaması ile gönderi tasarlamaktadır.
  • Canva sayesinde grafiklerde oluşturabilirsiniz. Özellikle; pasta, sütun ya da çizgi grafiği oluşturmak isterseniz doğru adrestesiniz demektir. Ayrıca grafiklerinizi renklendirerek farklı bir görünüm ortaya koyabilir, ayrıntılı tablo oluşturabilirsiniz.
  • Canva ile fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Yamuk duran fotoğrafınızı düzenleyebilir, istediğiniz bölümleri kırpabilirsiniz. İsterseniz, bulanıklaştırma ya da sisli bir görünüm elde edebilir, konuşma balonu ekleyebilirsiniz. Uygulama ile ilgili bir çok video vardır. Bu videoları izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=RZh0JKTYZKk

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu