Film & Dizi Önerisi

Takıntılı Aşık ve Stalkerlar İçin Dizi Önerisi: ‘You’ Dizi Konusu

instagram takipçi hilesi

9 Eylül 2018 tarihinde yayınlanan Caroline Kepnes’ın aynı isimli romanından uyarlanmış olan ‘You’ bir solukta izleyip bitirebileceğiniz bir dizidir. Psikolojik gerilim türünde amerikan yapımı olan dizi 26 Aralık 2018‘de Netflix’te yayınlandığından beri çok konuşulmaktadır. 

you1 685x408

Dizinin Konusu

Dizi, New York’ta yaşayan bir kitapçının dükkanında gördüğü bir kıza aşık olarak ona karşı git gide büyüyen takıntılı aşkını ve stalker oluşunu (saplantısını) konu almaktadır. Joe Goldberg isimli bu kitapçı, aşık olduğu kız Guinevere Beck’e karşı yaptığı saplantılı planlarıyla takip etmektedir. Tanışmak ve ilişkisini ilerletmek için yaptığı saplantılı davranışlarıyla her geçen bölüm izleyiciyi diziye daha çok bağlamaktadır.

you2 685x456

Bir solukta izlenebilen 10 bölümlük 1. sezonunun ardından, 2. sezon onayını alan ‘You’ dizisi yeni sezonunu 26 Aralık 2019′da Netflix’te yayınlamıştır. Kadrodaki yeni isimlerle yine tam bir psikolojik savaş içerisinde gerilim dolu bir hikayeyle izleyici karşısına çıkmıştır.

Oyuncuları

Başrollerde saplantılı aşık olarak birinci gözden hikayesine şahitlik yaptığımız Joe Goldberg karakterini Penn Badgley canlandırmaktadır. Bir kitap dükkanının sahibi olan Joe, tüm sapıklığıyla hikayenin merkezinde yer almaktadır.

you3 685x456

Saplantılı Joe’nun kurbanı, ikinci başrol olarak izlediğimiz isim Guinevere Beck karakterini canlandıran Elizabeth Lail’dir. Üniversiteden mezun, bir yazar adayı olan Elizabeth popüler çevreye sahip olmayı seven bir karakterdir. Bu durum onun sosyal medyayı çok sık kullanmasına sebep olduğundan başına geleceklerinden habersiz büyük bir tehlikeyi kendisine davet etmektedir.

Beck’in en yakın arkadaşı rolünde gördüğümüz isim başarılı oyuncu Shay Mitchell’dir. Hikayede önemli noktalarda yer alan bu isim, Joe’nun en büyük belasıdır.

Dizi ikinci sezonunda Penn Bagley’in yanına farklı isimleri de oyuncu kadrosuna katarak yola devam etmiştir. Yeni sezonda diziye katılan isim Joe’nun eski sevgili olarak dönen Ambyr Childers’tır. Aynı zamanda muhtemel yeni kurban olan isim ise Victoria Pedretti’dir. Kadroda bulunan diğer isimler ise James Scully, Jenna Ortega, Carmela Zumbado. 

you5 685x456

Senaryosunu Blake Neely’nin yazdığı dizi, Greg Berlanti ve Sera Gamble tarafından geliştirilmiştir.

Bu diziyi izlemeden önce sizlere ufak bazı notlar sunabiliriz.

  • Dizi klasik bir aşk hikayesi gibi görünse de aslında tam olarak psikolojik gerilim türüne uygun şekilde ilerleyen, sürükleyici bir yapımdır.
  • İlk sezonunda bütün hikayeyi ve soru işaretlerini silerek bitiren ”You”da ikinci sezonunda aynı doğrultuda ilerleyecektir fakat farklı bir olay örgüsü hakim olacaktır.
  • Başrolde yer alan Penn Badgley gerçekten başarılı bir performans sergilemektedir.
  • Dizi aşırı sosyal medya kullanımının zararlarına çok fazla değinerek göndermelerde bulunmaktadır.
  • İlk sezonu bitirdikten sonra bir süreliğine internet ve çevrenize karşı aşırı önyargılı ve tedirgin yaklaşabilirsiniz, bizden söylemesi…

Dizinin Fragmanları 

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu