Kişisel Bakım

Susuz Kalan Bedeni Canlandırmanın 5 Yolu Nedir?

instagram takipçi hilesi

beden 7

Yoğun bir sporun ardından saunada rahatlatıcı bir buhar banyosu gibi fazlaca terlemeye neden olabilen aktiviteler, bedeni aşırı derecede dehidre ederek susuz bırakabilmektedir. Bununla birlikte yaşamış olduğunuz mide gribi de ishale neden olarak sizi bitkin bir hale sokabilir. Öyleyse bu gibi durumlarda bedendeki susuzluğu nasıl hızlı bir biçimde giderebilirsiniz? Susuz kalan bedeni canlandırmanın 5 yolu!

Özel Madde

beden 8

Bedenimizdeki her bir hücre, organ ve dokunun sağlıklı beslenebilmesi için su olmazsa olmazdır. Su; kan dolaşımına, toksinlerin atılmasına, besinlerin taşınmasına, eklemlerin esnekleşmesine ve beden sıcaklığının düzenlenmesine yardımcı olabilmektedir. Baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, cilt kuruluğu, seyrek idrara çıkma, ağız kuruluğu, susuzluk hissetme ve idrar renginin koyu olması gibi sorunlar yaşıyorsanız bedeniniz yoğun bir susuzlukla karşı karşıya olabilmektedir! Öyleyse hızlı bir biçimde bedeninizi nasıl canlandırabilirsiniz?

1) Çay Ve Kahve

beden 1

Fazla miktarda tüketilmekte olan çay ve kahve, diüretik yani idrar söktürücü özelliğe sahip olduğundan geçici olarak dehidrasyona neden olabilmektedir. Fakat bununla beraber aşırıya kaçmayacak biçimde çay ve kahve içmek, bedeni nemlendirerek enerji verebilmektedir.

2) Yağsız Ve Az Yağlı Süt

beden 2

Harika nemlendirme özelliğine sahip olan besinler arasında ilk sırayı alan süt, bedendeki su miktarını dengelemeye yardım eden yüksek oranda elektrolit içermektedir. Lakto intoleransı ya da bir sür proteini alerjiniz yok ise iyi bir egzersizin ardından susuz kaldığınızı hissettiğiniz anlarda süt tüketebilirsiniz. Fakat kusma ve ishal yaşıyorsanız sütten uzak durmak oldukça önemlidir.

3) Su

beden 4

Diğer pek çok farklı içeceğin aksine su, ilave kalori ya da şeker içermez. Bu da gün boyunca ya da özellikle egzersiz yaptıktan hemen sonra sıvı kaybınızı dengeler. Kimi insanlar genetik yapıları gereği terledikleri zaman aşırı tuz kaybederler. Bu gibi durumlarda yalnızca ter yolu ile kaybetmiş olduğunuz sıvı değil, sodyumu da yerine koymak oldukça önemlidir.

4) Meyve Ve Sebzeler

beden 3

Meyve ve sebzeler, %88 ile %99’u su içeren muhteşem bir besindir. Cips, kraker ve kurabiye gibi çok fazla işlem görmüş gıdalar ise yalnızca %1 ile %9 oranında su içermektedirler. Ispanak, lahana, marul, havuç, üzüm, portakal, kavun ve çilek yüksek oranda su barındıran meyve ve sebzeler arasında yer almaktadır. Kimi uzmanlar dondurulmuş sebze ve meyvelerin de benzer etkileri yaratabildiğini ifade etmektedirler.

5) Su, Tuz Ve Şeker Karışımı

beden 5

Özellikle ishal ve kusmanın neden olduğu su kayıplarında evde hazırlayacağınız kimi karışımlar elektrolit ve sıvı ihtiyacınızı yerine koymaya yardım edebilir. 1 litre suya 6 çay kaşığı şeker ile yarım çay kaşığı tuz ekledikten sonra eriyene dek karıştırın. Yapmış olduğunuz bu karışımı gün içinde sık sık tüketebilirsiniz. Fakat doktorunuza danışmadan bu önerimizi uygulamanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Susuz Kalan Bedeni Canlandırmanın Yolları İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=sIkZ7jxpRpA

Kaynak
milliyet.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu