Sağlıklı Yaşam

Stresi Artıran İçecekler Ve Yiyecekler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Stres ile başa çıkmak adına hayata bakış açınızı değiştirmenin yanı sıra, beslenme şeklinize de dikkat etmeniz gereklidir. İçecekler ve yiyecekler, içermiş olduğu kimyasallar ve hormonlar yolu ile sizi hem iyi hem de kötü etkileyebilir. Peki, stresi artıran içecekler ve yiyecekler nelerdir?

stresi arttiran yiyecekler 4
Tired businesswoman

Stres hormonları, vücutta bulunan vitamin ve mineralleri olumsuz bir şekilde etkiler. Strese tepki olarak salgılanan hormonlar, sakinleştirici ve mutluluk erici hormonların oranlarını düşürür. Bu da, karbonhidrat isteği uyandırır. Özellikle, şekerli yiyecekler ile bu isteği karşılamak kilo artışlarına neden olur.

Stresi Artıran Yiyecek ve İçecekler

Şeker

stresi arttiran yiyecekler 3

Şekeli besinleri yüksek oranda tüketmek, fazla insülin salgılanmasına, fazla salgılanan insülin de kan şekerinde ani düşüşlere sebep olur. Kan şekerinde ani düşmeler yaşanması beyni daha duyarlı hale getirerek, gergin ve sinirli hal yaratır.

Stres hormonunun yani stresin artmasına yol açar. Aynı zamanda da şekerli besinler besleyici özelliğe sahip olmadıklarından dolayı metabolizmayı olumsuz etkiler ve stresi arttırır.

Glüten

stresi arttiran yiyecekler

Rafine, şekerli ya da işlenmiş ürünler genellikle glüten içerir. Glüten, insülin salgılanmasına ve kan şekerinin ani düşmesine sebep olur. Ayrıca bağırsak geçirgenliğine sebep olarak hem vücut hem de beyin fonkisyonlarını olumsuz etkiler.

Glüten, hem stresi arttırır hem de uyku kalitesinin düşmesine yol açar. Sizi olduğunuzdan daha gergin ve sinirli yapar. Özellikle glüten hassasiyeti olan kişilerde depresyon, glüten ve anksiteye riskini arttır.

Kahve

stresi arttiran yiyecekler 2

Kahve tüketirken, miktarına da dikkat etmek gereklidir. Az miktarlarda alınan kahve yani kafein, konsantrasyonunu arttırır, fakat tüketilen kafeinin miktarı artmış oldukça stres hormonu ve adrenalin salgısına bağlı olarak kaygılar ve stres durumu meydana gelir.

Aşırı kahve tüketimi, sakinleştirici etkiye sahip magnezyumun vücuttan atılmasına sebep olur. Ayrıca kahve, uyku kalitesini bozmuş olduğundan dolayı sizin sinirli ve gergin olmanıza neden olur.

Siyah Çay

stresi arttiran yiyecekler 5

Siyah çay içerisinde kafeine benzeyen tein maddesini içerir. Tein, kafeine oranla dokulara daha bağlı bir maddedir. Bu sebep ile etkisi kafeinden daha uzun bir sürede görülür. Çayı, sulandırarak tüketmek yoğunlunun azalmasına yardımcı olur fakat demli içilen iki bardak çayın stres üzerindeki etkisi bir fincan kahve ile eş değerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu