Film & Dizi ÖnerisiListeler

Stanley Kubrick’in Mutlaka İzlenmesi Gereken 5 Ödüllü Filmi

instagram takipçi hilesi

20. Yüzyılın en önemli yönetmenlerinden biri: Stanley Kubrick! Estetik kusursuzluğa takıntılı olan Amerikalı yönetmen Stanley Kubrick’in , denediği farklı tarzlarıyla dünya sinemasını etkilemiştir.

Ödüllere adeta doymak bilmeyen, özellikle BAFTA (İngiliz Film, Televizyon Sanatları Akademisi) ödülleri başta olmak üzere değişik tarzda bir yönetmenin elinden çıkmış film sevenler Kubrick’in yapımlarını kaçırmamalıdır. İşte Stanley Kubrick’in mutlaka izlemeniz gereken ödüllü 5 filmi!

1- 2001: A Space Odyssey

kubrick 1 685x506

Kubrick denildiğinde Space Odyssey’le başlamamak yönetmene ayıp olur. 1968 yapımı 2001: Bir Uzay Destanı filmi, Oscar Ödüllerinde en iyi özel efekt başta olmak üzere, en iyi sanat yönetmeni, en iyi kurgu ve müzik ödüllerini kazanmıştır. Bilim kurgu yazarlarından Arthur C. Clarke‘tan kısa bir öyküsünden esinlenilen film, Kubrick ve Clarke tarafından senaryolaştırılmıştır. Yönetmenin başyapıtı olarak görülen, en önemli filmlerinden birisidir.

2- Spartacus

kubrick

1960 yapımı Stanley Kubrick tarafından çekilen dram ve gerilim türündeki Hollywood filmidir. Çoğu kişinin diziyle tanıdığı Spartaküs’ü bir de Kubrick’in gözünden görmek gerek. Film, Altın Küre’de drama alanında en iyi film olarak ödüllendirilirken, Oscar’da da En iyi yardımcı erkek oyuncu, görüntü yönetmeni, kostüm ve yapım tasarımı ödüllerini kapmıştır.

3- Dr. Strangelove

kubrick

Türkçe çevirisiyle Dr. Garipaşk, 1964 yapımı politik hiciv türünde fantastik komedidir. Kırmızı Alarm isimli Peter George’un romanından uyarlanmıştır. BAFTA’da En iyi film ödülünü kazanmıştır.

4- Barry Lyndon

kubrick

Kubrick en başarılı ve bol ödüllü filmlerinden bir diğeri ise Barry Lyndon filmidir. 1975 yapımı film komedi dram türündedir. Kubrick’in senaryosunu yazıp yönettiği ve bir de yapımcılığını yaptığı bu film İngiliz edebiyatı yazarlarından William Makepeace Thackeray’ın The Luck of Barry Lyndon romanından uyarlanmıştır. Oscar ve BAFTA’da ödülleri toplayan film En iyi görüntü yönetimi, kostüm tasarımı ödüllerini almıştır. Ayrıca Kubrick’e BAFTA’da En iyi yönetmen ve en iyi kurgu ödülünü getirmiştir.

5- Lolita

kubrick 5 685x534

Stanley Kubrick’in 1962 yapımı Lolita’sı İngiltere yapımı dram suç filmidir. Vladimir Nabakov’un aynı isimli romanından uyarlanan filmde James Mason, Shelley Winters gibi önemli isimler yer alır. Lolita filmi, Oscar Ödülleri’nde En iyi uyarlama senaryo ödülünü kazanırken, başrolde yer alan oyuncusuna Umut Vadeden Kadın Oyuncu ödülünü kazandırmıştır.

BONUS

Otomatik Portakal

kubrick

Söz konusu Kubrick ise Clockwork Orange filmini bir listeye eklememek olmaz! 1971 yapımı film dram türünde gizemli bir filmdir. Anthony Burgess’in aynı isimli eserinden uyarlanmıştır. Otomatik Portakal filmi Kubrick’e ödül kazandıramamış olsa da yaptığı filmler arasında ödüllere adaylığı bulunan rekor sayısını elinde tutan bir filmdir. 7 BAFTA adaylığı olan A Clockwork Orange filminin, 4 Oscar, 3 Altın Küre adaylığı bulunmaktadır. İşte o başarılı filmin fragmanı:

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu