Yaşam

Sling Nedir, Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Anneler çocukları için en iyisi, en sağlıklı olsun ister. Bu durum bebek taşıma yöntemi için de geçerlidir. Çocuk doktorları ve psikologlar çocukların sling ile taşınmasını önermektedir. Son yıllarda yaygın kullanılan sling hakkındaki detayları; sling nedir, sling ne işe yarar sorularının yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sling nedir

Sling Nedir?

Sling kelimesi Türkçede kol askısı olarak karşılık bulmaktadır. Omuzdan asmak anlamına da gelir. Bu bağlamda sling nedir sorusunu bebeği önde veya arkada taşımak için bir kese oluşturan kumaş parçası şeklinde yanıtlayabiliriz. Sling, son yıllarda popüler olmuştur. Bununla birlikte eski çağlardan beri tarlada bağda bahçede veya ev temizliği yapan anneler tarafından kullanılmıştır.

Sling, esnek bir kumaştan yapılmıştır. Vücuda kolaylıkla bağlanabilir. Bu sayede anne ve babalar bebeklerini güvenli şekilde taşıyabilir. Özel kumaştan üretilen şal benzeri sling’ler modele göre farklılık göstermekle birlikte 20-21 kiloya kadar taşıma imkânı sunar. Bebek ebeveyninin kucağındayken ebeveyn, eli kolu serbest kaldığından rahatlıkla işlerini yapabilir. Sling yeni doğan bebekleri taşımak için de kullanılabilir.

Sling bağlama şekillere modele göre farklılık gösterse de mantık aynıdır ve son derece pratiktir. Bebeği güvenle taşımayı sağlayan sling, toka kilit sistemi veya halka ile bağlanır. Kullanmaya alışana kadar bebeği slinge yerleştirirken yumuşak yüzeylerin üzerine oturmakta fayda vardır. Dikişlerin sağlam olduğundan da emin olmak gerekir.

En klasik sling türü olan Wrap sling, her iki omzunun üzerinde bulunan dikdörtgen kumaş parçasıdır ve emzirmeyi kolaylaştırır. Bağlaması en pratik olan slign çeşidi halka sling olup bu sling türü, halka kumaşın kaymasına neden olabileceğinden daha dikkat gerektirir. Kökeni Uzak Doğu olan mei tai sling, tokası ya da klipsi olmayıp sadece kumaştan oluşur.

Sling alırken; kumaşın boya ya da katkı maddeleri içermemesine, terletmeyen kumaştan üretilmiş olmasına, sert olmamasına dikkat etmek gerekir. Dokuma wrap sling’ler çok esnek olmadığı için bağlarken iyice gerdirmek önemlidir.

Sling nedir

Sling Ne İşe Yarar?

Ekonomik bebek taşıma eşyası olarak kullanılan sling, anne babaya hem bebeği taşımada hem kolay emzirmede yardımcı olur. Kumaşın hafif olması kolay taşımayı sağlar. Temizlenmesi kolaydır. Yıkama talimatlarına göre çamaşır makinesinde yıkamak mümkündür.

Sling fiyatları, marka ve model doğrultusunda değişmekle birlikte her bütçeye uygun aralıktadır. Elbette tek amaç ebeveyne rahatlık sağlamak değildir. Sling bebeğin kendini güvende hissetmesi ve yeni doğanlarda kolik sorunu olmaması açısından önemlidir.

Sling nedir

Sling Avantajları

Doğumdan sonraki 3 ay tıp terminolojisinde gebeliğin 4. Trimester dönemidir. Bu dönemde bebeğin, annesinin kalp atışını duyması ve sıcaklığını hissetmesi bebeğe huzur, güven duygusu verir. Sling, anne kucağında oturma hissi verir. Annenin gezinmesi de titreşim nedeniyle bebeğe anne karnını çağrıştırır. Özellikle ilk aylarda olan gaz ve kolik ağrıları ortadan kalkar.

Sling, bebeğin annesine ve çevresine yakın olmasını sağlar. Bu sayede bebeğin gözlem becerisi geliştiği gibi mimik ve dil gelişimi de desteklenmiş olur. Bebeklerde kalça eklemlerinin gelişmesi 1 yaşına kadar devam eder. Bebeğin ayaklarını aşağıya sarkıtmaması, dizlerinin karnına çekilmiş olması gerekir. 5. aydan sonra bebeğin dizlerinin kalçasıyla aynı hizada olması gerekir. Sling M ya da kurbağa pozisyonunu destekler.

Not: Sling kullanmadan önce doktorunuza danışmanızı öneririz. Doktor aksini belirtmedikçe sling’i yenidoğan bebeğinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sling Nedir ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu