Beslenme ve DiyetYaşam

Siyah Zeytinin Faydaları Nelerdir ve Ne Kadar Tüketilmelidir?

Zeytin, düzenli tüketildiği takdirde birçok yararı olan bir meyvedir. Zeytin sağlık ve güzellik alanlarında sık sık kullanılır.

instagram takipçi hilesi

Zeytin, birçok besin arasında en faydalısı ve en çok tüketileni olmuştur. Düzenli olarak zeytin tüketmek insan vücuduna yarar sağlar. Zeytin ağacının meyveleri toplanarak işlenir. Meyvelerin hem kendisi yenebilir hem de yağı çıkarılarak tüketilebilir. Son yıllarda en sağlıklı olan yağlardan biri zeytinyağıdır. En sevilen kahvaltılık ürünüdür ve bir meyve olduğu için herkesi şaşırtmıştır. Bir ağacın meyveleri olan zeytin, Türkiye’nin ege bölgesinde yoğun bir şekilde bulunmaktadır. Siyah zeytinin faydaları aslında diğer zeytinlerle de aynı faydaları sağlasa da siyah zeytin için faydaları aşağıdaki gibi olup, ilgili videolar en aşağıdadır. 

Zeytinin Faydaları

Zeytinin birçok çeşidi bulunuyor. Yeşil, siyah, turşu, kırık olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Tüm zeytin çeşitlerinin farklı lezzeti vardır. Çeşit çeşit lezzeti olan zeytinin faydaları da oldukça fazladır. Zeytinin faydaları;

zeytin nedir

Sindirimi Kolaylaştırır

Zeytinin içinde yüksek lif oranı bulunur. Zeytin içinde bulunan lifler kolayca sindirilmeye yardımcı olur. Hafiftir ve mide rahatsızlığı yaşatmaz. Ayrıca E vitamini bulunduğu için bağırsaklara faydası bulunur. Her gün düzenli olarak zeytin tüketen kişilerin mide sorunlarının ortadan kalktığı görülmüştür. Uzman kişiler bağırsak ve mide rahatsızlığı olan kişilerin zeytin tüketmesini önermektedir.

Zayıflamak İsteyenlerin Mucizesidir

Zeytin yemek midenin uzun süre tok kalmasını sağlar. Mide uzun süre tok kaldığında yemek yeme ihtiyacı hissedilmediği için düzenli kullanımda kilo verildiği gözlemlenmiştir. Düzenli tüketenler bir süre sonra kilo kaybı yaşadıklarını söylemiştir.

Kalbe İyi Gelir

Zeytinin içinde az oranda yağ bulunur. Doymamış yağ insan vücudu için yararlıdır. Siyah zeytinde de doymamış yağ bulunduğu için kalbe ve vücuda zararı yoktur. Kalp sağlığını korur ve kan basıncını dengeler. Uzun yıllar sağlıklı, hastalıksız ve dengeli yaşayan insanların çoğu düzenli bir şekilde zeytin tüketmiştir.

Kanserle Mücadele Sağlar

Zeytinin içinde fazla miktarda antioksidan bulunur. Kansere neden olan tüm faktörleri ortadan kaldıran bir gıdadır. Özellikle kolon kanserinin tedavisinde kullanılır. Vücudun temizlenmesi ve arındırılması için son derece yararlı bir meyvedir.

zeytinn

Cilde Fayda Sağlar

Kozmetik ürünlerinde zeytin kullanımı son derece yaygındır. Şampuan, krem, saç kremi, losyon ve birçok üründe zeytin bulunmaktadır. İçeriğinde zeytin bulunan ürünler cilt sağlığı için yarar sağlar. Zeytinli ya da zeytinyağlı ürünleri kullanmanın yanı sıra direkt olarak zeytinyağı da kullanılabilir. Doğal ve el yapımı olan zeytinyağları cilde sürüldüğünde deri canlanır ve nem artar. Cilt sorunları yaşayanlar sık sık zeytinli ürünler kullanır.

Zeytin Ne Kadar Tüketilmelidir?

Günde 5 adet tüketilen zeytin vücuda fayda sağlar ve dengeler. Aşırı tüketilen zeytin zararlıdır bu nedenle düzenli ve dengeli tüketilmesinde fayda var.

Siyah Zeytinin Faydalar ile İlgili Video

Meltem Acar

1996 yılında İstanbul'da doğdum. Yabancı dil ve internet ile ilgilenmeyi seven bir öğretmenim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu