Kişisel Bakım

Sivrisineklerden Nasıl Korunuruz? Sivrisinek Isırığına Neler İyi Gelir?

Sivrisinekleri Nasıl Kovarız?

instagram takipçi hilesi

Yaz gelince güneşli güzel günler aklımıza geliyor ve tatili düşünüyoruz. Akşam olunca da dışarıda veya evde çeşitli aktivitelerle, kışın yorgunluğunu üstümüzden atmaya çalışıyoruz. Tatile gidemeyenler ise kendini balkona veya açık havaya atıyor. Ancak dışarıda bizi bekleyen küçük ama büyük acılara sebep olan sivrisinekler var. Yaz günlerin belalıları...Sivrisineklerden nasıl korunuruz? Sivrisineklerden korunma yöntemleri nelerdir? Sivrisineklerden evde doğal yöntemlerle nasıl kovarız? Sivrisinek ısırığına neler iyi gelir? İşte bu soruların bütün yanıtların size bu yazımda aktarıyor olacağım.

sivrisinek sokmasi

İlk önce sivrisineklerden korunma ve sivri sinekleri kovma yöntemlerini yazıp , ardından sizlere sivrisineklerin ısırığına neler iyi gelirin cevaplarını yazacağım. Ayrıca daha önce yazılmış olan ,”Sivrisinek Kovucu 5 Yöntem!” adlı içeriğimize de bir göz atabilirsiniz.

Sivrisineklerden nasıl korunuruz? Doğal yöntemleri ve sivrisinekleri kovma yöntemleri neler?

Merak etmeyin sivrisineklersiz güzel yaz günlerini sizlere yaratmak için sizlere yöntemlerini aktaracağım. Tabi kendimde uygulamaktayım bunları.

1. Koyu Renk Giyinmeyin!

siyah t shirt

Sivrisinekler koyu renge daha çok geliyor. Eğer kendinizden sivrisinekleri uzaklaştırmak istiyorsanız ilk adım koyu renk yerine açık renk elbiseler / kıyafetler giyinin.

2. Duş Alın!

Duş Almak

Yaz aylarında zaten sık sık duş almalıyız. Vücudumuz terliyor ve sivrisinekler için muazzam davetiye çıkartmış oluyoruz. Özellikle terli vücuda ve ayak kokusuna daha sık geliyorlar. Bu yüzden yatmadan önce mutlaka duş almalısınız.

3. Fesleğen ve Reyhan bitkilerinin Doğal İtiş Gücünden Yararlanın!

taze fesleğene sivrisinek gelmez

Sivrisineklerden korunmanın en doğal ve en etkili yöntemlerinden biri de fesleğen ve reyhan bitkileridir. Odanızda mutlaka bulundurmalısınız. Sivrisinekleri siz uyurken uzak tutacaktır. Çünkü sivrisineklerin en nefret ettiği bitkilerdir.

4. Soğan ve Sarımsak Sivrisinek Düşmanıdır.

Sogan ve Sarimsak

Kanada ve Amerika’da yapılan araştırmalarda sivrisinekleri kovmada soğan ve sarımsak %100 sonuç vermiştir. Sivrisinekler soğan veya sarımsak yağı bulunan bölgelere gelmiyorlar.

5. Ada çayı ‘da kovuyor!

 

Ada çayı da sivrisinekleri kovmada en etkili yöntemlerden biridir. Aynı zamanda da evde de bulunabilen en doğal yöntemlerden biri.

6. Karanfil ve Limonun gücü!

karanfil ve limon sivrisinek gelmesini engeller 1

Karanfilden nefret eden bir canlıdır sivrisinek. Yeşil limonu kesin ve üstüne karanfilleri yerleştirin. Pencerelere koymanızda fayda var. Bu sayede içeri giremezler. Ya da bulunduğunuz bölgeye koyun.

7. Lambanın Üstüne Bir Poşet Su Asmak!

lambanin ustune su asmak

Bu yöntem Karadeniz bölgesinde sık sık kullanılıyor. Lambanın üstüne bir poşet suyu asıyorsunuz.

8. Kimyasal Korunma Yöntemleri

Bu yöntmerle ilgili olarak , aslında pek uzmanlar tarafından önerilmediği için yazıp yamamakta kararsızdım. Ancak bir zamanlar kendim de denediğim için ve faydasını gördüğüm için yazmak istedim. Sinek kovar spreyler ve sinek kovar elektro kitler de işe yarıyor.

9. Teknolojiden Yararlanın! Telefonlarda Sinek kovar yazılımlarından yararlanın!

sinek kovucu uygulamalar

Evet bu yöntemi denemiş birisi olarak sivrisinekleri kovmada kullanmanızı tavsiye ederim. Mobil kullanıcılar için yapılan , sivrisinek kovar uygulamalarını kullanarak , teknolojiden yardım alabilirsiniz. Sinekler için rahatsız edici bir sinyal gönderiyor. Bu sayede sivrisinekleri sizden uzak tutuyor. Bir süre ben bu yöntemi kullanmıştım gayet başarılı.

Ancak bu tarz uygulamaların yan etkilerinin de olduğu konusunda yorumları okudum. Örneğin koöpek kovar uygulaması , köpekleri rahatsız ediyor ama aynı zamanda sinirlerini bozuyordu ve daha saldırgan olmalarına yol açıyordu. Belki bu sivrisineklerde de olabilir . Bu konuda fazla bilgi veya yorum almadım. Eğer sizin bilginiz varsa aşağıdan yorum olarak yazabilirsiniz.

Sivrisinek ısırmasına neler iyi gelir?

1. Doğal Karışımdan da Yararlanın!

aloe vea maskesi

Kabartma tozu,Aloe Vera ve su ile yapılan karışımdan macun kaşıntılara çok iyi geliyor.

2. Doğal Yağların Kovma Gücünden Yararlanın!

doagal yaglar

Sivrisinek ısırıklarına karşı en etkili doğa yağlar defne,limon,okaliptüs, çay ağacı,portakal kabuğu ve vanilya yağı. Bu yağları vücudunuza sürebilirsiniz ya da su ile karıştırıp sprey halinde ısırılan bölgeye püstürtebilirsiniz.

3. Muz Kabukların Şifası!

MUZZ 5

Isırığın kaşıntı hissini azaltacak yöntemlerden biri de muzun iç kısımlarını ısırılan bölgeye sürmek. Daha pratik şekilde bu yöntemi defalarca kullanmak için muz kabuklarını buz dolapta saklayabilirsiniz.

4. Kalıp Sabunlar ile Isırılan Bölgeye Sürün!

kalip sabun

Bir kalıp sabunu ıslatın ve ıslak sabunu ısırığın olduğu bölgeye sürtün. Bu kaşıntının etkisini bitirecektir.

5. Buz Sürün!

buz

Sivrisinek ısırığının bulunduğu bölgeye buz tutun. Bu ısırığın acısını bitirecektir.

6. Limon Kolonyası

limon kolonyasi

Bilinen en etkili acı bitiriciyi en sona sakladım. Yıllardır bilinen sivrisinek ısırığına en iyi gelen yöntemlerin başında limon kolonyası geliyor.

Evet hem sivrisineklerden kurtulma yöntemlerini hem de sivrisinek ısırığına / sokmasına iyi gelene yöntemleri sizlere paylaştım. Bu yöntemleri çeşitli kaynaklardan derledim .Eğer sizinde burada olmayan bir yöntemiminiz varsa aşağıdan yorum yaparak bize katılabilirsiniz. Bir kişinin bile tatilini/ yaz gününü kurtarma da yardımcı olabilirsiniz.

Sivrisinekten Korunmak ve ısırığına iyi gelen Diğer Yöntemlerle ilgili  Videolar

Sivri Sİneklerden Nasıl Kurtulurum Kesin Çözüm!

https://www.youtube.com/watch?v=eFTpRnv5XxE

Doğal Sivrisinek Kovucu Nasıl Yapılır? Prof İbrahim Saraçoğlu

https://www.youtube.com/watch?v=dRPvlYfQklw

Kaynak
Kaynak

İbrahim İbil

MaksatBilgi'nin kurucusu ve geliştiricisidir.Daha önce yüksek hitli web siteleri ve reklam ajans şirketi kurmuştur.Şimdi ki hedefi ise MaksatBilgi'de , İnsanların aradığı içeriği ;düzenli ve anlaşılır ,bol içerikli sunmayı hedeflemiştir.MaksatBilgi, 2013 yılından beri yayında olup öncesinde araştırma ve ekip kurmayla çalışma yapmak için bir sene boyunca çalışılmış bir projedir.Sürekli geliştirilmektedir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu