Sivilce İzleri Nedir, Nasıl Geçer?

instagram takipçi hilesi

Sivilce izleri, ciltteki iltihaplanmanın neden olduğu bir cilt yaralanması şeklidir. Yağ bezleri, vücudun doğal cilt bariyerini korumak ve kuruluğu önlemek için kullandığı yağlar veya sebum üretir. Bu bezlerde, kıl folikülleri ölü hücreler ve bezden gelen yağ ile tıkandığında ortaya çıkan bir iltihaplanma şekli olan akne olabilir.

Sivilce İzleri Nedir, Nasıl Geçer?

Bu tip tıkanma, folikülde irin üreten bir enfeksiyona neden olabilir, bu nedenle daha fazla iltihaplanmaya ve sonunda akne lezyonuna yol açar. Bu lezyonlar birkaç hafta veya ay sonra iyileştiğinde yara izi yüzde görünmeye devam edebilir. Akne izleri, lazerler ve peeling gibi daha agresif akne tedavilerinden de gelişebilir. Doğru tedavilerle zamanla sivilce izlerinin görünümünü iyileştirmek mümkün olabilir.

Akne yara izi çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir, ancak en yaygın olarak Propionibacterium acnes  bakterisine veya kıl folikülünde biriken ölü deri hücrelerine verilen inflamatuar yanıttan kaynaklanır. Bu tepki, kıl folikülünde veya gözenekte sonunda akne lezyonları ile sonuçlanan bir tıkaç oluşumuna yol açar. Akne lezyonlarının stres veya hormonal değişikliklerden oluşması da mümkündür ve bunlar genellikle sırasıyla buz alma izleri ve kutu araba izleri olarak adlandırılan farklı iz türleridir.

Sivilce İzleri Türleri Nelerdir?

Sivilce izleri farklı tipler olarak karakterize edilebilir. Enflamatuar bir yanıtı takiben iyileşme sürecinin bir sonucu olan atrofik yara izleri, tipik olarak birçok çöküntüye ve sığ girintilere sahiptir. Vücut artık o konumda yeni kolajen oluşturmadığında bunlar çok daha belirgin hale gelir. Hipertrofik yara izleri aynı süreçten gelişir, ancak bir girinti veya çöküntü yerine kabarık bir yumru oluşturan fazla miktarda kolajen ile birlikte gelişir.

Keloidler, yara iyileşme sürecinde aşırı kollajen üretiminden kaynaklanır ve tipik olarak orijinal yara dokusunun ötesinde büyürler ve standart akne izlerinden daha büyük olma eğilimindedirler. Bu yara izleri, Afrikalı-Amerikalılar ve daha koyu tenli insanlar arasında daha yaygındır.

Sivilce İzleri Hangi Yaşlarda Ortaya Çıkar?

sivilce izleri nedenleri

Sivilce izi çok yaygın bir dermatolojik durumdur. Akne genellikle gençlerin ortalarında veya 20’li yaşların başında gelişir ve yetişkinliğe kadar devam eder. 20’li yaşlarındaki kişilerin %15’i sivilceden etkilenirken, bu sayı 30’lu yaşlarındaki kişilerin %5’ine ve 50 yaş üstü kişilerin %1’inden daha azına düşmektedir.

Bir kişi sivilce geliştirdiğinde, genellikle asla tamamen geçmez ama genellikle zamanla daha az fark edilir hale gelir. Ek olarak, bu izlerin uzun süre tedavi edilmediği takdirde tedavisi çok zor olabilir. Akne izleri, ırk, cinsiyet, ekonomik geçmiş veya etnik kökene bakılmaksızın herkeste bulunabilir.

Bununla birlikte, sivilce izleri, daha açık tenli kişilerde ve daha koyu tenli kişilerde daha yaygın olma eğilimindedir. Bunun nedeni, yara iyileşme sürecinde üretilen yeni kolajenin cildi biraz inceltmesi yani eski kolajenin parçalanması sonucunda cildin zamanla dolgunluğunu kaybetmesi ve sivilce izlerinin başarılı bir şekilde tedavi edilmesini zorlaştırmasıdır.

Akne izleri, hormon değişikliklerinin saç foliküllerindeki bakterilerden inflamatuar bir yanıta yol açtığı erken ergenlik döneminde en yoğun olma eğilimindedir. Bu bireylerde gelişen akne lezyonları genellikle tipik bireylere göre daha köşeli ve daha derindir. Çoğu insan 20’li yaşlarına ulaştığında, ciltleri önemli ölçüde olgunlaşmaya başlamıştır. Bu da sivilce görünümünün azalmasına ve dolayısıyla sivilce izlerinin daha az belirgin olmasına neden olur. Sivilce izlerinin görünümü zamanla değişebilir ve bazı insanlar için bu görünüm zamanla veya lazerle yüzey yenileme veya kimyasal peeling gibi tedavilerle düzelebilir.

Bir yara iyileşme sürecinden sonra deriden normal kolajenin gelişimi, doku ve renkte değişikliklere yol açabilir ve bu değişiklik nedeniyle yüzey değişikliklerinden bir callus (bağışıklık ile ilgili beyaz veya pembe endurasyon) ile sonuçlanır. Bunlar genellikle küçüktür ve birbirine çok yakın bulunabilirler.

Bunlar genellikle derinin derinlerindeki hasarlardan iyileşen akne lezyonlarının sonucu olan çukurlar veya çöküntülerdir. Vücut zamanla daha az kolajen ürettiği için bu düzensizlikler daha belirgin hale gelir ve bu izlerin görünümü zamanla daha belirgin hale gelir.

Bu tür yara izleri en çok yüz, omuzlar, üst kollar veya sırt gibi çok fazla baskı veya sürtünmenin olduğu bölgelerde görülür. Bu lezyonlar çok hızlı iyileşme eğilimindedir ve pürüzlü kenarlar ve düzensiz renklenme ile belirgin skarlaşmaya dönüşme eğilimindedir.

Siyah nokta ve beyaz nokta, insanların yüzlerine veya vücutlarına bulaşacağı çok yaygın lezyonlardır. Bu tip akne lezyonları, kıl foliküllerinde büyük miktarda ölü deri hücresi birikmesi olduğunda ortaya çıkar. Folikül nihayet açıldığında, ciltteki melanin pigmentinin hava ve ışığa maruz kalma ile nasıl reaksiyona girdiğinden dolayı cilt yüzeyinde siyah gibi görünen bir siyah nokta oluşur. Bunlar yağlı cilde sahip kişilerde daha yaygındır ve cildi düzenli olarak temizleyerek ve yağlı veya karma ciltler için reçetesiz bir yüz temizleyici kullanarak sıklıkla önlenebilir.

Sivilceli kişilerde kırmızı yumrular çok yaygındır ve sivilcelere çok benzerler ancak beyaz/sarı doku yerine kırmızımsı bir renge sahiptirler. Bu şişlikler genellikle kan ve ölü deri hücreleriyle doludur ve cilt yüzeyinin hemen hemen her yerinde oluşabilir. Bu lezyonlardan önce gelen siyah noktaların aksine, kırmızı yumrular daha fazla kanla doludur ve bu nedenle sıkıldığında daha fazla ağrı ve kanamaya neden olur.

Tüm akne hastalarının yaklaşık %85’i, 20’li yaşların sonlarında veya 30’lu yaşların başında bir şekilde ciltlerinde yara izi belirtileri gösterir. Akne izleri tedavi edilmezse uzun süre görünür kalabilir ancak görünümlerini azaltmak için tedaviler mevcuttur. Yukarıda belirtilen semptomların tümüne yönelik bir sivilce izi tedavisi kullanmak genellikle daha belirgin sonuçlar sağlayacaktır.

Bir dermatolog, akne izlerini tedavi etmek için çeşitli teknikler kullanabilir, ancak bunların etkinliği her bireye bağlıdır. Dermatologlar tarafından kullanılan yaygın teknikler arasında kimyasal soyma, ablatif lazerle yüzey yenileme ve mikrodermabrazyon bulunur.

Kimyasal Peeling Nedir?

sivilce izleri

Kimyasal peeling, “asidik peel” veya “peel” gibi asitli peeling olarak da bilinir. Genellikle ya trikloroasetik asit (TCA) ya da fenol kullanılarak yapılırlar. Hasta, Dermabrazyon Makinesi adı verilen özel bir sandalyede 30-60 dakika oturur ve çok düşük konsantrasyonda kimyasal solüsyonla yıkanır.

Kimyasal çözelti son derece asidiktir ve pH’ı 5.5-7.0 arasındadır. Bu süreç ağrılıdır ve kimyasal solüsyon cilt yüzeyinde çok az su bıraktığından veya hiç su bırakmadığından çok acı verici, yakıcı ve hatta cilt yüzeyinde bir buz küpü gibi hissedilebilir.

Ablatif lazerle yüzey yenileme (önceden Intense Pulsed Light veya IPL olarak bilinir), özellikle ağız cerrahisi, abdominoplasti gibi invaziv prosedürlerden arta kalan keloidler veya yara izleri gibi inflamatuar akne ve derin yara izi olan hastalarda akne skarında büyük umut vaat etmiştir. (karın germe) veya gecikmiş yara iyileşmesi nedeniyle hiper-pigmente olmuş yanık bölgeleri.

Sivilce izleri ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu