Gezi Rehberi

Sırt Çantasıyla Seyahat Edebileceğiniz 5 Küçük Avrupa Şehri Neresidir?

instagram takipçi hilesi

avrupa 6

Yolculuk ve macera zamanı geldi. Kısa zaman için bile olsa Avrupa’nın birçok köşesinde tatlı ve küçük bir şehre seyahat düşü kurdunuz. Aklınıza belki de çok bilinmeyen alternatif bir rota ya da kendine has özelliklerde bir kasaba mevcut. Yolculuk kararı vermeden önce bir de bizim listemizi kontrol edin, sırt çantası ile gidebileceğiniz 5 küçük Avrupa şehri.

1) Lviv – Ukrayna

avrupa 5

Türkiye’ye yakınlığı ile bilinen ve pasaportsuz yeni nesil kimliklerle yolculuk edebileceğini bir yer olan Ukrayna’nın yeşili her tonunun yer aldığı parkları ile dolu öğrenci ve üniversite şehri Lviv. Yeme içme ve yaşam standartlarının oldukça uygun olduğunu belirtmeliyiz. Avrupalı gençlerin yaşam biçiminden estetik Sovyet mimarisine kadar birçok şeye tanıklık edeceğiniz bu sevimli şehir, park dinlenceleri ve uzun yürüyüşler için oldukça ideal.

Lviv’de otel konaklaması ya da ev kiralayabilirsiniz. Meşhur yiyecek ve içecekleri içinde Lvivarniya birası, el yapımı çikolata, Kiev usülü tavuk köfte, Pelmeni mantısı ve Borsch çorbası yer almaktadır. Bu güzel yemekleri yedikte sonra Lychakiv mezarlığı, Ivan Prano parkı ve Pazar meydanını gezebilirsiniz.

2) Pietrasanta – İtalya

avrupa 4

Dünyanın en çok turist çeken ülkelerinin başında gelen keyifli ve alternatif rotaların adresi olan Toskana bölgesi oldukça ilgi çekicidir. Michelangelo’nun meşhur heykellerinin mermerini temin eden bu küçük şehir tam anlamı ile bir açık hava sanat galerisi hüviyetinde. Güzel sanatlar üniversitelerinin kampüslerinde öğrenim görmeye gelen öğrencilerin sokaklarında şarap içtikleri bu güzide Toskana kasabası sırt çantası ile eşsiz bir seyahat imkanı sunmakta.

Pietrasanta’ya gittiğinizde ev kiralayabilir ya da Bed and breakfast pansiyonlar tutabilirsiniz. Bu küçük şehirde anti-pasti tabağı, Bologna usülü makarna ve Toskana şaraplarının tadına bakabilirsiniz. Museo Bozetti müzesi, kasabanın açık hava sergileri ve merkez meydanı, Via Garibaldi caddesinde yer alan galerileri gezmeden dönmemenizi öneririz.

3) Hallstatt – Avusturya

avrupa 3

Avusturya’nın Salzburg yakınlarında yer alan doğa harikası bir gölün kıyısında koruma altına alınmış küçük kasabalarda gezerek doğanın tüm güzellikleri eşliğinde bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Ayna gibi dümdüz bir durgun göl ile kuzeyin coşkulu ormanları özellikle fotoğraf makinesini yanlarından ayırmayan yolculuk severlere büyüleyici fotoğraf kareleri vermektedir. Doğa harikası bu bölgenin tek dezavantajı yeme içme ve yaşam bütçelerinin oldukça yüksek olması.

Doğa harikası bu küçük kasabaya gittiğinizde göl kenarındaki otellerde ya da kamp bölgelerinde konaklayabilirsiniz. Çeşitli dünya kahvelerinin eşliğinde Avusturya pastane geleneğinden pek çok tatlıyı deneyimleyebilirsiniz. Bu seyahatiniz esnasında huzur dolu ormanlar, göller ve tuz madenlerini görebilirsiniz.

4) Split – Hırvatistan

avrupa 2

Salt Akdeniz’in değil, dünyanın en özel deniz kıyılarından biri olan Adriyatik’in en güzel şehirlerinin başında gelen Split. Yaz aylarında çok sayıda turistin ziyaret ettiği bölgede ikbahar ve sonbahar ayları oldukça sakin ve keyifli geçmektedir. Ragosa ve Venedik dönemlerinden kalan kale şehri mimarisi ve taş binalar insanı çok farklı bir atmosfere götürebilmekte. Kuzey Avrupa’ya nazaran çok daha uygun yeme içme ve yaşam bütçeleri ile beraber Split’ten hareket eden feribot ile Vraç ve Hvar adalarına yolculuk yaparak, bu adalarda müzik festivallerinin ve gece hayatının tadına varabilrisiniz.

Split’e gittiğinizde şehir otellerinde ya da kale içi pansiyonlarında konaklayabilirsiniz. Pekarnija’da ayaküstü pizza, trüf mantar soslu makarna, papalina balık kızartması ve Hırvat rakiyasını tatmayı unutmamanızı öneririz. Bu lezzetlerin tadına baktıktan sonra Vraç ve Hvar adalarına, kale üzerindeki deniz manzaralı barlara ve çıplaklar kampını ziyaret edebilirsiniz.

5) Budva – Karadağ

avrupa 1

Avrupa’nın en küçük ve genç ülkelerinin başında gelen Karadağ’a vizesiz bir şekilde seyahatin son günleri, çünkü kısa bir zaman sonra Karadağ Avrupa Birliği’ne dahil olacak. Par birimi Euro olsa da diğer ülke vatandaşlarına da uygun bütçeler sunabilmekte. Yaz döneminde jet sosyetenin ve yat turistlerinin gözdesi haline gelen bölge, Adriyatik denizinin en güzel kıyılarından bir tanesidir. Budva, seyahat severler için, tırmanış rotaları, yerel ürünler pazarı, İtalyan mutfağı kıvamında yemekleri ve kale çevresinde konumlanan plaj kulüpleri ile birçok alternatif sunmaktadır.

Karadağ seyahatinizde plaj otellerinde ve sobelerde konaklayabilirsiniz. Kurutuluş et, Karadağ beyaz şarabı, ızgara ahtapot ve Jadran usülü midyeyi afiyetle yiyebilirsiniz.

Seyahat Edebileceğiniz 5 Küçük Avrupa Şehri Videoları

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu