Yerli Erkek Ünlüler

Sırrı Süreyya Önder Kimdir?

instagram takipçi hilesi

sirri süreyya 26

Tam adı: Sırrı Süreyya Önder
Doğum tarihi: 07 Temmuz 1962
Doğum yeri: Adıyaman / Türkiye
Burcu: Yengeç
Ailesi: Zeliha Önder (annesi), Ziya Önder (babası)
Çocukları: Ceren Önder
Mesleği: Senarist, Yönetmen
Aktif Yılları: 2006 yılından bu yana.

imdb-logo

Sosyal Medyada

instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Sırrı Süreyya Önder kimdir? Sırrı Süreyya Önder, sinema oyunculuğu; ulusal basında köşe yazarlığı, müzik yapımcılığı, yönetmenlik ve senaristlik yapmıştır.

Sırrı Süreyya Önder, 7 Temmuz 1962 tarihinde Adıyaman’da dünyaya gözlerini açmıştır. Annesinin adı Zeliha, babasının adı ise Ziya’dır. Henüz sekiz yaşındayken babasını kaybetmiştir. Dört kardeşi vardır. Çocukluk yıllarında amcasının oğlunun fotoğrafçı dükkanında çırak olarak çalışmış ve lastik tamiri dükkanı açmıştır.

Adıyaman lisesinden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi‘ni kazanarak Ankara’ya yerleşmiştir. Fakat ikinci sınıftan sonra üniversiteyi yarıda bırakmıştır ve inşaatlarda marley işçiliği yapmıştır.

12 Eylül darbesi sırasında tutuklanıp 12 yıl hapse mahkum olmuştur. Çeşitli cezaevlerinde 7 yıl hapis yattıktan sonra 1987 yılında cezaevinden çıkmıştır. Bir süre memleketinde bulunduktan sonra iş bulmak için İstanbul’a gitmiş ve bir şirkette kamyon şoförlüğü yapmıştır. 1.5 yıl kamyon şoförü olarak çalıştıktan sonra kendi kamyonunu alarak çalışmayı denese de iflas etti.

İlginizi çekebilir: Kahtalı Mıçe Kimdir?

Türkiye’den Kazakistan’a; başında Adıyamanlıların olduğu inşaatlarda çalıştı. 90’lı yılların ortasına doğru cezaevinden bir arkadaşının tavsiyesi üzerine önce Ukrayna’ya ardından da Moskova’ya gitti.

Bu ülke ve şehirlerde hep inşaat işçiliği yaptı. Üç yıl süren gurbetin ardından Ankara’da öğrencilik yıllarından arkadaşı gazeteci Tuncay Özkan‘ın davetiyle İstanbul’a dönerek Kanaltürk binasının inşaatından sorumlu oldu.

Bütün bu süreç içinde yazmaya ve okumaya hiç ara vermedi. 2003 yılında Yılmaz Güney’in “Duvar” filmine gitti. Film çıkışı karşılaştığı Barış Pirhasan‘ın “Senaryo yazmak ister misiniz?” ilanı, yaşamında yeni bir sayfa açılacağının habercisiydi. Zaman kaybetmeden Pirhasan’ın atölyesine gitti.

Gel zaman git zaman Barış Pirhasan Sırrı Süreyya Önder’e “atölyede öğretmenlik yapar mısın?” teklifi ile karşı karşıya kalınca hiç düşünmeden kabul etti. Beynelmilel’in senaryosunu bu atölyede bitirmiştir. Atıf Yılmaz ile tanışıklığı yine bu atölyede olmuştur.

BKM’nin Beynelmilel’e yapımcı olmasının ardından senaryosunu kendisinin kaleme aldığı Beynelmilel filminde ilk yönetmenlik heyecanını yaşamış oldu. İlk filmini Muharrem Gülmez ile birlikte yönettiği film, 2006 yılında çekilmiş ve Ocak 2007 yılına dek gösterimde kalmıştır.

Film 12 Eylül 1980 askeri darbesinin doğu bölgesindeki yerel halk ile çalgıcı sınıfının üzerindeki etkilerini trajikomik bir biçimde ortaya koyar. 2012 yılında F Tipi Film‘in de yönetmenleri arasında yer almıştır.

Sırrı Süreyya Önder’in tamamlamış olduğu dört senaryosu vardır. Biri Maraş katliamını anlatırken diğeri ise Berlin Duvarına gecekondu kuran bir Yozgatlı’nın öyküsünü. Üçüncü senaryo Keban Barajı’nın inşaatına başlarken istimlakı konu alırken dördüncü senaryo ise, devletin bir dönem çektirmiş olduğu Kürt filmini hicveden bir konuya sahip.

Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku saflarında katılmış olduğu 2011 genel seçimlerinde İstanbul 2. Bölgeden Milletvekili seçilmiştir. 23 Ekim 2013 tarihinde Halkların Demokratik Partisi’ne geçmek üzere BDP’den istifa etmiştir.

Sırrı Süreyya Önder, 1991 yılında Şile’de hemşehirlisi bir arkadaşının yazlığında tanışmış olduğu eşi ile dünya evine girmiştir. Ceren Önder adında bir çocuğu dünyaya gelmiş ve dört yıl sonra ayrılık kararı almışlardır.

2013 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Selçuk Aydemir’in yapmış olduğu “Düğün Dernek” adındaki komedi filminde Binnur Kaya, Burak Satıbol, Murat Cemcir, Ahmet Kural, Şinasi Yurtsever, Kemal İnci ve Rasim Öztekin ile birlikte rol almıştır.

30 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye Cumhuriyeti yerel seçimlerinde HDP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olsa da seçilememiştir. 7 Haziran 2015 tarihindeki genel seçimlerde HDP’den Ankara milletvekili seçilmiştir.

7 Eylül 2018 tarihinde Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısındaki salonda yapmış olduğu; 2013 yılı  çözüm sürecindeki Nevruz kutlamalarında yapmış olduğu konuşmadan ötürü “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 3 yıl 6 ay mahkum edilmiştir.

Sırrı Süreyya Önder Filmleri

 1. 2006 – Beynelmilel
 2. 2006 – Sis ve Gece
 3. 2008 – O… Çocukları
 4. 2008 – Kalpsiz Adam
 5. 2009 – Ada: Zombilerin Düğünü
 6. 2009 – Ejder Kapanı
 7. 2010 – Mar
 8. 2012 – Yer altı
 9. 2012 – F Tipi film
 10. 2013 – Düğün Dernek
 11. 2014 – İtirazım Var Oyuncu
 12. 2015 – İçimdeki Ses

Videoları

 

https://www.youtube.com/watch?v=svPQB1Ca2R0

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu