Kişisel Gelişim

Sınır Koymak Nedir? İnsanlara Nasıl Sınır Koyulur?

instagram takipçi hilesi

Sınır koymak nedir? İş ve özel hayatta sıklıkla rastlanan “sınır koyma”, kişisel alana saygı duyulması açısından şarttır. Birçok insan, sınırını bilmeyen insanlar yüzünden ciddi psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalır. Özellikle toplumda yumuşak başlı olarak nitelendirilen kişiler, ikili ilişkilerde oldukça zorlanır.

Bu yazımızda “insanlara nasıl sınır koyulur?” konusu hakkında bilgi vereceğiz.

1. Sınır Koymak İçin En Başından Sınırlarınızı Anlatın

Sınır Koymak Nedir? İnsanlara Nasıl Sınır Koyulur?

Karşınızda sizi hiç tanımayan bir insan var. Sizi, zaaflarınızı, duygularınızı ve değerlerinizi anlamasını beklemeyin. Sonuçta kimse Muneccim değil.

En başından sınırlarınızı anlatın. “Ben bundan hoşlanmıyorum, bir daha yapmazsam sevinirim.” Cümlesi ile her şeyi halledebilirsiniz. Karşı tarafa da sınırlarının neler olduğunu sorabilirsiniz. Bu sayede karşılıklı anlayış ile ilişkiyi devam ettirebilirsiniz.

2. Açık Sözlü Olmaktan Kaçınmayın

Sınır Koymak Nedir? İnsanlara Nasıl Sınır Koyulur?

Birçok insan açık sözlü konuşmaktan kaçınır. Gerçekten düşüncelerini net bir şekilde ifade edebilen insan sayısı “Yok” denecek kadar azdır. Neden? Hiçbir nedeni yok.

Karşı tarafa açık sözlü bir şekilde ne düşündüğünüzü anlatın. Başlarda konuşmak ve düşünceleri söylemek zor gelebilir. Ancak zamanla bu duruma alışacak ve eskisi kadar zorlanmadığınızı fark edeceksiniz.

3. Sinirlenmeden, Sakince Kendinizi İfade Edin

Sınır Koymak Nedir? İnsanlara Nasıl Sınır Koyulur?

Sınır koymak denildiğinde kavgacı ve sinirli bir tutum sergilenmesi gerektiği akıllara gelmesin. Ne kadar sakince kendinizi ifade ederseniz o kadar etkili bir adım atmış olursunuz.

Sinirlendiğinizde kendinize hakim olamıyorsanız sakinleşmeyi bekleyin ve olayın üzerinden zaman geçtikten sonra hislerinizi ifade edin.

İnsanlara mesafe koymak konusunda bir video bırakıyorum, buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

4. Yeri Geldiğinde Sert Bir Dille Uyarın

Sınır Koymak Nedir? İnsanlara Nasıl Sınır Koyulur?,

Her ne kadar yukarıda sakince kendinizi ifade etmeniz gerektiğini belirtmiş olsak da; bazı insanlar bundan anlamıyor. İnsanlara sakin konuşmak ve kibarlık bazı durumlarda yaramıyor.

Bu tarz bir insanla karşılaştıysanız biraz da sert bir tutum gösterebilirsiniz. Ona kızdığınızı ifade edebilir, bir daha böyle bir şey yaparsa ilişkinizin eskisi gibi olamayacağını belirtebilirsiniz. Asla müsemma göstermeyin. Bir seferlik alttan alayım ya da affedeyim diye düşünmeyin.

İLGİLİ BİLGİ: İlişkide Bencil Olduğunuzu Gösteren 5 Davranış!

5. Her şeye Rağmen Değişim Yoksa, Uzaklaşın

https://maksatbilgi.com/iliskide-bencil-oldugunuzu-gosteren-5-davranis/

Sınır koymak her zaman sözcüklerle mümkün değildir. Gerçekten bazı insanlar saygısızlık etmeyi marifet olarak bilirler ve tabir-i caizse arsızlığı ele alırlar.

Bu durumda yapmanız gereken tek şey: O kişiyle görüşmemektir. Karşı tarafı hayatınızdan bir daha almamak üzere çıkarın.

6. En Değerli Kişi: Kendiniz

https://maksatbilgi.com/iliskide-bencil-oldugunuzu-gosteren-5-davranis/

Sizi kimsenin üzmesine, yormasına, kırmasına ve meşgul etmesine izin vermeyin. Hiç kimse sizden daha değerli değil. Siz değerinizi fark ettikçe, karşı tarafta bunun bilincine varacaktır. Aksi takdirde mutsuzluk uçurumunda oradan oraya savrulursunuz.

Sınır Koymak Nedir? İnsanlara Nasıl Sınır Koyulur? Konusu Hakkında Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu