Kültür&Sanat

Sinemanın Şimdiye Kadar Ki En İyi 10 Kötü Adamı

instagram takipçi hilesi

Filmleri en iyi yapan şey ;  iyi karakterin karşısında , en iyi kötü karakteri oynamaktır. Örneğin bazen filmleri unutulmaz yapan, kötü karakterler olabiliyor. Filmi unutsanız bile, kötü karakterlerle filmi anımsayabiliyorsunuz. Bazı zamanlar iyi insanlara zarar verseler de onlara hayran olmamak elde olmuyor . Bazı karakterleri kötü olduğu halde , kötü olmadığına inanmak isteriz. Başlarına bir şey geldiğinde üzülürüz.

Filmin kötü karakteri olarak kendini, izleyicilere sevdirmiş ve hayranlık kazandırmış olanları da vardır. Bunlardan örneklemeye daha yazımı okurken bile düşünüyorsunuzdur. Ama hiç kendinizi yormayın! Sizler için sinema tarihinin en iyi kötü karakterini listeledik.

 İşte Kendini Sevdirmiş , Onlarsız Olmazsa Olmaz Olan Filmleriyle, Sinema Tarihinin En İyi 10 Kötü Adamı

10. Tony Montana –Yaralı Yüz/ Scarface

Scarface

Mafya filmleri denilince akla gelen oyuncuların başında gelen Al Pacino, bunu tescillendiren bir yapımı olan Tony Montana karakteriyle , Scarface filminde listemize 10. sıradan giriyor.  Filmde, Al Capone adlı mafya liderinden esinlenilerek yaratılan Tony Montana karakterinin bulaşıkçı olarak başladığı iş yaşantısı sonradan uyuşturucu dünyasına geçer. Tony birçok kişinin başaramadığını başararak hızlı bir şekilde yükselmiştir. Ancak bu yükselişine borçlu olduğu hırsına , yenik düşer ve hırsı yüzünden sona gelir.

Tony Montana

Öyle ki Grand Theft Auto: Vice City adlı video oyunundaki Tommy Vercetti karakteri de Tony Montana’dan esinlenilmiştir.

9. Patrick Bateman – Amerikan Sapığı / American Psycho

Patrick Bateman

Çok beğendiğim oyunculardan biri daha geliyor… Christian Bale, daha çok iyi karakterlerle onu görsek de kötü karakterleri de tıpkı iyi karakterdeki başarısıyla oynayabiliyor  . Bunu kanıtlayan ve kendi adına en sükse yapmış, en iyi kötü karakteri olan  Patrick Bateman karakteridir. Patrick Bateman genç bir Wall Street yatırımcısıdır. Aynı zamanda da bir katil! ilk görünüşte sıradan bir hayatı varmış gibi görünüyor. Ama karanlık tarafı da olan Patrick Bateman’ın hayatı oldukça ilginçtir. Öldürme sebebi aramadan vuruyor , kırıyor ve hiç acımıyor.

Diğer ilginç katillerin gibi (ortak özelliği olsa gerek) , öldürdüğü insanların vücutlarından hatıra olarak aldığı parçaları evinde saklıyor. Tam bir akıl hastası.

8. Ajan Smith – Matrix

Ajan Smith2

Listemizdeki  diğer karakterlerden ayrı olarak , günümüzün büyük bir sorunu olan, sanal virüslerinden biri diyebiliriz!  Ajan Smith , yönetmenliğini ve yazarlığını Larry ve Andy Wachowski kardeşlerin yaptığı Matrix üçlemesinin kötü karakteridir. (Şunu biliyorum , kardeşlerin yaptığı bütün yapımlar iyi oluyor. Aksini şimdiye kadar şahsen görmedim. ) Ajan Smith ‘i Hugo Weaving canlandırmaktadır.

Ajan Smith

Ajan Smith ‘in olayı ise , anormallikleri kontrol eden ve düzelten bir bilgisayar programıyken, serinin ilk filminde bozulup, diğer filmlerde de oldukça boy gösteren bir virüs haline gelmiştir. Ajan Smith’in esas amacı Mr. Anderson’ı, yani “The One” programının yüklendiği 6. Neo’yu, yok ederek Matrix sisteminin reboot olmasını sağlamak. Bu olurken de Matrix sistemini yok edip özgürlüğüne kavuşabilmek…

7. Jack Torrance – Cinnet / The Shining

Jack Torrance

Jack Torrance, alkolü bırakarak ailesiyle birlikte düzenli ve sıradan bir hayat kurma kararı verir. Bir arkadaşının yardımıyla, dağ başındaki bir otelin bakıcılık işini kabul eder. Hikayede burada başlar. Bu otele müşteri kıiş aylarında çok az gelir ve bunu bir fırsat olarak değerlendirir . Yarım kalan kitabını tamamlamaya başlar. Ancak kitabını tamamlamaya başlarken, otelin karanlık geçmişiyle ilgili garip ve korkunç şeyler olmaya başlar.

Jack Torrance

6. Freddy Krueger – Elm Sokağı Kabusu /A Nightmare on Elm Street 

Freddy Krueger

Elm Sokağı Kabusu ile ilgili dokuz ayrı filmde Freddy Krueger karakteri boy göstermiştir.

Hikayesi ise , yıllar önce  20’den fazla çocuğu öldüren ve delil yetersizliğinden mahkemece serbest bırakılan katil Krueger’ı , sinirli ve nefret dolu aileler kendileri cezalandırmak isterler.  Freddy Krueger’ı kendi kazan dairesinde diri diri yakarlar. Daha sonrasında ise Freddy Krueger, intikam almaya gelir. Siz miydiniz beni yakanlar diye 🙂

5.  Hannibal Lecter – Kuzuların Sessizliği /The Silence of the Lambs

Hannibal Lecter

Namı değer Dr. Hannibal Lecter, ilk kez Red Dragon kitabıyla ortaya çıkar. Karakteri ;  kurgusal, zeki bir psikiyatrist ve yamyam seri katil olarak.

Dr. Hannibal Lecter karakterinin en beğenilen versiyonunu ise usta oyuncu , Anthony Hopkins’in 1991 yılında “Kuzuların Sessizliği” filmiyle canlandırdığı halidir.  Hatta buradaki performansıyla Anthony Hopkins,  En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülünü almıştır.
Hannibal Lecter2

4. Lord Voldemort – Harry Potter

Lord Voldemort

Listede filmini izlemediğim ama listelerde yerinin bu sırada olduğunu garantileyen, bir karakter olduğunu bildiğim Voldemort var.

J.K. Rowling‘in yazdığı Harry Potter serisinin ortaya çıkma nedeni olan kurgusal karakter olan Lord Voldemort ,sadece Safkan Büyücü Irkından olanların Büyü Dünyasında yaşamasına izin veren hareketinin lideri olarak beliriyor.

Lord Voldemort

3. Joker – Kara Şövalye /The Dark Knihgt

Joker

Christopher Nolan ve Jonathan Nolan kardeşlerinin yapımıyla Batman Serisi tekrar kaleme alındı. Yeni bir bakış açıcı ve yeni bir açı kazanan seride hiç unutulmayacak kareler ve karakterler yer alıyor. Bunlardan en önemlisi ise hiç kuşkusuz, Joker karakteri. Kara Şövalye’de Heath Ledger tarafından canlandırılan karakter şimdiye kadar ki Joker içinde en iyisiydi. Ardından intihar ederek hayatını kaybetmesi hayranları tarafından (benimde) üzücü bir olaydı. Joker Karakterini Son olarak 2016’da ise Jared Leto tarafından canlandırıldı.

Joker 2

Kara Şövalye filmindeki Joker’in unutulmaz repliği, yüzündeki “gülümsemeyi” açıklarken ki söylediği sözlerdir. “Why so serious?

2. Darth Vader – Star Wars /Yıldızlar Savaşı

Darth Vader

Darth Vader, o kadar gaddar ki en yakınındakini bile , başarısızlığında affetmiyor ve öldürüyor. Daha fazla zalim ve acımasız biri.

Öyle ki Vader, Amerikan Film Enstitüsü tarafından hazırlanmış olan AFI’s 100 Years…100 Heroes and Villains listesinde sinema tarihindeki en önemli üçüncü kötü karakter olarak seçilmiş.

1. Sauron – The Lord Of The Rings / Yüzüklerin Efendisi

sauron

Açıkcası sıralamının en tepesinde , hangisinin olacağı konusunda birçok listeleri inceledim ve bu kötü karakterleri izleyenleri ve hayranlarına sordum. Sonunda listenin başı olarak Sauron ‘u gösteriyor veya söylüyorlar. Sizlerden yorum bekliyorum aksi için.

sauron goz

Sauron , Yüzüklerin efendisi üçlemesinin başından beri en kötü karakteridir. Her kötü olayların başlangıcı Sauron’dan gelir. Onu “Göz “olarak da biliriz.  Tamamen öfke ve nefret kusmaktadır.

 

Kaynak
BundleWannartSinema Sever Arkadaşlar

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu