Sibirya Kurdu Özellikleri Ve Bakımı

instagram takipçi hilesi

Sibirya Kurdu muhteşem güzelliği ve çarpıcı görünümü ile dikkat çeken köpek ırklarından biridir. Gerçek adı ise Husky’dir. Çarpıcı bir göz rengi vardır. Ayrıca ülkemiz başta olma üzere dünya genelinde de en çok beslenen köpekler içinde yer alır. Oldukça sert ve ihtişamlı bir duruşu vardır. Ancak bir o kadar da duygusal ve sıcakkanlı olduklarını da söyleyebiliriz. Sahiplerine derin bir aşkla bağlıdırlar. Sibirya Kurdu köpekler iç ve dış ortamlarda rahatlıkla beslenebilmektedir.

sibirya kurdu

Eğlenceli bir köpek ırkı sahiplenmek istiyorsanız Huski köpekler ideal bir seçim olacaktır. Sahipleri ile sürekli oyun oynamayı seven bu cins köpekler ayrıca kızak köpekleri olarak bilinirler. Soğuk havalarda oldukça dayanıklı bir kürk yapıları vardır. Husky köpekler tam anlamı le arkadaş canlısıdır. Özellikle bebekler ve çocuklarla aralarının çok iyi oldukları bilinir. Diğer evcil hayvanlarla da sorunsuz bir şekilde yaşayabilirler.

Sibirya Kurdu köpekler en dayanıklı ırklardan biridir. Ayrıca ta bir görev köpeği olduklarını da söyleyebiliriz. Oldukça çalışkandırlar. Çok zeki bir yapıları vardır. Verilen tüm eğitimlere açıktır. Özellikle Sibirya Kurdu yavru döneminde iken eğitmelisiniz. Alan koruma ve itaat eğitimlerini sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz. Sibirya Kurdu köpeğiniz ile eğlenceli ve macera dolu günleri birlikte yaşayabilirsiniz.

Sibirya Kurdu Kişilik & Karakter Özellikleri

haski

Sibirya Kurdu köpekler her zaman en zeki ve atik köpek cinsleri içerisinde yer almıştır. Ancak bağımsızlıklarına da çok düşkün oldukları bilinmektedir. Birazcık yaramaz olduklarını söyleyebiliriz. Ancak Sibirya Kurdu yavru iken alıştırdığınız zaman sözünüzden asla çıkmayacaktır.

Oldukça zarif ve dikkat çeken bir görünüme sahiptirler. Bununla birlikte sürekli hareket etmek isteyeceklerdir. Yerinde duramayan bir yapısı olduğu için de evi içerisinde veya dışarıda sürekli oyun oynadığını görebilirsiniz. Eğer bahçeli bir evde yaşıyorsanız gerekli güvenlik önlemlerini almalısınız. Onun bunalmadan rahatça dolaşabilmesi için bahçenizi ona göre dizayn etmelisiniz.

Husky köpeklerin soğuk havaya oldukça dayanıklı oldukları bilinmektedir. Ancak sıcak havalardan çok hoşlandıkları söylenemez. Bunun için sıcak ortamlarda rahatsız olmaktadırlar. Ilıman ve soğuk bölgelerde daha mutlu ve sağlıklı şekilde yaşadıkları bilinir.

Husky köpekler ailesine oldukça düşkündür. Her zaman sevdiklerine karşı nazik olmak isterler. Ayrıca sizden de aynı davranışı beklerler. Oldukça sosyal bir köpek ırkıdır. Diğer köpeklerle ve hatta kedilerle bile arkadaşlık kurmak isteyeceklerdir. Kesinlikle diğer evcil hayvanlara karşı saldırgan bir tutum sergilemezler. Ancak yine de eğitimi sırasında sosyalleşmesine de dikkat edilmelidir. Sibirya Kurdu köpeklere erken dönemde eğitim vermelisiniz.

Sibirya Kurdu Tarih

sibirya kurdu yavru

Sibirya Kurdu geçmişinin çok eskiye dayandığı düşünülen köpeklerden biridir. Ancak tam olarak atalarının ve geliştirildiği tarihin bilinmediğini söyleyebiliriz. En eski kökenine gidildiği zaman Spitz cinsi köpeklerle akraba oldukları görülmektedir. Ayrıca Husky cinsi köpeklerin en eski öpe ırklarından biri oldukları da bilinmektedir.

Huski köpeklerin eskiden Kuzey Kutbu’nda yaşadıkları bilinmektedir. Bu yüzden de bölgenin iklimi ile çok uyumlu bir yapıları vardır. 1909 yılında kızak yarışına katılmaları için Kuzey Amerika’ya getirilmişler. Ancak bu dönemlerde Sibirya Kurdu insanların pek ilgisini çekememiştir. İlerleyen dönemlerde ise kızak yarışlarında öne çıkan Husky cinsi köpekler insanlar arasında da popüler olmaya başlamıştır. 1925 yılında tüm dünya genelinde popülerlik kazandığını da söylemek mümkündür.

Dünyaya bakıldığında ilk olarak Sibirya Kurdu’nun Kanada’ya getirildiği bilinir. Daha sonra da Amerika’ya getirilen Sibirya Kurdu bu bölgelerden tüm dünyaya yayılmıştır. 1930 yılında ise AKC tarafından Husky cinsi kabul edilmiştir. Tarihin en önemli dönemlerinde başrol almışlardır. Özellikle savaşlarda arama kurtarma görevlerinde bulunmuşlardır. Günümüzde de Sibirya Kurdu bahçe veya evde beslenilen köpeklerden biri olarak tanınmaktadır.

Sibirya Kurdu Fiziksel Nitelikler

Sibirya Kurdu denildiği zaman akla ilk olarak iri ve renkli gözleri gelmektedir. Kendine has fiziksel özellikleri bulunmaktadır. Sibirya Kurdu özellikleri ve ayırt edici nitelikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Husky cinsi köpeklerin vücutları oldukça atletik ve kaslıdır. Ayrıca çok dayanıklı bir vücut yapısına sahiptirler. Hem uzun hem de dikdörtgen formunda bir vücutları vardır.
 • Sırt bölgelerinde yoğunluklu olarak geri veya siyah tüyler bulunur. Ayrıca uzun ve çok sık tüylerden oluşan bir kürkü vardır. Tüyleri o kadar yoğundur ki gözlerini bile kapatabilir.
 • Huski köpeklerin boyun çevresinin biraz katmanlı ve kırışık olduğu bilinir. Yoğun tüyleri nacaklarında ve kuyruk bölümünde pek görülmez. Genel olarak patilerinde ve bacaklarında beyaz rengin haki olduğu dikkat çeker.
 • Sibirya Kurdu özellikleri gereği kürk rengine göre gözlerinin değiştiği bilinmektedir. Aynı şekilde burun rengi de tüy rengine göre farklılık gösterebilmektedir. Kulakları yüzü ile orantılıdır.
 • Sibirya Kurdu özellikleri içinde en dikkat çeken detaylardan biri de gözleridir. Genellikle cam mavisi renginde olan gözleri dikkat çekicidir. Ancak kehribar ve kahverengi de olabilir. Ayrıca biri mavi diğeri kahverengi olan Sibirya Kurdu cinsleri de bulunmaktadır.
 • Husky köpeklerin tüyleri göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir. Soğuk havalarda dayanıklılığı ile bilinen kürkü çift katmanlıdır. Vücudunda daha yoğun tüy bulunur. Uzun bir tüy yapısına sahiptir.
 • Sibirya Kurdu köpeklerin kürkleri farklı renklerde olabilir. Genellikle beyaz yoğunluklu bir kürk rengine sahip oldukları bilinir. Ancak siyah, gri ve kahverengi renklerinde de olabilirler. Samur ve beyaz ile kahverengi ve gümüş renklerindeki cinsleri çok nadirdir. Sibirya Kurdu hangi renk olursa olsun sırtında beyaz tüyleri kesinlikle bulunur.

Sibirya Kurdu Bakımı

 • Sibirya Kurdu dış yaşama karşı dayanıklı olsa da özel bir bakım ister. Sibirya Kurdu bakımı içerisinde tüylerine ayrıca önem vermelisiniz. Çift katmanlı bir kürkü olduğu için fazla tüy dökebilir.
 • Husky köpekler yıl içerisinde iki kez tüy dökme problemi yaşayabilmektedir. Bu dönemde tüy bakımına ayrı bir hassasiyetle yaklaşılmalıdır.
 • Huski köpeklerin haftalık en az 2 kez tüylerinin taranması gerekmektedir. Bu sayede köpeğinizin ölü tüylerden arınmasını sağlayabilirsiniz.
 • Oldukça hareketli bir köpek oldukları için günlük egzersiz ihtiyacı duyarlar. Sibirya Kurdu bakımı sırasında günlük 30 dakika yürüyüşü ihmal etmemeniz gerekir. Ancak sıcak havalarda gölge ve serin yerleri tercih etmelisiniz.
 • Sibirya Kurdu bakımı sırasında kesinlikle tasma kullanmaya dikkat etmelisiniz. Oldukça bağımsız bir ruh halleri olduğu için başıboş gezmek onların en zevk aldığı şeylerden biridir.
 • Husky köpeklerin aşılarının düzenli olarak yapılması onların sağlıklı bir ömür geçirmesi için önem taşımaktadır.
 • Haftalık tırnak ve kulak içi kontrollerini de yapmalısınız. Ayrıca haftada 3 kez dişlerini fırçalamayı ihmal etmemelisiniz.
 • Dışarıda çok vakit geçiren bir köpek olduğu için tüyleri de çok sık kirlenecektir. Pek banyo ihtiyacı duymazlar. Yine de kürkü kirlendiği zaman onu yıkamalısınız. Kürkü suya karşı çok dayanıklıdır. Çok sık aralıklar ile Sibirya Kurdu köpeğiniz yıkarsanız tüylerinin yapısını bozabilirsiniz.

Sibirya Kurdu Eğitimi

Sibirya Kurdu zekası ile sizleri şaşırtabilir oldukça zeki ve akılı bir köpek cinsidir. Husky cinsi köpekler zeki olsalar da eğitim sürecinde sizleri bazen zorlayabilirler. Sibirya Kurdu yavru iken büyük bir emek isteyecektir. Oldukça inatçı bir yapıları olduğu için onu yavru döneminde eğitmeniz büyük önem taşımaktadır.

Sibirya Kurdu yavru iken bile sizleri çok zorlayabilir. Ancak liderliğinizi ona kabul ettirmek için çok sabırlı olmanız gerekir. Bu şekilde eğitim sırasında kesinlikle kontrolü elinizden bırakmamasınız. Günlük egzersiz saati ile birlikte eğitim saatini de aksatmamanızda yarar olacaktır.

Husky köpeklerde temel itaat eğitimi yanı sıra sosyalleşme eğitimi de oldukça önemlidir. Özellikle itaat ve komut eğitimlerine kesinlikle ara verilmemesi tavsiye edilir. İnatçı kimliklerini kırmak için ödül mamalarını eğitim süresinde kullanabilirsiniz. Köpek parkları ve yürüyüşler ise onların sosyalleşmesi için yeterli olacaktır. Ancak Sibirya Kurdu eğitimi sırasında kesinlikle tasmasız hareket etmemelisiniz.

Sibirya Kurdu Resimleri

Sibirya Kurdu güzelliği ile sizleri de etkisi altına alacak. Masmavi gözleri ve parlak tüyleri ile sizler de Husky köpeklerin gösterişli duruşlarına hayran kalabilirsiniz. Özgürlüklerine çok düşkün bir köpek olarak bilinen Huski köpekler ev için de uygun bir ırktır. Ancak eğitim sürecini aksatmamanızda yarar olacaktır.

Sibirya Kurdu köpeğiniz ile mutlu bir yaşam sürebilmek için onun bakımını ihmal etmemelisiniz. Kürkünün parlaklığını koruması için iki günde bir tüylerini taramalısınız. Sibirya Kurdu denildiği zaman akla ilk olarak bakışları gelir. Çok asil bir duruşa sahiptirler.

Kendinden emin tavırları karakteristik yüzlerine de yansımıştır. Sizler de Sibirya Kurdu cinsi köpeğiniz ile çok yakın arkadaş olabilirsiniz. Sert duruşunun ardında tam bir yaramaz çocuk gibi olduğunu unutmayınız. Saatlerce sizinle oyun oynamaktan sıkılmazlar. Bu afacan köpekleri sizler de çok seveceksiniz. Sibirya Kurdu en arkadaş canlısı ve sosyal köpeklerdendir.

Sibirya Kurdu Eğitimi

Sibirya Kurdu eğitimi sırasında sahibi olarak çok sabırlı olmanız gerekir. Sibirya Kurdu yavru döneminden itibaren sizleri zorlu bir süreç beklemektedir. Emir almaktan pek hoşlanmadıkları için liderliğinizi uzun bir zaman sonra kabul edebilirler. Eğer onun karşısında ne kadar ciddi olduğunuzu belli etmezseniz baskın karakter o olacaktır. Bunun dışında Sibirya Kurdu yavru iken sözünüzü dinletirseniz çok kolay bir şekilde eğitilebilirler.

Çok çabuk odaklanma sorunu yaşayabilirler. Dikkatini canlı tutmak için ödül mamalarını tercih edebilirsiniz. Her gün farklı bir teknik ile eğitimlere devam etmelisiniz. Ayrıca eğitimleri eğlenceli hale getirirseniz Sibirya Kurdu köpeğiniz de bu işten keyif alacaktır.

Husky köpeklerde eğitimin bir zorunluluk olduğunu bilmelisiniz. Saldırgan bir köpek değillerdir. Ancak özgürlüklerine çok düşkün oldukları için gidebilirler. Uzun saatler süren eğitimler onlar için çok sıkıcı olacaktır. Gerek günlük gezintilerde gerekse eğitimlerde tasmasız hareket etmemelisiniz. Sibirya Kurdu çok hızlı hareket edebilir. Sizden kaçmaması için gerekli önlemleri almalısınız.

Sık Sorulan Sorular

Sibirya Kurdu Fiyatı Ne Kadar?

Sibirya Kurdu köpeklerin özelliklerine göre fiyatlarında farklılıklar olabilir. Sibirya Kurdu fiyatları köpeğin göz ve kürk rengine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle mavi gözlü ve maskeli olan Husky köpeklerin fiyatları daha yüksek olabilir. Genel olarak Sibirya Kurdu fiyatları 1.500 TL ve 5.000 TL arasında değişebilir.

Sibirya Kurdu Türkiye’de Yaşar Mı?

Sibirya Kurdu cinsi köpekler ülkemizde de oldukça popülerdir. Sıcak iklime sahip olan yerlerde yaşaması oldukça zor olabilir. Köpeğinizin kendi sağlığı için soğuk ve ılıman iklimli yerleri tercih etmeniz tavsiye edilir.

Sibirya Kurdu Çok Tüy Döker Mi?

Sibirya Kurdu orta ve yoğun tüy dökebilen bir köpektir. Yılda iki kez tüy dökme sorunu yaşayacaktır. Ancak haftalık olarak 2 veya 3 kez tüylerini tarayarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Sibirya Kurdu Üşür Mü?

Sibirya Kurdu kürkü iki katmalıdır. Soğuk havalara en fazla dayanan köpek ırkı olarak bilinmektedir. Dış mekanlarda üşümeden ve hasta olmadan yaşayabilmektedir. Ancak yine de kış mevsiminde hasta olmaması için kapalı bir kulübe veya evi tercih etmelisiniz.

Sibirya Kurdu güzelliği, gözleri ve ihtişamlı duruşu ile pek çok hayvan severi etkilemektedir. Sizler de bu eşsiz güzellikteki köpek cinsi ile mutlu bir yaşam sürebilirsiniz. Husky cinsi köpeklerin bakımı çok zor değildir. Ancak eğitim için gerekli görülürse profesyonel bir yardım alabilirsiniz. Sizin arkadaşlığınız ve sevginiz Sibirya Kurdu köpeği mutlu etmek için fazlası ile yetecektir. Sibirya Kurdu sahiplenmek için Patibul web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu