İş & Finans

Shiba Coin (Shiba Inu) Nedir? Nereden Alınır?

instagram takipçi hilesi

Shiba Coin ya da diğer bir adı ile Shiba Inu (SHIB), büyük ölçüde köpek temalı ekosistemi, perakende yatırımcılar tarafından fiyatına ilişkin spekülasyonlar ve güçlü topluluk katılımı nedeni ile bu sene popülaritesi artan Ethereum tabanlı bir ERC-20 tokenidir.

Bu dijital para, 2013 yılında viral bir meme (mim) trendini ateşleyen ve ardından kötü şöhretli dogecoin kripto para biriminin yaratılmasına yol açan aynı adı taşıyan Japon köpek türünden ilham alındı. Shiba coin, dogecoin ve diğer yüzlerce evcil hayvandan ilham alan dijital varlıkla birlikte, sektörde toplu olarak “meme paraları” olarak bilinir hale geldi.

Normal koşullarda bir meme tokeni, sahiplerine bitcoin ve Ethereum gibi daha yerleşik kripto para birimleri ile karşılaştırıldığında çok az fayda sağlar ya da hiç fayda sağlamaz. Bununla birlikte, shiba coin geliştirme ekibinin, Temmuz ayında merkezi olmayan bir borsa başlatmak da dahil olmak üzere, SHIB sahiplerine daha fazla değer sağlamaya yönelik meşru bir girişimi olduğu görülmektedir.

Shiba Coin

Shiba Coin Parasını Kim Çıkardı?

Shiba Inu, 2020 yılının Ağustos ayında Dogecoin’e doğrudan bir rakip olarak piyasaya sürüldü. Ancak Dogecoin’den farklı olarak, Ryoshi olarak bilinen Shiba Inu’nun gizemli yaratıcıları, o zamandan beri coini diğerlerinden ayıran bazı tasarım kararları aldı. Ryoshi’ye göre SHIB, “0.01 $ işaretini hiç geçmeden katlanarak dogecoin değerini geçme yeteneğine” sahiptir. Bunu perspektife koymak için, shib, basın zamanında 0,00002831 dolardan işlem görüyordu. Bu da 0,01 dolardan çok uzaktır. Yine de, piyasa değeri Dogecoin’in piyasa değerinin üçte birine ulaştı.

Yukarıda belirttiğimiz gibi, Shiba coin’in piyasaya sürülmesinin ardından Ryoshi, tokenin toplam arzının yarısını Buterin’e aktarırken, diğer yarısı merkezi olmayan bir borsa olan Uniswap’ta kilitlendi. Shib topluluğunun woofpaper olarak adlandırdığı projenin teknik incelemesinde yazıldığı gibi amaç, onları sonsuza kadar kilit altında tutacağı umuduyla 500 trilyon SHIB’nin sahipliğini Buterin’e devretmekti.

Shiba Coin

Shiba Coin’in Temel Özellikleri

Shiba Inu ile ilgili ilk dikkate değer şey, toplam arzıdır. 2020 yılındaki resmi lansmanı sırasında toplam 1 katrilyon SHIBA coin basıldı. Katrilyon, arkasından 15 sıfır gelen bir sayıdır. Shiba inu arzının yaklaşık %50’si, kullanıcıların diğer yatırımcıların ticaret yapabileceği likidite havuzlarına varlık çiftlerini yatırdığı merkezi olmayan bir borsa olan Uniswap SHIB/ETH likidite havuzunda kilitlendi. Bu, otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcı sistemi olarak bilinmektedir.

Shiba token arzının diğer %50’si, tokenları ölü bir kripto cüzdan adresine göndererek büyük çoğunluğunu yakan Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’e bağışlandı. Shiba Inu, ayrıca Shibaswap adı verilen merkezi olmayan bir borsadan ve “LEASH” ve “BONE” adlı diğer iki jetondan oluşur.

Shiba Nereden Alınır?

Shiba Coin, dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance platformunda işlem görmektedir. Binance Global‘e üye olarak dilediğini para birimi ile bu kripto parayı alabilirsiniz.

https://www.binance.com/tr/trade/SHIB_TRY bağlantısına giderek SHIB/TRY paritesini görebilir ve alım gerçekleştirebilirsiniz.

Shiba Coin

Shiba Coin İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=3BAF7v8uflw

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu