Yerli Kadın Ünlüler

Sevda Erginci Kimdir?

instagram takipçi hilesi

sevda erginci
Tam adı: Sevda Erginci
Doğum tarihi: 3 Ekim 1993
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu: 1,59 m
Ailesi :
Mesleği: Tiyatro, Dizi ve Sinema Oyuncusu
Aktif Yılları : 2012’den bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Sevda Erginci kimdir?, 3 Ekim 1993 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ailenin tek çocuğu olan ünlü oyuncu, memur bir ailenin çocuğudur. Annesi ve babası, henüz o 4 yaşlarında iken boşanmışlardır. Bu süreçte daha çok annesi ile beraber kalan Erginci, çocukluğundan beri tiyatroya ve dansa düşkündür. 15 yaşına geldiğinde ise tiyatro ile daha yakından ilgilenmeye başlayarak, bu yönde çalışmalar yapmıştır.

15 yaşlarındayken İstanbul’da kurulan Semaver Kumpanyası’nda “Paki ve Sevgi Çiçekleri” adlı oyunda oynamaya başlayarak ilk profesyonel tiyatro oyununu sergilemiştir. Bu süreçte, yaklaşık 2 yıl oyunculuk eğitimi alarak bu alanda yetkinlik kazanmayı başarmıştır.

Başarılı oyuncu Sevda Erginci, ekranlarımıza ilk olarak Mahsun Kırmızıgül‘ün baş rolünü oynadığı “Koyu Kırmızı” adlı dizide oynamıştır. 2012 yılında yayınlanan bu dizide Mahsun Kırmızıgül’ün yanı sıra Özgü Namal ve Ozan Güven gibi usta oyuncularla birlikte rol alarak kendisini daha da ön plana çıkarmayı başarmıştır. Güzelliği ve sempatikliği ile birçok kişiyi etkileyerek geniş bir hayran kitlesine sahip olmuştur.

Sevda Erginci 2012 yılında “Veda” isimli dizi de Lamia karakterine can vermiştir. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarının anlatıldığı bu dizide, Fahriye Evcen ve Mehmet Aslantuğ gibi oyuncularla çalışmıştır. 2013 – 2014 yıllarına varıldığında asıl ününü kazandığı ve yıldızının parladığı “Karagül” adlı dizide rol almaya başladı.

Fox ekranlarının en sevilen dizilerinden olan Karagül dizisinde “Ayşe” karakterinde izlediğimiz Sevda Erginci; Yavuz Bingöl, Ece Uslu ve Mesut Akusta ile rol alarak daha çok tanınmaya başlanmıştır. 2015 yılında ise ilk sinema filmini çeken güzel oyuncu, Türkan Şoray‘ın hayatının anlatıldığı “Uzaklarda Arama” filminde Nazlı karakterini canlandırmıştır.

Başarılı ve genç oyuncu, günümüzde Fox ekranlarında yayınlanan “Yasak Aşk” dizisinde gururlu ve mağdur bir karakter olan Zeynep Yılmaz‘ı canlandırıyor. Bu dizide Onur Tuna ile baş rolü paylaşan Erginci, ilk olarak bir dizide ana karakteri canlandırmakta. Dizide Talat Bulut, Şevval Sam ve Eda Ece gibi isimlerde yer alıyor.

2020 yılının Eylül ayında, TRT 1 ekranlarından yayına giren Uyanış: Büyük Selçuklu adlı dizide Turna‘yı oynamaktadır.

Sevda Erginci Rol Aldığı Diziler

 1. 2012- Koyu Kırmızı (Ayşe)
 2. 2012- Veda (Lamia)
 3. 2013 – 2015- Karagül (Ayşe)
 4. 2016- Hayat Bazen Tatlıdır ( Kara Sevda)
 5. 2017- Ver Elini Aşk (Sultan Ayperi)
 6. 2018- Altın Tepsi
 7. 2018- Yasak Elma (Zeynep Yılmaz) –
 8. 2020- 2021- Uyanış: Büyük Selçuklu / Turna (Dizi)
 9. 2021-2022- Elkızı (Ezo Bozdağlı)
 10. 2022-Seni Kalbime Sakladı (Zeynep Gören)

Rol Aldığı Filmler

 1. Uzaklarda Arama (Nazlı) – 2015

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
sendeyim.netPinterest

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu