Yaşam

Ses Estetiği Nedir?

instagram takipçi hilesi

Ses estetiği, son yıllarda oldukça sık talep edilen bir uygulama olmaya başladı. Daha önce sadece ses telleri üzerinde bir hasar oluştuğunda başvurulan ses tedavileri, artık mevcut sesten memnun olmayan sağlıklı kişiler tarafından da tercih ediliyor.

ses estetigi nedir2

İnsanları etkileyebilmek, kişilerde olumlu bir intiba bırakabilmek güzel bir sese sahip olma arzusunu artırıyor. Kişiler için etkili bir sesin psikolojik bir ihtiyaç olarak görülmesi de ses estetiğine olan ilginin her geçen gün artmasına neden oluyor.

Daha önce sadece ses telleri üzerinde bir hasar oluştuğunda başvurulan ses tedavileri artık mevcut sesinden memnun olmayan sağlıklı kişiler tarafından da tercih edilmeye başlandı. Karşımızdaki kişiyi etkileyebilmek için en önemli silahımız sesimizdir. Bu yüzden de kişilerin ses karakteristikleri çok önemlidir. Güzel ses insana güven verir ve karşıdakini etkiler. Ses estetiği de bunları sağlayan bir sistemdir.

Kadınlar kalın sesten, erkekler ince sesten şikayet edebiliyor. Ses inceltme ve ses kalınlaştırma olarak iki tür ses estetiği operasyonu bulunuyor. istenen sese ulaşabilmek için kullanılan yöntemler arasında ses terapisi ve çeşitli ses cerrahileri vardır. Ses estetiği teknikleri oldukça başarılı tekniklerdir ve günümüzde de sıklıkla uygulanmaktadır.

ses estetigi nedir4

Erkeklerin sesi daha çok kalın diye tabir edilirken bayanların sesi tiz diye tabir edilir. Az rastlansa da bazı erkeklerin sesi çok ince ya da tiz çıkabilmektedir. Yine bazı bayanların sesi ise tam aksi çok kalın olabilmektedir. Bazen telefonda bir bayan kalın sesinden dolayı karşısındaki tarafından erkek, ince sesli bir erkek telefonda karşısındaki tarafından bayan olarak algılanabiliyor. Ses sorunlarını giderme ameliyatında uygulanan yöntem şudur. Kişi uyutulmayarak sınırlı uyuşturma yapılır. Bu esnada sesin oluşumunu sağlayan ses telleri birbirine yakınlaştırılır ya da uzaklaştırılır.

Hasta Operasyonda Kendi Sesini Seçebiliyor

Ses telleri bir perde gibidir. Ses inceltme veya kalınlaştırma ameliyatlarını bir enstrüman teli üzerinden değerlendirebiliriz. Eğer kişinin sesi çok ince yani tiz ise ses telleri arasındaki mesafe çok fazla demektir. Ameliyat esnasında ses telleri birbirine yaklaştırılarak daha kalın bir ses tonu elde edilmesi sağlanır.

Ses tellerini yakınlaştırma esnasında cerrah tarafından hastaya “Bu şekilde nasıl?” diye soru sorulur. Hasta birkaç kelime ile sesi kontrol eder, istediği tonu yakaladığını belirtirse ses telleri o şekilde sabitlenir. Bayanlardaki kalın sesin inceltilmesi için ise tam tersi bir işlem yapılır. Ses telleri arasındaki mesafe açılarak ses inceltilir.

ses estetigi nedir3

Ses Hijyeni Operasyondan Sonra Önemlidir

Ses hijyeni, ses tellerini nemli tutarak ve tahriş edici maddelerden uzak tutarak ses tellerinin bakımı ve korunması demektir. Nemlendirici tedavi hemen hemen bütün ses hastalıklarında kullanılmaktadır. Nemlendirilmiş ses telleri en az durum ile titreşime girmekte ve koruyucu bir tabaka oluşturmaktadır.

Ayrıca nem, ses tellerini oluşabilecek zararlardan korumakta ve ses tellerinin yeniden zarar görmesini engellemektedir. Ses tellerini nemlendirmenin yolları; bol alarak hücreleri içeriden nemlendirmek ve kafein, alkol gibi vücudun iç yapısını kurutan maddelerden kaçınmak, burundan su buharı solumak veya doktor kontrolünde vücut salgılarını akışkan hale getiren ilaçların alımını içermektedir.

Ses Estetiği İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu