Kişisel Bakım

Selülit Nedir ve Neden Oluşur?

Selülit İçin Egzersizler

instagram takipçi hilesi

Selülit, derimizin altında biriken yağların kollarda, bacaklarda ve özellikle kalçada toplanarak, bu bölgelerin portakal kabuğu görünümüne bürünmesine verilen isimdir. Bu sorun daha çok kadınların karşılaştığı bir durum olarak görülse de, aslında erkekler de bazen bu durumu yaşayabilmektedirler. Bir dolaşım bozukluğu olarak bilinen bu durum, tüketilen fazla yağlı yiyecekler sonucunda oluşmaktadır.

Bundan muzdarip olan pek çok insan, görünüşünden memnun olmamakla birlikte, özellikle yaz aylarında plajda ve havuzda kendilerini pek rahat hissetmezler.  Birçok kadının korkulu rüyası haline selülit, yalnızca kilolu insanlarda gözlenmez. Kilolu veya zayıf fark etmeksizin genetik yatkınlığa ve tüketim alışkanlıkları ile ilişkilidir.

selulit cozumu olan bir sorundur h4257

Selülit Neden Oluşur?

Vücudumuzda selülit oluşan kısımlar, kanın dolaşımının yavaşladığı bölgelerdir. Kan dolaşımının sıkıntılı ve yavaş olduğu bölgelerde damarlar genişleyerek sıvı akıtır. Damardan sızan bu sıvının, vücutta bulunan savunma mekanizması sayesinde bağ dokusu adı verilen bir doku ile etrafı sarılır.

Bağ doku ile sarılan bu sıvı, küçük kesecikler meydana getirir. Oluşan bu kesecikler zamanla damardan sızan sıvı ile gittikçe şişer ve dengesiz bir biçimde kalça, kol ve bacak gibi bölgelerde yayılır. Böylece vücutta hoş olmayan, portakal kabuğu görünümü oluşur. Buna bölgesel selülit adı verilmektedir.

selulitsiz bacak

Kaç Tip Selülit Çeşidi Vardır?

1 – ) Birinci Dereceden:

Birincil selülitler vücutta kesinlikle belli olmaz. Yalnızca bazı bölgeler el ile sıkıldığında meydana çıkar. Buna gizli selülit de denir.

2 – ) İkincil Dereceden:

İkincil selülit tipi, genellikle orta yaşlardaki bireylerde görülür. Sorun, dışarıdan belli belirsiz görünür. Elle sıkıldığında veya sorun kalçada ise otururken daha da belirgin hale gelir.

3 – ) Üçüncül Dereceden:

Üçüncül selülit tipinde ise, selülit vücutta çok belirgin şekilde görülmektedir. En sık rastlanan çeşiti budur ve 40 yaş üzerindeki kadınlarda çok sık görülür.

selulit

Selülit Oluşumunu Engelleyen Egzersizler:

  • Öncelikle ayakta dik bir şekilde durun. Elleriniz kalçalarınıza yapışık olsun. Daha sonra sağ bacağınızı yana doğru açın ve vücudunuzu sağa doğru eğerek el parmağınız ile ayağınıza değecek kadar esneyin. Daha sonra sağ bacağı kapatıp sol bacağınızı sol tarafa doğru açın ve aynı hareketleri bu bacakta da gerçekleştirin. Bu bel ve baldırlarınızda oluşacak yağlanmaları engeller.

 

  • Ellerinizi belinizde sabitleyin ve dik durun. Daha sonra sağ bacağınız ön tarafa doğru kırarak ve dizinizi yere temas ettirmeden 10 saniye kadar bekleyin. Daha sonra tekrar dikilin ve aynı hareketi sol bacağınız ile de gerçekleştirin. Böylelikle üst bacak ve baldırlarınızda oluşabilecek yağlanmalara karşı önlem almış olursunuz.

Selülit nedir?

Kaynak
diyetkolik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu