Yaşam

Selden Korunmanın Yolları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Giresun’da meydana gelen sel felaketinden sonra insanlar sele karşı önlem almaya ve korunma yöntemlerini araştırmaya başladı. Sel felaketi ülkemizde sıklıkla meydana gelen bir olaydır. Özellikle Karadeniz Bölgesi’nde meydana gelen şiddetli yağışlar hem can hem de mal kaydına neden olur. Bu yazımızda selden korunma yolları nelerdir? Sele karşı can güvenliğini sağlamak için neler yapılabilir konusunu anlatacağız.

Selden Korunmanın Yolları Nelerdir?

Selden korunmanın yolları nelerdir?

Sel, en tahrip edici olaylardan bir tanesidir. Sel felaketinden korunmak için yapılması gereken ilk adım sulak yerler üzerine yerleşimde bulunmamaktır. Bölgenin yerleşime uygun olması  oldukça önemlidir. Sel yataklarına kesinlikle yerleşilmemelidir. Ayrıca, bu tarz yerleşim yerlerinin üzerine araç park edilmemeli, kamp kurulmamalıdır.

Özellikle yağışların yoğun olduğu Rize, Artvin gibi Karadeniz Bölgesindeki yerlerde bulunduğunuz yerin sele maruz kalma ihtimalini öğrenin. Ayrıca, sel sigortası yaptırarak eşyalarınız koruma altına alın.

Binanızda çekvalf olup olmadığını öğrenin. Çekvalf, sel felaketi meydana geldiğinde kanalizasyon suyuna sel sularının karışmasını engelleyen geri çekme vanasıdır. Eğer yoksa mutlaka yaptırın.

Çocuklarınızı sel felaketi meydana geldiğinde yapılması gerekenler konusunda uyarın. Ayrıca acil durumda aranacak yerlerin numaralarını öğrenmesini sağlayın. Mutlaka çocuğunuz sizin ve ailesindeki diğer bireylerin numarasını ezberlemelidir.

Selden korunmanın yolları nelerdir?

Eğer otomobil ile yolculuk yaparken sel sularının geldiğini fark ederseniz ileriye doğru asla gitmeyin. Bu noktada geriye ya da farklı bir yöne doğru gidebilirsiniz. Karşınızdaki su sizin için derin değil gibi görünebilir. Fakat, nasılsa derin değil diye düşünürseniz yanılgıya düşmeniz kuvvetle muhtemeldir.

Selden korunmanın yolları yazımıza devam ediyoruz. Eğer aracınız durduysa onu çalıştırmakla zaman kaybetmeyin. Unutmayın: Hiçbir mal insan canı kadar kıymetli değildir. Aracınızı terk edin ve kaçın.

Eğer sel felaketi meydana geldiğinde aracınızdaysanız ve aracınızın üzerine elektrik teli düştüyse kesinlikle arabadan kaçmayın. Aracın içinde acil yardım numaralarından birini arayın ve gelmesini bekleyin.

Mümkün olan en yüksek yere çıkın. Su seviyesinin az olması sizi asla yanıltmasın. 15 cm yüksekliğindeki bir sel suyu bile sizi alıp başka yerlere sürükleyebilir.

Selden korunmanın yolları

Bir bölgeyi su bastıysa buradan mümkün olduğunca uzak durun. Buradaki elektronik eşyaları kesinlikle çalıştırmayın. Farkında olmasanız bile içlerine su kaçmış olabilir.

Eğer evinizi ya da işyerinizi boşaltmanız gerekiyorsa doğalgaz vanalarını ve sigortaları kapatın.

Sel bittikten sonra binanıza direkt olarak girmeyin. İlk olarak binanızın güvenliğinden emin olun. Çevredeki uzman kişiler uygun görene kadar güvenli bir yerde bekleyin. Sel suları çekilse bile tamamen güvende sayılmayacağınızı asla unutmayın.

Karanlıkta kaldıysanız elektrikli hiçbir şey kullanmayın. Sadece mum kullanarak aydınlanmaya çalışın. Selden korunmanın yolları mutlaka öğrenilmeli, aile bireyleri de bilgilendirilmelidir.

İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu