Selçuk Erdem

instagram takipçi hilesi

selcuk erdem 2

Tam adı: Selçuk Erdem
Doğum tarihi: 1976
Doğum yeri: Eskişehir / Türkiye
Boyu:
Ailesi:
Eşi: Deniz Bolsoy Erdem
Çocuk (ları): Ela Erdem
Mesleği: Karikatürist
Aktif Yılları: 1990 yılından bu yana

Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Selçuk Erdem kimdir? Selçuk Erdem, 1976 yılı Eskişehir doğumlu başarılı Türk karikatüristtir. Emekli memur bir ailesi vardır ve üç kardeşin en küçüğüdür. Henüz ilkokul ve ortaokul yıllarındayken çizmeye başladığı karikatürlerle yeteneğini keşfetmiştir. Bugün halen ülkemizin en iyi karikatürist isimlerinden birisi olarak üretmeye ve çizmeye devam etmektedir.

18 yaşına kadar Eskişehir’de yaşayan Erdem, karikatüristliğini geliştirmek için hayali olan İstanbul’a gelmiştir. Profesyonel olarak çizim hayatına 1990 yılında başlamıştır. İlk olarak Limon Dergisi’nde çizim yapmıştır. Limon Dergisi’nin ardından Leman ve L-Manyak dergilerine geçiş yaparak kendisini geliştirmeye devam etti. Aynı zamanda kendisini ve işlerini beğenen kitlesini de yavaş yavaş arttırdı.

2002 yılında Leman Dergisi’nden ayrılma kararı almıştır. Leman’dan ayrıldıktan sonra yakın arkadaşları olan Erdil Yaşaroğlu, Bahadır Baruter ve Metin Üstündağ’la birlikte Penguen isimli haftalık mizah dergisini kurmuşlardır. Halen Penguen yayınlanmaya devam etmektedir. Selçuk Erdem’de çizimlerini yapmakta ve aynı zamanda derginin editörlüğüyle uğraşmaktadır.

Selçuk Erdem çizimlerinde siyasi mizaha bolca yer vermektedir. Karikatürlerinin kahramanlarının başında hayvanlar, yeniçeriler, uzaylılar gelir. Bugüne kadar yaptığı çoğu karikatürlerini albüm haline kitap olarak yayınlamıştır. Erdem’in kişisel internet sayfası Türkiye’nin en çok sevilen ve ilgi çeken mizah sitelerinden biri olmuştur.

Çizim yaparken sokaklarda ne çizeyim diyerek avcı gibi dolaşmadığını fakat yan masadan dinlediği laflarla karikatürünü çizebileceğini söylemiştir.

Karikatüristlerin özel dünyasının ağır bastığını belirterek gündemden değil hayatın içinden ilham alıyormuş. Karikatür için en iyi malzemenin insanın kendisi olduğunu söyleyen Erdem, başkalarıyla dalga geçerek yapılan mizahın mizah olmadığını söylüyor.

En çok eşinin esprilerine gülen Erdem, kendi esprilerini 20 yıldır sadece kulaklıkla müzik dinlerken bulabiliyormuş.

Klinik Psikolog Deniz Bolsoy Erdem’le evlidir. Ela isminde bir çocukları vardır.

Karikatür Albümleri

  • Selçuk Erdem karikatürler-1 -2 -3
  • Unplugged -1 -2
  • Selçuk Erdem 3

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu