Yaşam

Seçimde Oy Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

instagram takipçi hilesi

Bugün ülkemiz hem milletvekili hem de Cumhurbaşkanlığı seçimi için sandıklara gidiyor. 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanlığı seçimi, diğer seçimlerden farklı olacak bu yüzden bilmemiz gerekenlere kısaca değineceğiz.

secim 2018

SANDIĞA GİDERKEN YANIMIZDA NELER BULUNMALI?

Sandıkta oy kullanabilmek için yanımızda kimliğimizin bulunması gerekiyor. Nüfus cüzdanı olmayan vatandaşlar, ehliyet ve pasaport ile de oy kullanabilir. Sandık odasına girdiğimizde kimliğimizi oy verme işlemi sonuna kadar, sandık görevlisine vermemiz gerekiyor.

NASIL OY KULLANILIR?

NASIL OY KULLANILIRSandık görevlisine kimliği teslim ettikten sonra, görevliden 2 adet pusula ve mühür almamız gerekiyor. Pusulaların mutlaka mühürlü olmasına dikkat etmeliyiz. Çünkü kanunlarımıza göre, mühürsüz pusulalar geçersizdir. Aldığımız pusulalar ile, dışarıdan görüntü almaya kapatılmış oy kabinine gidiyoruz. Oy kabininde TERCİH veya EVET mührünü, mühür basılacak bölgeden dışarı taşmayacak şekilde basıyoruz. Bir pusulaya sadece bir kez mühür basıyoruz.

Daha sonra pusula katlandığında mührün bozulmaması için biraz bekliyor ve mühür kuruduğunda katlayıp milletvekilliği seçim pusulasını milletvekilliği zarfının, Cumhurbaşkanlığı seçim pusulasını, Cumhurbaşkanlığı zarfının içerisine yerleştiriyoruz. Zarfların ağzını kapatıp oy kabininden çıkıyoruz. Kapattığımız zarfları oy sandıklarına atıyoruz. Daha sonra seçmen imza kağıdına imzamızı atıyor, görevliden kimliğimizi teslim alıyoruz.

SEÇİM GÜNÜ NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  • Oy kullanma alanında kamu görevlisi olsak dahil, silah ve benzeri aletler bulundurmamalıyız.
  • Sandığa mutlaka kimliklerimiz ile gitmeliyiz.
  • Sandık başına ses veya görüntü kayıt edici cep telefonu, kamera, fotoğraf makinesi gibi aletler kanun ile yasaklanmıştır.
  • Oy kullanacağımız pusulaların ve zarfların mühürlenmiş olmasına dikkat etmeliyiz. Mühürsüz oy pusulaları ve zarf var ise, sandık başkanına itiraz ederek mühürlü olanları istemeliyiz.

 

 

NASIL OY VERECEĞİZ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu