İş & Finans

Satış Ortaklığı Nedir? Avantajları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Satış ortaklığı ya da İngilizce adı ile Affiliate Marketing, şirketlerle anlaşma yapıldıktan sonra, şirket adına gerçekleştirilen pazarlama faaliyetleri sonucunda elde edilen kazancı ifade etmektedir. Satış ortaklığı geliri, şirketin ya da bir işletmenin alacağı müşteri veya satış miktarına göre belirlenir. Bu yöntem, en popüler pazarlama türlerinden biri olarak kabul edilir.

Affiliate marketing yapan kişiler, kurumlara her müşteri getirdiklerinde, ürün satışlarına veya tıklama başına bağlı olarak gelir elde ederler. Bu nedenle, daha büyük bir kitleye sahip olan kişilerin kazancı daha üst seviyelere çıkabilir.

Satış Ortaklığı

Satış Ortaklığı Sistemi Nasıl Çalışır?

Ürün ya da hizmet sahibi olarak, kendi web sitenizin dışında diğer dijital kanallar kullanarak satış yapmak istiyorsanız, iş birliği yapabileceğiniz kişi ve kurumlarla iletişime geçmeniz gerekir. Bu iş birliği sayesinde, satış başına ödenecek olan komisyon miktarı kazan-kazan modeliyle belirlenebilir.

Sistemin başlangıcı genellikle yayıncıların, satışa sunulan ürünlerin pazarlamasını yapacak kişi ve şirketlerle iletişime geçerek kendilerini tanıtmalarıyla oluşur. Ancak bir şirket sahibi olarak, siz de bir kişiyle temas kurarak satış ortaklığı teklifinde bulunabilirsiniz.

Satış ortaklığı yapmayı düşünenler için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri, potansiyel satışların arttırılabilmesi adına, inandırıcı ve güvenilir bir network oluşturabilmektir. Bu kişinin networkü, tanıttığı ürünleri satın almaya daha eğilimlidir.

Ayrıca, eğer bir kişi web sitenize yönlendirme yapıyor ancak satış gerçekleşmiyorsa, komisyon ödemesi yapmanıza gerek yoktur. Bu sebeple, satış ortaklığı pazarlama stratejileri arasında yer alır. Reklam için herhangi bir yatırım yapmadan şirket sahiplerine fayda sağlar.

Satış Ortaklığı Avantajları Nelerdir?

Ciddi Kazançlar Elde Edilebilir

Satış ortaklığı, düşük maliyetli bir reklam yöntemiyle önemli kazançlar sağlayabileceğiniz en önemli pazarlama türlerinden biridir. Bu yöntemde, reklamı yapan kişi komisyon bazlı sürekli olarak kazanırken şirket de potansiyel müşteri, tıklama, satış, trafik gibi çeşitli alanlarda önemli kazançlar elde edebilir. Bu nedenle, karşılıklı bir kazanç durumu söz konusudur. Bu da satış ortaklığının en büyük avantajlarından biridir.

Katılması Çok Kolaydır

Satış ortaklığı ile 7/24 gelir elde etmek mümkündür ve katılımı oldukça kolaydır. Her şirketin belirlediği kriterler farklı olabilir. Bu sebeple “satış ortaklığı nasıl yapılır?” sorusuna yanıt ararken ilgili şirketin şartlarını da detaylı bir şekilde incelemek oldukça önemlidir. Katılımın kolay görünmesine rağmen, pek çok işletme farklı anlaşma şartları sunmaktadır. Son zamanlarda popülerleşmesiyle birlikte, satış ortaklığı uygulamaları da çeşitli denetimlere tabi tutulmaktadır.

Satış Ortaklığı

Ürün Satın Alma ve Müşteriye Gönderme Gibi Zorluklarınız Olmaz

Genellikle tavsiye mekanizmaları üzerinden yapılan tanıtımlar olarak bilinen satış ortaklığı, ürün ya da hizmetin video, içerik, görsel, kullanım gösterimi gibi çeşitli kanıtlarla tüketicilere sunulması esasına dayanır. Bu sayede, satış ortaklığı yani affiliate marketing ile ilgilenen kişiler, ürün ya da hizmet hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirler. Potansiyel müşterileri etkilemek için daha iyi bir fırsat elde ederler. Ancak, satış ortaklığı sürecindeki kargo, satın alma, iade gibi işlemlere doğrudan dahil olunmaz.

Şirketler Büyük Fayda Sağlar

Satış ortaklığı yöntemi ile iş birliği yapan şirketler, en az tanıtımı gerçekleştiren kişiler kadar kârlı olabilirler. Bu sayede, şirketler binlerce ürününün tanıtımını farklı kaynaklardan daha düşük maliyetlerle yapabilirler. Talebin artması sonucu affiliate marketing, normal bir reklama göre daha fazla trafik, tıklanma ve satış gibi aksiyonları elde etmek için kullanılan bir yöntemdir.

Satış ortaklığı, şirketlere geniş bir pazar erişim imkanı sunmanın yanı sıra, istedikleri kitleye ulaşma ve büyümelerine katkı sağlama imkanı da verir. Bu nedenle, affiliate marketing yapan şirketler de son derece avantajlı bir durumdadırlar. Hem işletmeler hem de satış ortakları için karşılıklı bir kazanç durumu söz konusudur.

7/24 Gelir Elde Edebilirsiniz

Satış ortaklığı yöntemi, genellikle sosyal medya platformları aracılığıyla online olarak gerçekleştirildiği için, bir e-ticaret sitesine yönlendirme yapıldığında, bu site sürekli olarak trafik alma potansiyeline sahip olur. Dolayısıyla, satış ortaklığı yapan kişiler 7/24 kazanç sağlama rahatlığına sahiptirler.

Satış Ortaklığı (Affilate Marketing) Yapabileceğiniz Siteler

Türkiye veya dünya genelinde hizmet veren birçok web sitesi, e-ticaret platformu ve şirketlerle satış ortaklığı anlaşmaları yaparak gelir elde etmek mümkündür. İşte size satış ortaklığı yapabileceğiniz bazı siteler…

  • Admitad
  • com
  • Amazon Associates
  • Biletix
  • Booking
  • eBay Partner Network
  • Google AdSense
  • Hepsiburada
  • Rakuten Linkshare
  • Trendyol

Satış Ortaklığı

Satış Ortaklığı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu