Bilim ve KeşifCilt Sağlığı

Sar Değeri Nedir?

instagram takipçi hilesi

Spesifik emme oranını temsil eden SAR değeri, insan vücudunun olası en kötü koşullar altında ne kadar radyasyon absorbe ettiğini ölçer. Teknik olarak, SAR, radyo frekansı (RF) enerjisinin vücudumuz tarafından bir cep telefonundan emilme hızının bir ölçüsüdür.

SAR, uzman düzenleyici kurumlar tarafından belirlenen güvenlik kuralları dahilinde olduklarından emin olmak için vücudumuzun cep telefonlarına maruz kaldığı radyasyonun değerlendirilmesi için basit bir yöntem sağlar. Mobil telefonlarda SAR değeri, belirli bir zaman diliminde belirli bir insan dokusu kütlesi tarafından emilen enerjiyi gösterir. Bu değer, kütle başına güç (W / kg) cinsinden ölçülür.

sar değeri 1

SAR Değeri Nasıl Hesaplanır?

Genel olarak, bir cihaz bir SAR değerlendirmesi için gönderildiğinde, cihaz bir konuşma sırasında bir insan kafasının ne kadar radyasyon çektiği ölçülür. SAR testinin ana nedeni, en kötü senaryoda akıllı telefondan en yüksek radyasyon seviyelerini belirlemektir.

Robotik düzenlemeler kullanarak telefonlarımızı gerçek hayatta tutma şeklimizi simüle etmek için telefon ile vücut arasındaki çeşitli mesafelerde ölçümler yapılır. Bu deneyden elde edilen en büyük değer, test edilen cep telefonunun SAR değerini tanımlar.

SAR’nın Güvenlik Sınırları

Yukarıda belirttiğimiz gibi, SAR değerlendirmesi en kötü senaryolar altında yapılır. Bu nedenle, akıllı telefonunuzun kutusunda basılı bulduğunuz SAR değeri, bu cihazla ilişkili en yüksek değerdir.

Şimdi, Amerika Birleşik Devletleri’nde telefonların 1 gram doku kütlesi içeren hacim üzerinden alınmış olan veya 1,6 W / kg’da bir SAR değeri olması gerekir. Avrupa’da, SAR sınırı 2 W / kg’dır. Ancak 10 gram doku büyüklüğü dikkate alınır. Birkaç yıl önce, Hindistan mobil telefonlar için AB sınırlarından ABD sınırlarına geçti.

sar değeri 2

SAR Ne Gösterir?

SAR değerlendirmesinin aşırı koşullar altında yapıldığına bakıldığında, verilen frekans aralığı için yalnızca en yüksek tek ölçüm yapıldığını gösterir. Uzman kuruluşlardan onay alınması, cep telefonunun yasal düzenlemeler tarafından izin verilen maksimum RF maruz kalma seviyelerini asla geçmeyeceği anlamına gelir. Tüketicilerin günlük yaşamlarında yaşayacakları maruz kalma miktarını göstermez.

SAR Ne Göstermez?

Mobil cihazlardan gelen radyasyon, sinyal gücü zayıf olan yerlerde keskin bir şekilde artar. Bu nedenle, düşük sinyal gücünden dolayı sürekli olarak daha yüksek seviyelerde çalışıyorsa, SAR değeri düşük bir akıllı telefonu kullanmak çok fazla bir fark yaratmaz.

Daha yüksek SAR değerine sahip bir cihaz daha iyi kalitede bir antene ve dolayısıyla daha iyi sinyal alım özelliğine sahip olabilir. Daha iyi bir sinyal ile, SAR değeri düşük, ancak kalitesiz bir anten olandan daha az radyasyon yayabilir.

sar değeri 3

Aynısı mobil cihaz ile gövde arasındaki mesafe için de geçerlidir. Her birimiz, cihazın boyutuna ve şekline bağlı olarak telefonlarımızı tutma şeklimiz vardır. Birinin telefonunu tutmada küçük bir sapma bile radyasyon seviyelerini ve dolayısıyla vücudumuz tarafından absorbe edilen radyasyon yüzdesini etkileyebilir.

Sar Nedir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu