Yaşam

Sahte Kehribar Nasıl Anlaşılır?

instagram takipçi hilesi

Kehribar; çam familyasına ait bir ağacın fosilleşen reçinesine verilmiş isimdir. Geçmişten günümüze takı, süs eşyası şeklinde ya da tesbih yapılarak kullanılmaktadır. Yoğun ilgi görmesinden dolayı da zaman içinde taklitleri de ortaya çıkmaya başlamıştır.

Plastiğin ve bakalitin kullanım alanları arttıkça bu maddeler kullanılarak sahte kehribar yapımına da başlanmış ve piyasaya yayılmıştır. Taklit kehribarların en çok görüldüğü yerler ise Kuzey ve Doğu Afrika ülkeleri ile Orta Doğu ve Hindistan’dır.

Hem yeni madde kullanımı hem de kimya endüstrisindeki gelişmeler taklit kehribar üretenlerin işlerini kolaylaştırmıştır.

kehribar tesbih

Sahte kehribar üretmenin birkaç farklı yolu vardır. En yaygın olanında kullanılacak sentetik ürün kehribarın doğada bulunan şekline benzetilerek içine fosiller yerleştirilir ve reçine kokulu yağa batırılır. Sahte kehribar yapımında kullanılan malzemeler genel olarak plastik, bakalit, cam, akrilik, polyester ya da copaldir.

Sahte Kehribarı Anlamanın Yolları

sahte kehribar nasıl anlaşılır

  • Sahte kehribarı anlamak için öncellikle fiziksel özelliklerine bakılabilir. Sahte kehribarların içinde bulunan fosiller genelde fazla bozulmamış olur ve taşın içinden seçilebilirler. Gerçek kehribarda ise fosilin boyutu birkaç milimetreyi geçmez ve genelde bulanık bir görüntüye sahiptirler.
  • Başka bir yol olarak da ısıtılmış herhangi bir metal kehribarın bir köşesine değdirilir. Gerçek kehribar ise sıcak metalle temas ettiğinde hoş bir reçine kokusu oluşur. Sahte kehribarda ise sentetik maddelerden dolayı kötü bir koku yayılır.
  • Üçüncü yöntem olarak kehribar ısınıncaya kadar bir kumaşa sürtülür. Hafif ısınan kehribar saç teline ya da bir kağıt parçalarına yaklaştırılır. Eğer kehribar saçı veya kağıtları çekiyorsa bu onun gerçek bir kehribar olduğunu gösterir.
  • Gerçek bir kehribar ultraviyole ışınları altında mavi ya da sarı renkte parlar. Sahte kehribar ise genel olarak beyaz renkte parlar.
  • Kehribarın gerçek olup olmadığını anlamanın en kesin yolu ise IR spectroscopy adı verilen bir uygulamadır. Bu uygulamayla kehribar kızılötesi ışınlara maruz bırakılır ve nasıl tepkimeye girdiği izlenir.

Kehribarla ilgili ek bilgiler de vermek gerekirse gerçek kehribarın insan vücudu için çeşitli faydaları da bulunmaktadır.

kehribar taşımak sağlık için faydalıdır

  • Kehribar taşını yanınızda taşımak metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlar ve sizi mide hastalıklarından korumaya yardımcı olur.
  • Sinir hastalığı ve depresyon şikayeti olan kişileri rahatlatma konusunda yardımcıdır. Ani sinirlenmeler ve travmalar esnasında etrafınıza zarar vermenizi önlemeye yardımcıdır.
  • Yapılan araştırmalara göre üzerinde kehribar taşı taşıyan insanlarda daha az kalp krizine yakalanma riski olduğu görülmüştür.
  • Kehribar taşının ağrıyan bölgelere koyulduğunda o bölgedeki ağrıların azaldığı da görülmüştür.

Kaynak
makaleler.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu