Yerli Kadın Ünlüler

Sahrap Soysal

instagram takipçi hilesi

sahrap 10

Tam adı: Sahrap Soysal
Doğum tarihi: 10 Kasım 1959
Doğum yeri: Gümüşhane / Türkiye
Burcu: Akrep
Ailesi: Hikmet Ataman (annesi), Hasan Ataman (babası), Leyla Ataman (kardeşi), Ayşegül Ataman (kardeşi), Banu Ataman (kardeşi), Sevgi Ataman (kardeşi), Bülent Ataman (kardeşi)
Eşi: Nuri Soysal
Çocukları: Mehmet Soysal, Hasan Soysal, Ömer Soysal
Mesleği: Yazar
Aktif Yılları: 2000 yılından bu yana

imdb-logo

youtube-chanel
Sosyal Medyada

instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi
Başlıklar

Hakkında

Sahrap Soysal kimdir? Sahrap Soysal, gündüz kuşağındaki yayınlarda hazırlayıp sunmuş olduğu yemek programları ile hatırı sayılır bir izleyici kitlesi oluşturmuş ve yalnızca yemek tarifi değil, yemeğin tarihi, bölgesel lezzetlerin de değerlendirilmesi hususundaki bilgisi ile izleyicilerin karşısına çıkmaktadır.

Sahrap Soysal, 10 Kasım 1959 tarihinde Gümüşhane‘de dünyaya gözlerini açmıştır. Babası Hasan Ataman, annesi Hikmet Ataman‘dır. Leyla, Ayşegül, Banu, Sevgi ve Bülent adında beş kardeşi vardır. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Bölümünden 1983 yılında kimyager olarak başarıyla mezun olmuştur.

1983-1998 yılları arasında Ankara‘da birçok farklı şirkette yönetici olarak görev almıştır. 1999 yılında ikiz çocukları dünyaya gelince, çocuklarına daha iyi bakabilmek için işinden ayrılmıştır.

Yemek yapmaktan oldukça keyif aldığını her süre zarfında dile getiren Sahrap Soysal, bir rastlantı sonucu televizyonda yemek programı yapmaya başlamıştır. Yalnızca yemek tarifleri değil, yemek kültürüne dair bilgi birikimi, yemek tarifleri ile ilgili ince nüanslar ve yemek yapma konusundaki yeteneği en dikkat çekici özellikleri arasında gösterilmektedir.

2000-2003 yılları arasında Kanal D‘de ekranlara gelen “Mutfakta Keyif” adlı yemek programını hazırlayıp sunmuştur.

2004 yılında “Bir Yemek Masalı” adlı kitabıyla İsveç‘ten “Gourmand Best Local Cookbook in The World” (Gourmand Dünyanın En İyi Yemek Kitabı Ödülü), adlı ödülün sahibi olmuştur. 2008 yılında Derviş Sofraları kitabı ile Frankfurt Kitap Fuarı‘nda Best Historical Cuisine ödülünün sahibi olmuştur.

2005 yılında “Anne Ben Acıktım” adlı çocuk yemek kitabı, 2006 yılında “SevgilimAkşama Ne Pişirdim”, 2007 yılında da Unesco‘nun ilan etmiş olduğu Mevlana yılından ötürü “Derviş Sofraları” nı, 2011 yılında “Her Eve Lazım Salata ve Mezeler” ve 2012 yılında da “Kalaylı Kaplarda Alaylı Yemekler” adlı kitapları sevenleri ile buluşmuştur.

Fox ve TGRT için yemek programları hazırlayarak sunmuştur. TV8 kanalında da Fatih Ürek ile beraber kadın kuşağı sunuculuğu yapmıştır.

Sahrap Soysal, hala televizyon programlarının yanı sıra Posta, Milliyet ve Hürriyet gazeteleriyle “Seninle” dergisinin yemek konuları için yayın danışmanlığı ve editörlüğünü üstlenmiştir. Bununla beraber Kanal D’de hafta için her gün “Lezzetli Mutfaklar” adlı yemek programını hazırlayıp sunmaktadır.

Sahrap Soysal, Aydın Doğan‘ın ablası Hikmet Ataman’ın kızıdır. Sahrap Soysal Dr. Nuri Soysal ile evliliğinden üç çocuğu dünyaya gelmiştir.

Kitapları:

  1. 2003 – Bir Yemek Masalı
  2. 2005 – Anne Ben Acıktım
  3. 2006 – Sevgilim Akşama Ne Pişirdin?
  4. 2007 – Derviş Sofraları
  5. 2007 – A Cookery Tale
  6. 2011 – Her Eve Lazım Salata ve Mezeler
  7. 2012 – Kalaylı Kaplarda Alaylı Yemekler

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=LsIIxw0BTbA

https://www.youtube.com/watch?v=KzuwfOp6mH8

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu